Лондонският футболен клуб Уест Хям Юнайтед подобри финансовите си резултати с преместването на новия Олимпийски стадион през 2016 година, но на терена нещата съвсем не изглеждат оптимистично. Феновете са бесни на собствениците на клуба, въпреки отчетената за миналата година печалба от 43 милиона паунда, пише Bloomberg.
Когато Уест Хям напусна легендарния Болейн граунд в Ъптън парк, за да се премести на втория най-голям стадион в британската столица, дългогодишният мениджър на Арсенал Арсен Венгер заяви, че това е еквивалент на печалба от лотарията. Ходът дава на „чуковете“ финансово предимство, което ги поставя в много близки позиции до грандовете във Висшата лига, поне що се отнася до финансовите показатели.
Проблемът е, че това по никакъв начин не подобри играта на отбора. Нещо повече – в момента, седем кръга преди края на шапмионата, Уест Хям се намира на две точки от зоната на изпадащите, а ако загуби домакинството на Саутхамптън в събота, рискът от сбогуване с футболния елит става напълно реален.
Натрупаното напрежение през последната година и половина, която клубът прекара на новия стадион, избухна в последната среща с Бърнли, загубена от „чуковете“ с 0:3. На няколко пъти феновете нахлуваха на терена, стигна се и до сблъсъци по трибуните и дори до опит да бъде щурмувана вип ложата, в която се намираха собствениците на клуба Дейвид Голд и Дейвид Съливан. Стълкновенията напомниха за мрачните времена на футболното хулиганство от 80-те и 90-те години на миналия век, а разследването на Футболната асоциация още не е приключило.
Според част от феновете преместването на новия стадион е било грешка, тъй като атмосферата на огромното спортно съоръжение не е същата като на далеч по-компактния Болейн граунд. Трибуните са разделени от терена с писта за лека атлетика, тъй като Олимпийският стадион се използва и за други спортни мероприятния освен за футбол. Напрежението, което гостуващите тимове изпитваха, когато играеха на метри от агитката на „чуковете“, сега вече е в историята.
Независимо от мнението на някои фенове обаче, финансовата равносметка е еднозначна – отчетената печалба за сезон 2016-2017 възлиза на 43 милиона паунда. За сравнение клубът завърши предходната кампания със загуба от близо 5 милиона паунда. В момента Уест Хям е в топ 20 на най-богатите европейски футболни отбори и на осмо място в британския елит на Висшата лига, според класацията на Deloitte Money League. Част от добрите резултати се дължат и на новото споразумение за разпределението на приходите от телевизионни права, но със сигурност преместването на Олимпийския стадион също изигра своята роля.
Проблемът е, че успехите на терена ги няма. Преди преместването вицзепрезидентът на клуба Карън Брейди обеща на феновете че ще имат отбор и стадион от световна класа. А сега по-голямата част от тях изпитват усещането, че нямат нито едното, нито другото.
Голд и Съливан, които натрупаха състоянието си от порнографски издания в началото на века, твърдят че отборът не икономисва пари от качествени играчи. Но в същото време Уест Хям не е и от най-разточителните клубове. При последния летен трансферен прозорец през август 2017 година клубът похарчи 39 милиона паунда. За сравнение Манчестър Сити и Манчестър Юнайтед, които в момента заемат първото и второто място в класирането, се разделиха съответно с 226 и 146 милиона паунда за нови попълнения на съставите си.
Ако „чуковете“ загубят мястото си във Висшата лига, финансовите „бонуси“ на новия стадион моментално ще изчезнат. Постъпленията от телевизионни права също ще намалеят драстично – с 94% до едва 6 милиона паунда. Продажбите на билети също ще се свият. През настоящия сезон 52-те хиляди сезонни карти така или иначе се продаваха с намаление, за да може новият стадион да привлече феновете и техните семейства.
Карън Брейди се опита да успокои запалянковците и заяви, че поема пълна отговорност за настоящото състояние на клуба. Заплахата от изпадане вероятно ще обедини, поне за кратко, привържениците на отбора и те ще се върнат по трибуните за поредицата от важни срещи до края на сезона. Но ако „чуковете“ продължат да губят мачове и не успят да обърнат негативната тенденция, сътресенията във и около Олимпийския стадион са почти гарантирани.