След отпадането от Види Пауло Аутуори бе залят с повече критики отколкото гори са изсечени в Амазония за последните 10 години. Мачовете с ЦСКА-София, Зрински и Торпедо обаче започнаха да свалят един по един параваните, стоящи зад причините, довели до назначението на големия бразилски специалист.
АУТУОРИтетът сред играчите
Собственикът на Лудогорец Кирил Домусчиев наложи една непрекъсната тенденция към развитие на отбора от гледна точка на привличане на все по-качествени, стойностни и конвертируеми спрямо европейското ниво играчи. Въпреки че нивото на конкуренция в първенството оставаше константа, в Разград не пропускаха да повишават стандарта. В началото бяха играчи като Иван Стоянов, Гъргоров, Мишо Александров, Миро Иванов, Станислав Генчев, Барт. После се появиха Ешпиньо, Абало, Безяк. През 2015-а година се надгради солидно с Кафу, Натанаел, Сисиньо и Кешеру, последваха Гуралски, Швиерчок и Форстър. Сега се очертава ню уейв с Малангу, Недялков и Брандао.
На фона на този модернизиращ се двигател, някак си изглежда странна тенденцията да се използва един и същ модел треньорско шаси. Да, Дерменджиев направи изключително много, Стойчо Стоев и дори Димитър Димитров имат своите плюсове, но във всички случаи нямаше как да бъде прескочен един определен праг.
Аутуори и Иван Диас, тренирал в Атлетико Мадрид звезди като Гризман и Диего Коста, трябва да накарат играчите не само да се забавляват на терена и да приемат за върхово постижение победа над Виктория Пилзен или Звезда, но да успеят да превърнат немислимото в реалност. С авторитета, с успехите си, с опита Аутуори трябва изтегли играчите поне едно стъпало нагоре в кастата на европейския футбол.
Трансферно привличане
Ангажирането на Аутуори имаше за цел Лудогорец да отвори още едно платно по магистралата Бразилия -Разград. Признанието на президента на великия Сантос, че е нямало как да се спазари с боса на Атлетико Гоянензе за Брандао заради атаката от Аутуори и Лудогорец, е вече първият многозначителен акт в тази насока. Като треньор, ръководил три четвърти от големите отбори в лицето на Крузейро, Ботафого, Фламенго, Интернасионал, Сантос, Сао Пауло и Вашку да Гама, може да изтегли немислими за стандартите на Балканите играчи от родината си. Като се има предвид, че двата най-скъпо продадени играчи в историята на футбола ни са бразилците на Лудогорец – Кафу и Кайсара, е ясно, че именно това е насоката за икономическото преуспяване на „орлите“.
Стабилизиране във всички линии
Лудогорец си изгради имиджа на вечния романтик с нападателния футбол и желанието да се надиграва с отбори като Арсенал и ПСЖ. С привличането на Димитър Димитров целта бе да се работи върху тактическата вариативност на отбора спрямо съперника и заздравяване работата в отбрана. Това обаче бе извършено отчасти, докато сега целта е този процес да бъде финализиран. За 13-те си мача от началото на сезона във всички турнири, отборът допусна едва 4 попадения, което прави фантастичния коефициент от 0,3 на мач. Аутуори показа желание да експериментира и след като тества неуспешно центъра на защитата с Форстър, напипа най-добрия на този етап вариант с Антон Недялков. Бразилският специалист успя да накара дори играчи като Вандерсон и Мисиджан да бъдат по-активни във фаза „защита“, което подобри успеваемостта на „орлите“.
Иво Тасев/ „Меридиан мач“