Феновете на лидера в Североизточната Трета лига Добруджа ще посрещнат със свито сърце тазгодишните Коледни и Новогодишни празници. Въпреки че любимците им приключиха есенния дял в аматьорския шампионат с осем точки преднина на върха пред втория Суворово, някогашният участник в “А” група се намира в безтегловност и бъдещето изглежда повече от притеснително.
Ако на терена футболистите на Диян Божилов с лекота пожънаха серия от победи, то извън него “жълто-зелените” трупат задължения, спонсори не се намират и изходът от калта изглежда все по-труден. В тази връзка привържениците на Добруджа излязоха с официална позиция, в която описват падението на клуба в последните десет години, множеството неспазени обещания от страна на кметове и ръководители и липсата на перспектива на прага на Новата 2018-а година.
Предлагаме цялата позиция на привържениците без редакторска намеса:
“След няколкогодишни скандали между акционерите в ПФК „Добруджа“ АД, част от които бе и Община Добрич, се случи логичното. През пролетта на 2007г. ПФК „Добруджа“ изпада във „В“ група за пръв път в своята история. Две години преди това отборът е отпратен от собствения си стадион и се налага да домакинства в к.к. „Албена“. Отпадането във „В“ група е причина и за поредния скандал между Община Добрич и мажоритарния акционер. Величко Найденов предлага да се увеличи капитала на ПФК „Добруджа“ АД, за да се покрият загубите. Отборът печели безпроблемно първото място във „В“ група и през 2008 година трябва да се върне в „Б“.
Да, ама не. Феновете започват да събират подписи в подкрепа на това Община Добрич да се заеме по-сериозно с казуса и да направи всичко възможно да съживи футболът в Добрич. На сесия на Oбщински съвет Добрич от Агитката на Добруджа внасят 3 000 подписа събрани за няколко дни. Община Добрич, в лицето на кмета Детелина Николова и общински съветници от ПП „ГЕРБ“ – Младен Матеев, Иван Иванов, Живко Мартинов и Румен Иванов заявяват, че приходите, получавани от наемите на апортираните имоти (Кооперативен пазар и др.) в размер на 700 хил. – 1 млн. лв., са достатъчни и ПФК „Добруджа“ трябва да е в „А“ група.
Така се стигна до развалянето и впоследствие ликвидирането на ПФК „Добруджа“ АД и създаването на СОДП „Добруджа 1919“. За председател на сдружението се избира спонсорът на набор’92 от ДЮШ – Валентин Василев. Добрич отново има своя отбор в професионалния футбол от лятото на 2009 година. Първите две години от „общинското“ управление отборът завършва на последно място, но благодарение на това, че има отказали се отбори, не отпадаме. Неспазването на обещанието за осигуряване над 700 000 лева за атака на „А“ група и липсата на футболен специалист довежда до логичния изход – през 2012-а година ФК „Добруджа“ отново е във „В“ група.
Постепенно обаче финансирането от Общината започва да намалява, а сумата от 700 000 лв. е мираж. През 2013 година отборът се върна за пореден път в “Б” група, но този път под ръководството на Светослав Петров имаме отбор, готов да атакува „А група“ въпреки намаления бюджет. Тандемът Светослав Петров – Светослав Тодоров довежда отбора до трето място с равни точки с втория, но заради два гола по-малко не влизаме в „А“ група. Предпоследният мач обаче се оказва препъни камък за бъдещето на клуба.
Победата над Калиакра (Каварна), която коства отпадането им, не се харесва на един добрички депутат и във футболните среди започва да се говори, че той ще навреди на ФК „Добруджа“. Така се и случва. Общината за пореден път намалява финансирането, което вече достига сумата от ЧЕТИРИСТОТИН и няколко хиляди лева. Сумите не се превеждат съвсем регулярно и това довежда до редица скандали в клуба, като постепенно напуснаха и Тодоров и Петров. През тези години феновете непрестанно търсиха отговори защо поетите ангажименти и финансиране не се спазват, но отговор не бе получен. Бюджетът за спорт се намаляваше, като почти винаги това бе за сметка на финансирането на футбола.
През 2015 година, предизборно, настоящият кмет Йордан Йорданов обеща отборът да се върне в „А“ група до две години. Това е една от причините футболната общественост в града да повярва и да го подкрепи. Обещаното не е като завещаното, както казват старите хора. Следва ново намаление на финансирането и бюджетът на клуба е малко над 300 000 лева. Сума, недостатъчна за професионален футбол на клуб с ДЮШ с повече от 200 деца. Следват обещания след обещания, промени в УС.
През месец юни 2016-а Общински съвет Добрич, по предложение на кмета Йорданов, гласува ФК ‚Добруджа“ да стане общински, с цел по-голяма прозрачност и за привличане на повече спонсори. Начело на клуба застава посоченият от кмета Йорданов Николай Милков. Заедно с неговия бизнес-партньор Николай Златев, който също е поканен в клуба записваме най-слабото си класиране в 98-годишната си история (тук не броим пародийния състав на Р. Георгиев от 2008 година). През лятото на 2017-а клубът не само, че не става общински, но и кметът Йорданов напуска УС (уж да освободи място на Милен Петков).
Следват нови кметски обещания за спонсори, за увеличаване на бюджета, докато не се стигна до декември 2017 година. Кметът изведнъж прехвърли топката за финансирането към спортната комисия. Така чаканият и афиширан от кмета спонсор премина отново в графата „ОЧАКВАНЕ“. Отборът е на първо място, но с големи задължения…. И този път изходът от калта е все по-труден…..
Ние питаме:
Какво трябва да се случи в Добрич, за да имаме професионален футбол на високо ниво?
Кога ще започнат да се спазват дадените обещания както от сегашното ръководство на града, така и от предшествениците?
Кога ФК „Добруджа“ ще спре да бъде изкупителна жертва на междуличностни отношения на хора в управлението на града и хора в клуба?
Кога ще се обединим в името на футбола, на спорта и на гражданите на Добрич?
Кога ще спре разрухата на стадион „Дружба“?
Кога ще бъде завършен теренът на ст. „Пионер“?“