Бившият акционер и директор на ЦСКА-София Милко Георгиев даде интервю за „Тема Спорт“, в което говори за ситуацията около клуба и генерално в българския футбол. Той не пропусна и събитията в Левски, които напомнят на фалита на автентичното ЦСКА през 2015-а.
Г-н Георгиев, как сте в настоящата ситуация?
– Учим се да се справяме. Целият свят търпи промени, трябва да живеем с този вирус и да сме по-смирени. Стремя се да следвам препоръките. Няма незасегната сфера, така че на никого не лесно.
Защо постепенно се дистанцирахте от ръководството на ЦСКА, за да се стигне до раздялата ви с клуба през март 2019-а?
– Лоши чувства към ЦСКА нямам. Аз съм казал на Ганчев в очите това, което имах да казвам. Той много добре го знае. Неща от кухнята не бива да се изнасят. От мен няма да чуете да плюя по клуба. Имам мнение за всички процеси, но умишлено не търся гласност. Не ми прави добро впечатление, когато някой извън ЦСКА започне да говори срещу клуба.
Какви са перспективите пред ЦСКА? Защо се получава така, че отборът години наред се бори за второто, а не за първото място?
– От една страна, имаме начина, по който Разград играе играта. Знаете какво имам предвид. От друга, моделът на работа в ЦСКА очевидно не е печеливш и е нужна някаква реформа. Това обаче зависи от хората, които дават парите.
Как трябва да се подходи стратегически, след като ситуацията около вируса се успокои?
– Това е сложен въпрос. Вероятно дори собствениците Ганчев и Инджов нямат напълно ясен отговор. От моите наблюдения и разговори с хора, които обичат ЦСКА, сега е настъпил моментът да се случат промени. Нужен е рестарт. И природата ни го подсказва. И не говоря за промени само през призмата на ЦСКА, но въобще на цялата система. За мен тази система е толкова порочна и неефективна, че по-лошо не може да бъде. Конгресът, който предстои, ще даде ясна посока накъде ще тръгне футболът. Или
начело ще останат буфосинхронисти, или футболните хора все пак ще се възползват от шанса и ще опитат да спасят нашия спорт. Защото в този му вид у нас футболът е умрял.
Какво означава да се промени цялата система?
– Трябва да се промени начинът, по който се управлява футболът в България. Това сегашното е пародия. Няма нищо професионално в клубовете, защото условията са такива. Корупцията е обхванала ръководещия орган и се предава към клубовете. Знайни и незнайни ментета се докарват на килограм в отборите, в това число и в ЦСКА. В един момент се чудиш какъв е смисълът от това да се харчат огромни средства. И не на последно място – нееднократно съм казвал, че отборът от Разград играе абсолютно незаконно във футболния елит и в нарушение на нормативната уредба. Дружеството, с което Разград играе, няма право да е в професионалния футбол. И оттам вече, като минеш през всички други изпълнения като уговорени мачове, хванати играчи, черно тото… Всичко за българския футбол се говори под сурдинка и всички знаят, че е така.
Казахте, че сега футболните хора трябва да опитат да спасят футбола. Вероятно имате предвид хора като Бербатов и Стилян Петров?
– Аз много симпатизирам на Бербатов и за мен не е изненада, че той е атакуван. Хора като него и Стилян са носители на промяната, но мнозинството доказва, че не желае такава. Двамата са прекрасни хора, които могат да свършат черната работа. Трябва обаче да сме наясно, че лицето на българския футбол ще трябва да го чистим години наред.
Допускате ли, че може да се стигне до ситуация, при която в ЦСКА да има предимно български играчи?
– Това се нарича стратегия, а тя се определя от собствениците. Според мен е неизбежно и Ганчев и Инджов трябва да се обърнат към българските играчи. Има положителни сигнали в това отношение. С назначението на португалския специалист Кардосо може би се цели да се създаде здрава школа, която да бълва продукция. Дали ще се случи и как – нямам представа. Но трябва да се случи и още едно важно нещо – хората в сянката на Ганчев да спрат да говорят за ЦСКА в трето лице множествено число, от типа: „Те еди си какво“ и така нататък.
Какво е мнението ви по треньорския въпрос в ЦСКА?
– Треньорът е функция на стратегията, която избираш. Ти подбираш изпълнителите, които трябва да я доведат до някакъв успешен завършек. Ако смятат, че сърбинът ще им свърши работа – окей, залагат на него и не го пипат. Ако смятат, че няма да им свърши работа, то очевидно е временен вариант. Факт е, че в последните години текучеството на треньори в ЦСКА е голямо. Друг е въпросът дали причините за смяната на даден наставник са били обективни или субективни.
Няколко човека вече, сред които Георги Илиев-Майкъла и Бодуров, изразиха мнение, че директорите в ЦСКА са твърде много. Подкрепяте ли подобно твърдение?
– Може би има известна доза истина в това, което Бодуров казва. По неговия въпрос за раздялата му с клуба не искам да взимам отношение, защото знам и двете гледни точки относно случилото се. А хора като Майкъла, които са на всяка манджа мерудия, какво да ги коментираме?
Възможно ли е отново да видим ЦСКА с успехи в Европа? Тоест – да пробие поне до групова фаза?
– Абсурдно е да се говори за успехи в Европа. Икономиката и начинът на развитие на нашия футбол са толкова далеч от стандартите на Запад, че е невъзможно и дори нелогично клуб с такъв бюджет да се сравнява с отборите от средноевропейското ниво. Даже прехвалените звезди на Разград имат посредствени резултати на международната сцена. Неслучайно УЕФА създаде треторазреден турнир за нашата черга. Тъжно е, но трите полуфинала на ЦСКА в евротурнирите (2 за и КЕШ и 1 за КНК) и този на Славия за КНК няма да се повторят.
Как очаквате да се развият процесите около „Армията“?
– Силно съм притеснен, честно казано. Откакто се въведе извънредното положение и излезе оценката на имотите, изведнъж всичко замря. Може би има някакви проблеми. Стадионът трябва да е основополагащ за каквато и да е било стратегия на клуба. Всичко трябва да се върти около построяването на „Армията“. Напоследък няма никакво развитие по въпроса, дори дружеството между ЦСКА и Министерството на спорта още не е учредено. Това ме кара да си мисля, че системата не желае да има независим и силен клуб. Със стадиона ЦСКА моментално се превръща във фактор номер едно. Приоритет трябва да е „Армията“. Колко повече може да пострадат резултатите? 12 години не сме ставали шампиони. Да, публиката признава само титлата, а купата е утешителна награда. Но ако гледаме в бъдещето и разсъждаваме логично, единственият сигурен вариант ЦСКА да си стъпи на краката е да имаме хубав, нормален за европейските стандарти стадион. И щом собствениците имат това желание и са осигурили инвестицията, от държавата се иска да им помогне да направят инвестицията. Остава скритото впечатление обаче, че на публиката се говори едно, а действително се прави друго. Да видим.
Какво може да постигне ЦСКА този сезон?
– Трудно е да се прогнозира, предвид че някои играчи напуснаха, още не е започнат тренировъчен процес, не ясно полуфиналите за купата в колко мача ще се играят, да не говорим, че и липсата на публика ще е фактор. Привържениците на ЦСКА неведнъж са печелили само със своето присъствие. Ако вземем купата, ще съм поне малко радостен и ще е някаква утеха.
Как гледате на възможността Левски да вземе кредит от държавата в този момент? Ситуацията със сини те доста напомня тази на ЦСКА през 2015-а, когато вие самият бяхте на предна линия…
– Да, вече съм играл в този филм и ми е много познат. На мен ми прави лошо впечатление, че някои хора в Левски май ни мислят за късопаметни. Преди няма и два месеца представляващият дружеството, което е в неплатежоспособност, заяви, че компенсации за клубовете от БФС или държавата би граничило с върховен цинизъм. А сега какво стана?! Това дружество от покрайнините на София е показало, че не може да се справя с връщането на кредити. Справка – секторът, който построиха и още не е изплатен. А и как ще покрият следващ кредит? С какво обезпечение? Единственият човек, който вярваше, че можеш да заложиш като актив футболистите, беше професор Александър Томов. Това казва абсолютно всичко… Няма как да си запишат играчите в баланса на дружеството. И все пак – футбол без ЦСКА и Левски няма как да има. Но под каква форма ще стане, това вече си е проблем на сините.
Отправете призив за финал?
– Нека всички да са здрави. Не ми харесва това, че немалка част от българите са изключително безотговорни и самонадеяни относно извън редното положение. Прочели нещо в Гугъл и се изказват компетентно по въпроси, на които световните учени не могат да дадат отговор. Преди две седмици загубих близък приятел, починал от коронавируса. Нека да пазим дисциплина, за да излезем от тази ситуация.
Г-н бивш директор, Левски не иска “ компенсации“ от държавата, а подкрепа за безлихвен кредит, защо не чрез ББР? Има разлика, нали? Но най-добре е Левски да се оправи сам, и ще го направи!