Каква бе есента за Арда? Спокойно можем да отбележим, че кампанията на кърджалийци до момента е белязана от знака на стабилизирането. Такова имаше както на терена, така и извън него. Само ще споменем, че сезон 2021/22 започна с участие в евротурнирите, а финалът му можеше да бъде сред изпадащите от Първа лига. Турболенцията бе огромна – съставът бе напуснат от куп опитни играчи, а клубът – от ръководството си. В един момент не се знаеше кой е треньор, защо е такъв и колко време ще остане на поста – Димитър Димитров изкара само 24 часа. Стигна се и дотам наставник да отправя публични критики в национален ефир, че работата му е саботирана отвътре, след което веднага да бъде разжалван. Тези кошмари обаче изглеждат останали в миналото.
Сезон 2022/23 е доста по-различен. Отборът бе поверен на Александър Тунчев, а той до момента се справя на повече от прилично ниво. Със състав, изграден предимно от българи, той направи кърджалийци много костелив орех. Сините зимуват на 9-о място в класирането, но в един момент изглеждаха като сериозен претендент за Топ 6. Те изостават на 4 точки от затварящия го Левски, като имат всички предпоставки напролет да се борят, ако не за челната група, то за седмата позиция, която праща на бараж за Лигата на конференциите. Интересното е, че през миналата кампания Арда отново бе девети след есенния полусезон. Но точковият актив бе по-слаб. Тогава след 19 срещи кърджалийци бяха завоювали 22 пункта, докато сега за 18 са събрали с 4 повече – 26.
Стартът на шампионата бе шокиращ – 0:3 от ЦСКА-София на „Армията“. Двубоят обаче бе такъв, че по-скоро Арда сам се нокаутира, отколкото падна на земята от ударите на съперника. Отговорът бе повече от добър – 3 поредни победи. Треньорът Александър Тунчев пък показа, че се развива. Като ученик на Бруно Акрапович в Локомотив Пловдив наставникът робуваше на тактическата постройка 3-5-2. При кърджалийци обаче далеч не бе така. Той подбираше схемите спрямо противника, а често и ги променяше в хода на двубоите. Като цяло защитата бе стабилна, а халфовата линия – най-силна. Головете обаче падаха трудно. В състава няма изявен реализатор, липсва и човек, който да вкара поне 5 попадения. С по 3 са Иван Тилев, Светослав Ковачев и Лъчезар Котев, като единственият нападател, вкарал толкова, е Ласана Ндиайе. Липсата на човек, който да материализира труда на целия отбор, коства точки в някои мачове. Попаденията бяха 18 в 18 срещи, като от съставите с претенции само Черно море има по-малко – 17.
През есента показа характер. Не се даде на Лудогорец в Разград – 1:1. От тимовете в челото се наложи над Славия, а малко не достигна за равенства срещу Локо Пд и ЦСКА 1948. По правило взимаше двубоите със съперниците, които бяха в дъното на класирането. Силно оръжие бяха преките свободни удари. След такива на Иван Тилев и Светослав Ковачев бяха победени Слабия и Хебър, а по този начин Ковачев донесе точка срещу Локо София.
Още преди да е отворил трансферният пазар, ръководството опита да реши проблемите в нападение. Кърджалийци привлякоха голмайстора на Берое Абубакар Тунгара, който през есента вкара 9 попадения в 17 двубоя. Редиците бяха стегнати и с взимането на халфа Радослав Цонев. Ако Арда запази и водещите си играчи, то пролетта също няма да е разочароваща.
Янаки Димитров/ „Тема спорт“