0
neimar
Снимка: twitter.com/FIFAWorldCup
- -

Неймар стана футболистът с най-много голове в историята на националния отбор на Бразилия, след като вече има 79 гола и изпревари митичния Пеле, който остава втори със 77.

Това се случи при успеха на „Селесао“ с 5:1 у дома срещу Боливия в двубой от първия кръг на квалификациите в зона Южна Америка за Мондиала през 2026 г.

Мачът на стадион „Мангейро“ в Белем започна чудесно за бразилците, които получиха шанс да изпълнят дузпа в 17-ата минута за игра с ръка на Ейдриън Джусино в наказателното поле. Зад топката застана Неймар, но опитът му да вкара своя гол №78 за Бразилия и да измести Пеле от върха в голмайсторската листа бе осуетен от Гийермо Вискара, който предугади изпълнението и спаси.

В 24-ата минута обаче домакините ликуваха, след като Родриго бе на точното място в точното време, за да стигне до една отбита топка и да вкара гол в долния ляв ъгъл на вратата.

Две минути след началото на второто полувреме резултатът бе удвоен от Рафиня, който се разписа с шут от границата на наказателното поле.

В 53-ата минута Родриго се разписа след комбинация с Неймар, като голът бе преразглеждан от ВАР в продължение на няколко минути за евентуални нередности в стиуацията с отбелязването му, но такива нямаше и попадението остана – 3:0 за Бразилия.

Точно след изтичането на час игра трибуните отново ликуваха, защото Неймар вкара така чакания гол №78 с екипа на Бразилия и така измести Пеле от върха в голмайсторската листа на 5-кратните световни шампиони.

Боливия все пак вкара почетен гол в 78-ата минута чрез Виктор Абрего, но до края на мача имаше време за Неймар да се разпише отново, като го стори в 3-ата минута на добавеното време, оформайки разгрома за „Селесао“ и така Бразилия излезе на върха в класирането в зона Южна Америка.