Точно преди година, след края на есенния дял от първенството, в уравнението, което неизменно в последно време решават единствено лудогорци и армейци, се намеси и трета неизвестна. Футболът ни имаше неочакван зимен първенец – Черно море, при това за първи път в историята на варненския клуб, което предвещаваше интригуващ завършек. Краят обаче бе до болка познат – разградчани триумфираха за 13-и път поред. Той обаче няма да се окаже фаталният за клуба от Делиормана, който сега лиши останалите конкуренти за трона дори от розови зимни сънища с преднината си от 13 точки на върха. „Тема Спорт“ припомня забележителните цифри на есента, зад които се крият тенденции.
0 като загубите на Лудогорец
Да изкараш цялата есен без нито една загуба си е завидно постижение, но за интернационалния Лудогорец изглежда в реда на нещата. За последно разградчани паднаха в първенството с 0:1 от Левски на 26 май в последния кръг на миналия сезон, когато в стартовата единайсеторка личаха имената на деветима българи, а още четирима наши сънародници влязоха като смени. Ако серията продължи чак до края на шампионата, ще бъде изравнен вечният рекорд за непобедимост на ЦСКА в периода 14 март 1988 – 5 май 1989 г. от 36 поредни двубоя без поражение. Сигурно е едно -Лудогорец ще продължи да не пада у нас поне, докато по някаква причина не насити състава си с българи.
2 като броя на отбелязаните хеттрикове
Единият е особено забележителен – аржентинският нападател на Берое, Сантяго Годой, стана едва петият чужденец в историята на българския елит, отбелязал 4 гола в един шампионатен мач – за 5:1 срещу Ботев Bp. Преди него Ахмед Ахмедов „сипа“ 3 пъти на Хебър във варненското „Корито“.
4 като головете от преки свободни удари
Превръща се във все по-голяма рядкост някой да отбележи гол директно от фал – старите майстори на преките свободни удари като Петър Жеков, Начко Михайлов и Пламен Гетов останаха далеч в миналото, а и бранителите станаха много по-внимателни с нарушенията пред наказателните си полета. Нападателят на Черно море Клаудиу Кешеpю бе четвъртият футболист от началото на сезона, успял да отбележи гол директно от пряк свободен удар. Преди него това съумяха да сторят двама играчи на последния Хебър – Душан Вукович и Божидар Пенчев, както и Талис Енрике от ЦСКА 1948.
5 като дузпите, свирени за варненските отбори
Черно море и Спартак Вн бяха отборите, за които съдиите свириха най-много дузпи през есента – по 5, а изкусни изпълнители превърнаха всичките в голове. Моряците, заедно със Славия и Ботев Пд, пък са трите тима, срещу които не бе отсъден 11 метров наказателен удар. Първата дузпа през сезона даде насока на трагичната кампания, която изигра ЦСКА-София – на дербито с Лудогорец хазартна изява на норвежеца Тобиас Хайнц от бялата точка даде възможност на Серджо Падт да стане първият вратар на разградчани, спасил дузпа, откакто орлите влязоха в елита през сезон 2011/12 г. Това се случи при 20-я опит на страж на тима да отрази шут от 11-те метра. След 45 поредни мача за първенство на Лудогорец без свирена дузпа във вреда на шампионите, това стори Никола Попов в Разград, но с помощта на ВАР. През есента отсъдените дузпи в елита бяха 43, а 36 бяха реализирани. Но всички говореха за една неотсъдена – за ЦСКА-София в дербито с Левски. Месеци по-късно шефът на реферите Станислав Тодоров се хвърли на амбразурата да защитава решението на Драгомир Драганов, но и призна за спестена дузпа в пловдивското дерби, която Локомотив трябваше да получи.
6 като асистенциите на нежелан от треньора на Левски
Странна игра е футболът, щом и играчът с най-много асистенции през есенния дял на кампанията може да се окаже трън в очите на треньора си. Парадоксално доскорошният наставник на сините Станислав Генчев пожела да махне Евертон Бала след полусезона, а раздялата с бразилеца може да бъде осуетена само от уволнението на младия специалист. Такива грижи нямаше в Арда другият с 6 голови паса в лигата – халфът Борислав Цонев.
6 като треньорите, запазили поста си
До края на есента оцеляха едва шестима от 16-те наставници, с които започнаха отборите. Точно преди година в тогавашния обзор запитахме – националният селекционер Илиан Илиев е непоклатим на „Тича“ с работата, която върши, но докога ще съвместява и двете длъжности? Въпросът е актуален и с днешна дата, а нищо чудно варненецът да се окаже последният оцелял в треньорската месомелачка. Мажоритарният собственик на Левски, Наско Сираков, се реши на радикална промяна броени месеци след като гласува доверие на младия специалист Станислав Генчев. Дори безапелационният лидер Лудогорец първи през сезона уволни треньора си, като изхвърли зад борда своя рекордьор на пейката Георги Дерменджиев. В Разград обаче отдавна не приемат Първа лига за мерило за работата на специалистите, където дори Георги Караманджуков и Ангел Петричев може да водят отбора без особени проблеми. Александър Тунчев все още е начело на Арда, Златомир Загорчич продължава да се задържа в Славия, въпреки „студената война“ с клубния бос Венци Стефанов. Николай Митов е поредното опровержение на приказката, че денят си личи по заранта – започна със Септември с 6 поредни загуби, но после повали и ЦСКА-София, и Левски, а и Ботев Пловдив, където Душан Керкез се радва на топлите лъчи на фенската любов. Заради зова на сърцето Александър Томаш пък осъществи своеобразен трансфер (срещу пари) от Спартак Вн – в ЦСКА-София и си навлече беди при своята поява на „Коритото“ в мач за купата.
8 като есенната позиция на ЦСКА-София
Горчивата чаша, от която пиеше ЦСКА-София, сякаш нямаше дъно, а осмата позиция, на която завърши есенния дял, си е направо срамна.
8 като броя на автоголовете
В началото на кампанията Лудогорец се разправи у дома с историческите грандове ЦСКА-София и Левски по възможно най-икономичния начин – с по 1:0 и то без отбелязано попадение от шампионите. С автоголове. После армейците си вкараха още два, дело на вратаря Иван Дюлгеров при 0:3 от Спартак Вн и на скъпото разочарование Лиъм Купър срещу ЦСКА 1948 в Бистрица. Късметът помага на силните – в полза на лудогорци падна и трети автогол – в мач със Септември.
9 като поредните победи за Лудогорец
И като се заредиха победи, та чак до 9. Между 15 септември и 10 ноември лудогорци не знаеха какво е да загубиш точка и го направиха със стил. В този период допуснаха един единствен гол. Спря ги попадение в добавеното време на Матиас Фаетон (ЦСКА-София) за крайното 2:2.
11 като сухите мрежи на Ханс Кристиан Бернат
Датчанинът Ханс Кристиан Андерсен доби световна известност със своите приказки. В днешно време датчанинът Ханс Кристиан Бернат пък разказва приказки на вратата на Ботев Пд – опази мрежата си суха в 11 от 17-те мача, в които взе участие през есенния дял, като в 10 от срещите крайният резултат бе един и същ – 1:0 за канарчетата.
15 като минутите, в които Лудогорец е бил в губеща позиция
Когато Самуел Акере вкара за Ботев Пд срещу Лудогорец в последния мач от есента, се случи чудо невиждано – лидерът за първи път през сезона допусна да е изоставащ в резултата. Чудото трая не 3 дни, а едва 15 минути, докато Руан Крус не изравни резултата и не даде началото на обрата за 4:2 на „Христо Ботев“.
16 като головете на Ахмед Ахмедов
Сезонът едва е преполовен, а нападателят на варненския Спартак вкара повече голове от 15-те, с които стрелец №1 на предишното първенство Александър Колев, тогава в Крумовград, отвя конкуренцията. Аспирациите към Мечо на клубове отблизо и далеч, чак от Япония, вече му осигуриха престижен трансфер още през зимата – подписа с новака в тамошния елит – Шимицу С-пулс. Ако бе останал на „Коритото“, щеше да подгони нещо, което се е отдавало само на трима в историята на клубния ни футбол – голмайстор на Б група, а веднага след това и на елита. И ако за 20 есенни кръга през миналия сезон нито един футболист от лигата не се доближи до двуцифрен голов актив, сега има цели четирима нападатели с такъв. Особено впечатляващ бе завършекът на национала ма ЦАР – Годуин Коялипу – със серия от 8 поредни шампионатни мача на ЦСКА-София, в които неизменно се разписваше.
23 като секундите на най-бързия червен картон
Анонимен северномакедонски футболист на Септември, Никола Величковски, сътвори куриоза на есента – появи се като резерва срещу Черно море и пое с червен картон към съблекалнята 23 секунди по-късно за груб фал срещу сънародника си Влатко Дробаров, също родом от Скопие. В потвърждение на народната мъдрост „що е маке, все е юнак“. Иначе червените картони през сезона бяха общо 34, като единствено естонският централен защитник на Ботев Пд, Йонас Там, бе изгонен на два пъти. При това в две поредни свои срещи и то в една и съща минута (62-ата) – срещу Арда и Левски. Само за играчи на историческите грандове Левски и ЦСКА-София нямаше червени картони, а за септемврийци бяха най-много – 5.
38 като годините на Клаудиу Кешерю
Сезонът бе белязан от едно неочаквано завръщане в Първа лига – на най-добрия стрелец сред чужденците – Клаудиу Кешерю, този път с екипа на Черно море. Цели 11 поредни мача румънецът чакаше да се отпуши за моряците, но в последните си 4 двубоя вкара 6 пъти, а когато реализира две дузпи срещу Ботев във Враца на 7 декември, бе на 38 години и 5 дни. Така спря брояча на 119 попадения в българския елит, а на „Тича“ все още мечтаят да променят решението му да спре с футбола.
40 като секундите на най-ранния гол
Топстрелецът на миналия сезон, Александър Колев (Левски), може и да не вкара най-много голове през есента, но пък отбеляза най-бързото попадение и то вратата на тогавашния си клуб – Крумовград. В мач на „Лаута“ със секунда по-късно от национала в своеобразната надпревара изостана халфът на столичния Локомотив – Красимир Станоев, който сякаш се е специализирал в тази насока – срещу соколите във Варна добави гол във втората минута, а личният му рекорд отпреди 3 години е да прати топката във вратата още 13 секунди след началния съдийски сигнал.
53 като точковия актив на Лудогорец
Орлите загубиха едва 4 пункта от възможния максимум от 57 точки в 19 кръга и така поставиха клубен рекорд за най-успешна есен. През сезон 2013/14 г. те събраха 50, като тогава в първия дял изиграха 22 мана (16/2/4), а през 2018/19 г. имаха 51 в актива си след 20 есенни кръга, в които записаха 16 победи, 3 равенства и 1 загуба.
56 като победите на гостите
Цели 37 процента от мачовете завършиха с победи на гостите – 56 в 152 двубоя. Естествено най-много бяха успехите навън на Лудогорец – 8 от 9 възможни, а само аутсайдерът Хебър не взе 3 точки от един мач на чужд терен. Най-убедителната победа също бе постигната при гостуване – 6:1 за Левски в „Надежда“
1710 като минутите на незаменимите 8
Осмина се оказаха незаменими през есенния дял – изиграха всички мачове на своите отбори от първия – до последния съдийски сигнал. Петима от тях бяха вратари – Александър Любенов (Локо Сф), Пламен Илиев (Черно море), Артур Мота (Берое), Анатолий Господинов (Арда) и Янко Георгиев (Крумовград). Някои от тях дори използваха турнирните мачове за купата, за да изчистят своите картони и да продължат забележителната си серия и през пролетта. Към тях се присъединиха и трима бранители – Диме Димов (Локо Сф), Матей Шимич (Крумовград) и Емил Виячки (Арда).
Любомир Серафимов/ „Тема спорт“