Ботев (Пд) е най-силен в Европа, когато вземе Купата

0
botev plovdiv 10
-

Ботев Пд традиционно се представя добре в евротурнирите, след като е стигнал до тях, когато спечели Купата на България. Точно такова е положението и сега. За първи път това се случва през 1962 година, като тогава е и първото им участие в европейските клубни турнири – това за КНК. Тимът се представя блестящо. В първите два кръга отстранява силни съперници – Стяуа Букурещ и Шамрок Роувърс Дъблин и достига до четвъртфиналите, където отпада от Атлетико Мадрид. На 19 септември 1962 пред 30000 зрители Ботев разгромява Стяуа с 5:1, след като е загубил първия мач с 2:3. Видин Апостолов в 9-ата минута открива. В 14-ата, 28-ата и 38-ата минути гениалният Георги Аспарухов – Гунди отбелязва три поредни гола с глава след бързи атаки и точни центрирания последователно на Иван Занев, Георги Попов и Динко Дерменджиев. Петият гол е през второто полувреме от комбинация между Гунди и Чико, която често българските фенове ще виждат в следващите близо десетина години в националния отбор. Следващият съперник е Шамрок Роувърс от Ейре, който е елиминиран след 4:0 като гост и 1:0 на Колежа (гол на Стоичко Пешев).

Противник на четвъртфиналите е испанският и европейски гранд Атлетико Мадрид.

На първия мач в Пловдив е поставен рекорд по посещаемост на стадион „Христо Ботев“. Интересът към срещата е невероятен, а основната причина е блестящото представяне на тима в предишните две елиминации в турнира. Билетите за мача не се пускат в свободна продажба, а са разпределени по предприятия, заводи и училища. Желаещите да гледат сблъсъка са многократно повече от броя на билетите. В крайна сметка на стадиона се изсипват 40000 зрители, а двубоят завършва 1:1, като за Ботев отново се разписва Пешев. В реванша „жълто-черните“ губят с 0:4, но силното представяне си е факт.

През 2017-а, когато също взеха Купата, „канарчетата“ отново се представиха добре и отстраниха два съперника. Първо се справиха с Партизани Тирана след две победи – 3:1 като гост (два гола на Омар Косоко и един на Тодор Неделев) и 1:0 в Бургас с гол на Фелипе Бризола. След това дойде ред на Бейтар Йерусалим – 1:1 като гост (точен за българския тим бе Серкан Юсеин) и 4:0 на „Лазур“ в Бургас с голове на Пламен Димов, Фернандо Виана, Лъчезар Балтанов и Фелипе Бризола. След това „жълто-черните“ отпаднаха от Маритимо.

След спечелването на Купата през 1981-а, Ботев не елиминира нито един съперник в Европа, но пък и този път стига поне до една паметна победа – с 1:0 над Барселона с гол на Георги Славков, а първият мач на „Камп Hoy“ завършва 4:1 за каталунците.

Като се тегли чертата – Ботев Пловдив е стигнал до цели 40% от всичките си 10 отстранени съперника в Европа именно, след като преди това е спечелил Купата. Отделно „канарчетата“ стигат и до една от най-значимите победи в историята си, удряйки Барселона в Пловдив./ „Мач Телеграф“