Бербатов: Левски показа начина, по който българският футбол може да стане по-привлекателен за чуждестранни инвестиции! Когато стадионът винаги е пълен…

0
- -

Димитър Бербатов, който води ожесточена битка за президентския пост в БФС говори пред „Тема Спорт“ за предстоящите мачове на бившия си тим ПАОК с Левски, както и за бъдещето на българския футбол.

Г-н Бербатов, след срама и разочарованието, което изживяхме покрай националния отбор, дойде ред на клубните страсти. Как оценявате вие жребия за евроучастниците?
– Тежък жребий е, но е важно отборите да проведат подготовка и да са максимално готови. Но това, което е много важно, всички футболисти да имат вътрешната мотивация и амбиция да искат да побеждават в тези мачове.

Фаворит ли е бившият ви отбор ЦСКА срещу Македония ГП?
– Нямам преки наблюдения върху Македония ГП и не мога да кажа как играят, но ЦСКА трябва да е максимално концентриран, защото видяхме, че през миналия сезон имаха колебливи мачове. Сега е моментът да покажат, че са се отърсили от тази несигурност и да изиграят два силни мача, за да продължат в следващия кръг. И съм сигурен, че ще го направят, въпрос на концентрация и да не се допускат твърде много грешки по време на мача.

ПАОК е ситуиран на едва няколко часа с кола от Coфия, но колко далеч е като организация и структура от родните грандове, какво можем да вземем като пример от комшиите?
– Гръцкият футбол се развива от много години с изключителни темпове. Вижте ПАОК, Олимпиакос… Това са клубове, които имат в пъти по-големи бюджети и са регулярни участници в европейските клубни турнири. Те са възприемани като тежък противник за всички отбори над средно европейско ниво. Аз дори дадох като пример Гръцката футболна федерация, че тя има служебно управление, след като старото се провали. Усилено се работи в детско-юношеския футбол, произвеждат се футболисти, които се налагат в местните първенства. Стадионите са пълни, което е рентабилно за усъвършенстването на бизнес модела на клубовете. Много са факторите и ние трябва да вземем пример не само от Гърция, а и от други съседни държави, които са по-близко до нашата действителност.

В „Тема Спорт“ припомнихме как босът на ПАОК Иван Савидис нахлу на терена с пистолет по време на дерби с АЕК. Вие сте били част от тази обстановка – толкова страшно ли е по-гръцките терени?
– Не! На моменти начинът, по който се представят нещата, не отговаря на истината, в други моменти, разбира се, е точно така, както се вижда! Може да се каже, че обстановката по гръцките терени става малко по-неспокойна и нервна, когато има дербита между големите отбори.

Без да сте го казали, но съм убеден, че ще стискате палци на Левски – кои са най-силните страни на сините, които могат да дадат повод за оптимизъм сред техните фенове?
– Разбира се, че ще стискам палци за всички български участници в европейските клубни турнири. Станимир Стоилов и хората от административното управление успяха да направят и невъзможното, за да може Левски да играе по начина, по който всички фенове на сините искат. Мисля, че самочувствието им след спечелването на купата ще е бонус и ще им даде допълнителни сили срещу ПАОК.

Ако сега имате възможност да влезете в съблекалнята на Левски, какво бихте казали на футболистите на сините? Какво да очакват на „Тумба“ и как да подходящ там? И всъщност какво може да кажете на всичките ни отбори, които ще играят в евротурнирите?
– Изключително тежко се играе на „Тумба“ заради атмосферата, която създават феновете. Всеки един гостуващ отбор се чувства некомфортно и това е нормално. Бих казал не само на Левски, а на всички български отбори, че те трябва да покажат добра игра, независимо от съперника, да не се поддават на емоциите или провокации, за да не се стига до глупави червени картони по време на мачовете. И да сведат грешките до минимум, защото една груба и глупава грешка може да реши даден мач.

Можем ли да кажем, че в последната година Левски служи за пример не само за останалите клубове, а и за българския футбол като цяло, след като видяхме, че на „Георги Аспарухов“ ръководство, фенове, играчи и треньор започнаха да говорят на един език и вложиха общи усилия в името на една цел?
– Не може, а трябва! Това е начинът, по който българският футбол може да стане и
по-привлекателен за чуждестранни инвестиции. Когато стадионът винаги е пълен, когато отбор, треньор и администрация гледат в една посока, това привлича интереса на инвеститори, а и доказва, че един клуб в България може да прогресира и без да бъде зависим само от чуждестранни футболисти и голям бюджет.

В този ред на мисли и връщайки се на националния отбор и проблемите на родния футбол, Георги Иванов обеща кардинални промени, а в същото време от БФС все още не са обявили от колко отбора ще се състои Б група, програмата за нея, а това води до редица проблеми за клубовете, които не знаят как да проведат подготовката, не могат да ангажират дори хотели за гостуванията си, а знаете, че в разгара на летния сезон трудно се намират такива, когато трябва да се играе някъде на морето?
– БФС обещава кардинални промени вече 16 години. И какъв е резултатът – катастрофална загуба от Грузия и равенство срещу Гибралтар. Най-голямото дъно на националния отбор може би в историята. Още преди седмица призовах цялото ръководство да си подаде оставка, защото те винаги намират оправдание за всичко, но никога не намират вината в себе си – и така вече 16 години. Аз казах, че ако се намери кандидат, който да отговаря моите и на екипа ми ценности, ние ще го подкрепим с условието да не е част от сегашното статукво. Самата промяна в българския футбол даже вече е страшно закъсняла. Достигнато е дъното много отдавна и е крайно време да се случи тази промяна. Не бих искал да коментирам въпроса за състава на Б група, защото всички коментари са излишни. Това е
аматьорско, неприемливо поведение. В крайна сметка тези хора са в БФС именно заради клубовете. Те представляват и професионалните, и аматьорските клубове, а не обратното.

Как ще коментирате това, че клубовете от Б група си разделят по 1500 лева за телевизионно излъчване – 1000 за домакина и 500 за госта?
– Въпросът с телевизионните права е изключително сериозен. В нашата програма е залегнал като основна тема, защото всички професионални клубове изразяват притеснения по този въпрос вече няколко години. Според нас има варианти телевизионните права да гарантират санитарния минимум за оцеляването на един професионален клуб. Ние сме си направили труда да коментираме този казус с колеги от други футболни федерации и професионални лиги, но не бих искал да влизам в детайли.

Наскоро дори Маги Халваджиян си позволи да изрази разочарованието си от ръководството на БФС, феновете явно показват, че Борислав Михайлов и неговото обкръжение са нежелани, а в Бояна продължават да се държат пренебрежително. Това не е ли обидно?
– Времето, когато това беше обидно, отдавна е отминало. Вече е болезнено и скандално. Не може да ми побере акълът как президент на европейска федерация, който документирано е бил на вечеря с бос на черното тото, не си подава оставката на секундата. Честно да ви кажа, не мога да намеря точната дума на български, с която да оприлича поведението на сегашното ръководство. И тук не става въпрос дали Димитър Бербатов ще бъде президент на БФС и че Димитър Бербатов е жаден за власт. Тук става въпрос, че дори не мога да си обясня те с какъв морал стоят все още в Бояна. Още нещо – тези хора нямат ли реална представа, че тази агония ще има край. И когато това се случи, няма да има един човек от българското общество, който да ги е запомнил с добро, а ще има просто една омраза към тях – жалко и тъжно.

Съдът отмени всички решения на конгреса през октомври. Какво следва оттук – нататък?
– От година и половина аз и моят екип говорим за несправедливостта, която се случи тогава. Този конгрес беше брутално опорочен и че докато не се проведе изцяло честен, ние няма да се откажем, защото българският футбол заслужава по-добро бъдеще.