Двете лица на ерата „Станислав Генчев“ на „Герена“

0
stanislav genchev
Снимка: levski.bg
- -

Като всяко нещо, ерата „Станислав Генчев“ също имаше своите плюсове, както и минуси. „Мач Телеграф“ се постара да отсее най-важните от тях, които може да помогнат на „сините“ да вървят напред, а другите да не се повтарят.

5 позитивни неща от периода на Генчев в Левски:

Статичните положения

Вън от съмнение е, че Левски значително подобри представянето си при статичните положения, стана много по-опасен и вкара много голове след тях. Това е безспорен плюс, тъй като тези ситуации са голямо оръжие в съвременния футбол и могат да измъкнат отбора, който ги използва добре в тежки моменти, когато играта не върви. Левски го направи доста често тази есен.

Победата над ЦСКА-София

Левски спечели дербито с ЦСКА-София с 1:0, което си остава най-важният мач за феновете. Колкото и титли да вземе Лудогорец – за средностатистическия левскар мачът с ЦСКА-София е над тях. А Левски на Генчев го спечели с 1:0 след добра игра. С това прекъсна и серия от 5 поредни неуспешни битки с „червените“, в които „сините“ взеха само две точки.

Находките в селекцията

В селекцията на Станислав Генчев имаше добра успеваемост. От него бяха взети Алдаир и Кристиан Макун, които са доста добри футболисти. Мустафа Сангаре също не е лош играч. Въпреки многото заслужени критики и Александър Колев вкара 7 гола дотук. А толкова водещите нападатели на Левски в някои от предишните години нямаха не само до зимата, а и за целия сезон.

Намали драстично подаръците в защита

През миналия сезон, при Николай Костов, Левски се скъса да прави подаръци на съперниците. Огромен процент от головете бяха допуснати от непредизвикани грешки, дошли най-вече от хазартни разигравания на топката от защитниците и вратаря. При Генчев тези издънки бяха сведени драстично, почти до минимум.

Запази шансове за Европа и през първенството, и през Купата

В крайна сметка, като се тегли чертата, някакво развитие в Левски спрямо това, което представляваше преди година, все пак има. Преди 12 месеца, при Николай Костов, след 19 изиграни мача „сините“ имаха 32 точки, а сега са 40. А бяха отпаднали след ужасна игра от Хебър в турнира за Купата на България. В крайна сметка завършиха на четвърто място и не се класираха за евротурнирите. Сега Левски има големи шансове за тях, както през първенството, така и в турнира за Купата.

5 негативни неща от периода на Генчев в Левски:

Упоритият отказ да опита нещо различно от 3-5-2

Всеки треньор си има виждания, а при Генчев по отношение на схемата промяна така и не настъпи. От първия – до последния ден той твърдо и упорито не пожела да опита нещо различно от това 3-5-2. Не казваме, че е абсолютно задължително да беше пробвал, но когато нещата започнаха да не вървят, вероятно смяна на формацията можеше да помогне. А той определено има изпълнители и за 3-4-3, например. Но така и не пожела да опита.

Загуби от всички в Топ 4

Левски показа немощ срещу останалите тимове в Топ 4 на класирането. „Сините“ загубиха от Лудогорец с 0:1 в края, от Ботев Пд с 0:1 в края, а от Черно море с 1:2. Така не взе нито точка от преките конкуренти.

След летящия старт ставаше все по-зле

Левски започна силно и резултатно в първенството. Размаза Локо Сф с 6:1 в „Надежда“, във втория кръг удари с 4:0 Ботев Bp на „Герена“, след това с хубава игра победи и с 2:0 Локо Пд на „Лаута“. Да, и трите отбора са опашкари в класирането, но и срещу такива като тях Левски е страдал много през годините. След силното начало обаче и играта, и резултатите ставаха все по-лоши.

Постави си за цел титлата, а загуби шансове за нея още през ноември

По принцип всеки треньор на Левски трябва да си поставя за цел титлата. В случая на Генчев обаче има обстоятелства, които трябваше да го подсетят да не се изхвърля чак толкова много. При условие, че имаш такъв хегемон като Лудогорец, а твоят отбор е в процес на изграждане, по-нормалното е да кажеш, че ако ти се отвори шанс ще се опиташ да станеш шампион. И целта минимум е участие в евротурнирите. Но при условие, че си поставяш толкова категорично като цел титлата, а още през ноември си загубил шансове за нея, изхвърлянето от началото на сезона започва да изглежда нелепо.

Позорната загуба от Септември

И ако все пак загубите от Лудогорец, Черно море и Ботев Пд като гост са нещо, което винаги може да се случи, Генчев изпусна други 6 задължителни точки. Загубите на „Герена“ от Берое с 0:2 и особено тази от Септември с 2:3, бяха обидни и трудно се прощават. А втората дойде след голове на преотстъпени от Левски играчи, за които Генчев призна, че вероятно се е отнесъл несправедливо към тях. С шестте точки от тези два мача положението на „сините“ сега щеше да е коренно различно.