Левски стигна през този сезон до безпрецедентно присъствие на чужденци от една страна в редиците си. И се сдоби със сериозна колония, каквато е бразилската. С привличането на Дарлан, бройката на представителите на най-успешната футболна страна в света скочи на 5 – Уелтън, Цунами, Роналдо, Рикардиньо и Дарлан! До този момент на „Герена“ си бяха позволявали да имат най-много четирима души от една държава или поне родени в нея, защото нидерладското им присъствие често бе с два паспорта. Последният шампионски сезон бе белязан от присъствието на четирима бразилци – Лусио Вагнер, За Соарес, Жоазиньо, а през зимата бе продаден Жеан Карлос.
Един поглед на първите лиги в първенствата на Европа обаче показва, че присъствието на такава сериозна бразилска колония не значи нищо. И трябва да отчетем също, че Левски не е най-бразилският тим на континента. Извън европейските, с най-много бразилци са тимовете от елита на Япония и Южна Европа. Иначе за нашите ширини оставяме настрана една държава, където бразилците преобладават. Става въпрос за Португалия, която традиционно граби с шепи от бившата си колония и обира каймака на обещаващите футболисти там. Още от деца, както се казва.
Трябва да отчетем също, че сме най-предпочитаната от бразилците страна на Балканите. Бием дори Гърция и Турция. А в останалите страни сънародници на Неймар си позволяват единствено по-богатите отбори.
В момента с най-много кариоки, както ги наричат у нас, са три отбора. Това са Мурата от Сан Марино, Нексар от Малта и Зенит Санкт Петербург, които имат по 7. И те като Левски обаче не са на върха в първенствата си. Това важи и за Моленбек, който има 6 бразилци в редиците си. От тези тимове само руснаците са в борбата за титлата все още, след като заемат втора позиция. Лидер е Краснодар. В полезрението ни не влизат и страни и отбори, в които в даден тим има най-много един или двама бразилци.
Литва
Тук е ясно, че трябва да се търсят играчи отвън и те преобладават в три отбора. Най-много обаче са в Банга – 5. Тимът обаче е едва шести.
Малта
И тук като в Литва има тимове с бразилски, нигерийски и какви ли не колонии. Номер №1 при кариоките е Нексар, който върви девети.
Полша
Тук ударник е Радомияк с Леандро, Рафаел Роси, Педро Енрике, Луизао. Те обаче го държат едва на осмо място.
Румъния
Петролул е „бразилският“ клуб на север от Дунав с Жеферсон, Гелерме Гарути, Жаир. Клубът от Плоещ е шести.
Русия
Тук вече казахме как вървят нещата.
Сан Марино
Ще отчетем, че Мурата със своите своята бразилска седморка е пети.
Турция
Съперникът на Лудогоец – Фенербахче – върви първи, въпреки негативните резултати в последно време. Комшиите имат 4 бразилци, но двама от тях са без картотека.
Украйна
Днепър 1 и Ворскла имат по каре от Бразилия. Разликата между двата тима е сериозна – днепърци са първи, а в Полтава – едва девети.
Англия
И тук 4 е най-високото число. Толкова са бразилците във Фулъм (16-о място) и Нотингам (15).
Испания
Лидерът е Реал М с… четирима бразилци. Грандът се движи втори.
Италия
Ювентус има трима, както и Фрозиноне. И тук на едното място схемата върви, а на другото не дава такъв резултат – 2-о място и 12-о.
Албания
Лачи – 4 за четвърта позиция.
Армения
В лидерът Пюник бразилците са 6, но толкова не стига на Моленбек, който е десети в елита на Белгия.
Дания
Мидтиланд върви 5 към 3 (б.р. позицията в класирането)
3 е добро число в Естония, където Левадия е втори. Валмиера обаче е четвърти също с трио от Бразилия./ „Мач Телеграф“