България, Румъния, Гърция и Сърбия подписаха Меморандум за общи кандидатури за Мондиал 2030 и ЕП 2028

0
evro 2018 mondial 2030
- -

Президентът на Българския футболен съюз Борислав Михайлов взе участие в днешната среща на върха между спортните министри и представители на футболните федерации на България, Румъния, Гърция и Сърбия в Солун, която завърши с подписването на първия официален документ за подготовка на общи кандидатури за домакинство на Мондиал 2030 и Евро 2028. Министърът на младежта и спорта Красен Кралев, министърът на младежта и спорта на Сърбия Ваня Удовичич, зам.-министърът на културата и спорта на Гърция Георгос Василиадис и министърът на младежта и спорта на Румъния Богдан Константин Матей сложиха подписите си под Меморандум за разбирателство между четирите правителства, с който да се официализира учредяването на организационен комитет за подготовка на съвместната кандидатура за Мондиал 2030 и Европейското първенство през 2028.

По време на разговора бяха обсъдени основните аспекти, свързани с подготовката на общата кандидатура. Около 70% от подготовката е свързана със спортната инфраструктура във всяка от четирите страни. Освен заявената политическа подкрепа от страна на всички, след официалното стартиране на подготовката трябва да има сериозни гаранции, че нито една държава няма да се откаже след официализиране на кандидатурата до завършване на процеса – без значение от политическата ситуация в страните. “Вярвам, че обществото успя да приеме идеята за обща кандидатура за престижен спортен форум, защото това е шанс да направим нещо добро за Балканите, нещо историческо – което ще помогне изключително много за развитието на региона”, заяви Красен Кралев. По думите му, ключът към успеха на кандидатурата е доброто планиране и реалната преценка на възможностите. “Подписването на международното споразумение днес е първата стъпка към реализирането на нашата обща мечта”, каза той. Българският спортен министър направи предложение до края на годината да се вземе окончателно решение дали ще кандидатстваме за световно или европейско първенство. “Има много сериозна разлика в критериите за инфраструктурата”, коментира Кралев.

В разговорите на експертно ниво участваха президентът на БФС Борислав Михайлов, координаторът на проектите за кандидатури от страна на БФС Борис Станков, изпълнителният директор на Национална спортна база Пламен Манолов и директорът на дирекция „Европейски програми, проекти и международно сътрудничество“ на Министерство на младежта и спорта Виктория Славкова. “Партньорството между нашите четири държави е от фундаментално значение за развитието на спорта в региона и зa съвместните ни приятелски отношения”, коментира Борислав Михайлов.

От името на Румъния на срещата присъства президентът на Румънския футболен съюз Разван Бурлеану. Той представи пред присъстващите презентация с обобщена информация за условията и възможностите на България, Сърбия, Румъния и Гърция. Бурлеану беше категоричен, че именно футболът може да бъде пътят за икономическо развитие на регионите. Президентът на футболната федерация на Гърция Евангелос Граменос участва в експертната среща от името на Гърция. Сърбия беше представена от вицепрезидента на Сръбската футболна асоциация Марко Пантелич, генералният секретар на Асоциацията Йован Шурбатович и заместник-спортният министър Дарко Удовичич. Спортните министри и представителите на футболните федерации на България, Сърбия, Румъния и Гърция дадоха изявление пред медиите, на което представиха изводите от проведените разговори.

Работната среща в Солун бе четвърта поред между четирите държави. Следващата среща ще се проведе в Букурещ през месец юни. До края на 2019 година трябва да бъде взето крайното решение – дали четирите партньорски държави ще кандидатстват за домакинство на световно или на европейско първенство. Основен фактор ще е желанието на някоя от страните да построи стадион с капацитет над 80 000 места.