Бившият лекар на Левски: Не е толкова страшно, още повече при футболистите! Най-важното е да няма паника

0
mariqn dobrev
Снимка: lap.bg
- -

Д-р Мариян Добрев е лекар на юношеския ни национален отбор по футбол до 19 години. Преди дни селекцията на Ангел Стойков бе в Белград за два приятелски мача със Сърбия – на 10 и 12 март. Трикольорите загубиха и двете срещи – 0:3 и 0:2. В петък стана ясно, че елитният квалификационен кръг, за който България (19 г.) се класира, се отлага за неопределено време. Д-р Добрев е и бивш лекар на мъжкия тим на Левски.

„Престоят ни в Белград протече спокойно. Бяхме взели всички мерки – маски, ръкавици, дезинфектанти. Нямаше притеснение у играчите и щаба ни. Даже и сърбите не бяха толкова притеснени. Все пак при тях има по-малко случаи. Мачовете от първенството им продължават да се провеждат, но при закрити врата. В последния ден, преди да си тръгнем, вече започнаха да взимат още по-сериозни мерки. В хотела, в който бяхме, всичко беше на ниво по отношение на дезинфекцията. Всички се върнахме здрави, с проверени температури“, коментира пред „Тема Спорт“ д-р Добрев.

„Приемаме решението на държавата, нормално е. БФС се е съобразил с всички разпоредби и изисквания. В крайна сметка това е контактен спорт и трябва да намалим контактите до минимум. В един момент не знаеш кога си носител. Има инкубационен период от 5 дни до 2 седмици. През него ти може да си носител, без да имаш никакви симптоми. Трябва да се обърне много сериозно внимание и на семействата на футболистите. Нещо, което лекарската комисия към БФС предписва на отборите да правят. Сега на дневен ред е работата на докторите на отборите, които трябва стриктно да следят нещата и предписанията, които са им изпратени – да има дезинфекции, да се споделя как е в семействата на играчите, ако щете, и дори да се каже на футболистите как точно да се изкашлят. Всичко е важно и нищо не трябва да се подценява. Но най-важното е да няма паника и това не е само за футболистите, а въобще за хората като цяло“, споделя още лекарят на юношеския национален отбор по футбол до 19 г.

„Няма строги препоръки за тренировките през този период. Всеки клуб – треньор, лекар, спортно-технически сам ще преценява. Ако всичко е наред след този един месец, може би ще се наложи да се направи малка подготовка, защото такъв период без мачове не е малко. Важното е да се спазват мерките, да няма паника и да се слушат препоръките от УЕФА, ФИФА, БФС и държавата. Не е толкова страшно, още повече при футболистите, защото са млади хора. Най-вероятно протичането ще е леко и нормално, дори и да има някой заразен. Такъв момент показва колко е важно един отбор да има клубен лекар, защото във Втора лига има тимове, които нямат, а в такъв момент това е от голямо значение. Все пак докторът е постоянно на разположение на отбора и трябва да е в непрекъсната връзка с футболистите и техните семейства“, добави д-р Добрев.