Вицепремиер срещу футболен олигарх

0
- -

Около Параходство „Български морски флот“ (БМФ) се случиха две неща през последните дни. Върховният касационен съд (ВКС) отмени спорното арбитражно решение, което позволяваше на собственика на компанията Кирил Домусчиев да не изпълни важна клауза по приватизационния си договор и да си спести плащане на неустойки от минимум 55 млн. лв. И второ, вицепремиерът Валери Симеонов продължи атаката си срещу флота и Домусчиев, като пак обяви, че държавата ще иска да си върне собствеността в компанията. Това съвпадна с предложената от ГЕРБ промяна в конституцията, с която да отпадне давността за престъпления, свързани с приватизацията.

Ефектът може да се предположи: Домусчиев ще трябва да плати поне 55 млн. лв., а договорът трудно ще бъде развален, защото в него няма такава опция. Но пък председателят на КРИБ ще влезе в графата „разследвани“ (разбирай уязвими) бизнесмени.

Насрещен вятър

Историята започва на 8 август 2008 г., когато германско-българският консорциум „Кей Джи маритайм шипинг“ купува 70% от БМФ при цена от 440.1 млн. лв. Пет години по-късно собственик вече е изцяло българският партньор в сделката – „Адванс пропъртис“. Холдингът обединява голяма част от бизнеса на братята Кирил и Георги Домусчиеви. Купувачът се сдобива с общ тонаж от търговски кораби 1.4 млн. DWT (дедуейт). Един от ангажиментите по договора е към десетата година от сделката (т.е. следващото лято) показателят да е 1.3 млн. DWT. Друго изискване е през 2018 г. средносписъчният плавателен състав да е 2360 души. Инвестициите трябва да са 779.9 млн. лв. в кораби. Средната възраст на плавателните съдове трябва да падне под 20 години, а поне 60% от тях да плават под български или европейски флаг.

През 2016 г., осем години след приватизацията и две години преди да трябва да плати неустойки на държавата, „Кей Джи маритайм шипинг“ излиза с искане до Арбитражния съд при Българската търговско-промишлена палата договорът да бъде изменен. Фирмата иска ангажиментът за тонаж да бъде намален на 880 хил. DWT, а наетите – от 2360 на 803 души. Оправданието – „стопанска непоносимост“, тъй като корабният бизнес е изпаднал в криза малко след приватизацията на БМФ.

Арбитражът уважи желанието за тонажа и по-точно за периода 2008 – 2018 той да се намали на 907 хил. DWT, но не и за персонала. Законът обаче казва, че приватизационните договори не могат да се променят.

След като „Капитал“ написа за това, а после Валери Симеонов вдигна скандал, казусът отиде във ВКС, който отмени решението. Сега опциите според юристи са по искане на страните казусът да се гледа отново от арбитража и по-вероятната – „Кей Джи маритайм шипинг“ да предяви същия иск пред Софийски градски съд с цел висящото дело да забави предстоящото плащане на неустойката.

Документите на Симеонов

Вицепремиерът Симеонов съобщи още преди два месеца и половина, че ще внесе документи в държавното обвинение за оспорване на приватизационния договор за параходството, а през последната седмица отново настоя, че той трябва да бъде развален. Пред „Капитал“ Симеонов заяви, че внасянето на документите предстои.

„В момента юристите подготвят исковата молба до прокуратурата за разваляне на приватизационния договор с БМФ. Има прекалено много нарушения в този договор. В него няма никаква клауза за прекратяване. Значи каквото и да става, договорът не може да бъде прекратен. Второто, че по приватизационния договор има изискване както за тонажа на корабите, така и за броя на работниците и има глоби, но няма край – какво следва, след като той се нарушава. 95% от хората ги ликвидират – от грубо 2400 са останали 150 души. И то така е направено, че глобите са му по-изгодни, отколкото да плаща примерно заплатите на тези хора. И за инвестициите няма клауза за прекратяване. Те в момента са назад с около 200-300 милиона лева“, твърди Симеонов.

„Изключително подозрителна клауза“ според него е, че „му се дава възможност корабите да не бъдат собственост на БМФ, а да бъдат на дъщерни фирми, но по договор се признават. Има и други основания за развалянето на приватизационния договор, които са свързани с опрощавания на суми в началото на първия мандат на ГЕРБ“, заявява вицепремиерът.

Отговорът на Домусчиев

На обвиненията Домусчиев вече отговори. „Практиката кораб – офшорна компания не е измислена от господата Домусчиеви, а е наследена от времето, когато БМФ беше 100% държавно. Това не е престъпно деяние, а утвърдена международна морска практика“, написа той.

„В момента на борда на корабите, оперирани от дружеството, има над 1600 български моряци и около 60 стажанти. Извън тази бройка над 200 души работят в администрацията на компанията“, продължава той. „За десетгодишния период ние ще преизпълним инвестициите по договор и ще свалим средната възраст на флота на 7-8 години (при поет ангажимент за 20 години)“, написа корабособственикът. През октомври той съобщи и че ще съди Валери Симеонов за клевета, внушения и обиди.

Симеонов е прав за неуредиците в БМФ, но битката за връщането му изглежда загубена: договорът (както и повечето други в приватизацията) предвижда неустойки, а не разваляне. А промяната на закони или договори със задна дата с цел национализация е най-лошото възможно решение.

Източник- Капитал