Чандъров каза може ли Септември да играе на „Герена“ и заяви: Бих спрял телевизионните права!

0
chandarov
- -

Собственикът на Септември София – Румен Чандъров – винаги е бил прям и открит. Казвал е това, което мисли за българския футбол. Дни след завръщането на столичани в елита той даде обширно интервю за „Тема Спорт“.

Г-н Чандъров, година по-късно Септември София отново е в елита. Доколко удовлетворен сте от бързото завръщане?
– Важното е, че в крайна сметка нещата станаха. Сега ни предстои по-тежкото. Трябва да направим отбор за елита.

Вече се разделихте с доста играчи…
– Няма как, решихме да ъпдейтнем малко системата. Ние се изчерпахме за играчите и те за нас. Всеки даде каквото можа. Драма няма. Нормални неща.

Този ъпдейт може ли по някакъв начин да доведе до смяна на политиката, която налагате в последните години, да давате път на млади български играчи?
– Ние младите не сме ги махали. Юношите си остават. Но в края на краищата българите са с много големи претенции. Това са оказа. Аз съм за българското по принцип, но… футболисти, които все още нищо не са направили, се оказва, че са с големи претенции. И в един момент нямаш избор и посягаш към чуждестранния играч. И да не искам, какво да направя?! Аз съм принуден.

Преди края на сезона заявихте пред „Тема Спорт“, че ще опитате да уредите стадиона в Драгалевци с лиценз за елита. Има ли развитие?
– На този етап ще е сложно. Може би от зимата ще се опитаме. Има някои органи в БФС, които ти казват само как нещо не може да стане, вместо да ти помогнат, да ти съдействат. Това в случая ме амбицира още повече. Направо им се чудя на акъла… Единственото, за което ще ни трябва повече време, е осветлението, но има възможност да го подготвим. Останалите неща съм ги задвижил. Но сме притиснати от времето и затова ще гледаме да се върнем на нашия стадион през зимата.

Може ли да играете на „Герена“, стига да се разберете с Левски?
– Няма как да стане. За „Герена“ никога не може да се разберем. Това са Левски и ЦСКА, как точно искате да се разбера с тях?! Не може, те са най-големите и единствените. Другите и те се правят на големци, но ще го разрешим проблема. В края на краищата ще играем на Хамбара (б.р. – „Васил Левски“) и това е. Много е скъпо, но в един момент може да нямаме избор.

Ще вдигнете ли бюджета за участието в Първа лига?
– Не. Нищо не вдигам, за какво? Каквото и да вдигна, утре ще отиде в канала. Нямаш ли над 10 милиона лева бюджет, нямаш никакъв шанс. Няма какво да се заблуждаваме – такъв бюджет имат само 4-5 отбора. Тази година се промъкнаха Черно море. Не знам какъв им е бюджетът, но сигурно е 3, 4, 5 милиона. Предполагам, че е в този диапазон. Но пък има и другата крайност. Ето, Левски и ЦСКА със сигурност са с по над 15 милиона, но какво направиха. С 15-20 милиона и си в бокса. Нашият футбол няма условия за бизнес. Дори и в Разград, където правят нещата с 30-40 милиона, и тяхното не е бизнес. Мога да ви гарантирам, че те дотират сигурно 5-10 милиона. Да, тази година може и да не са на дотация, защото продадоха футболисти, но това не е всеки сезон. Ако теглиш чертата за един петгодишен план, и ще се хванеш за главата. Когато телевизионните права станат като в съседните държави най-малкото, тогава вече нещата ще придобият някакъв икономически и всякакъв смисъл.

След баража с Марек кметът на Враца засегна именно тази тема и бе доста остър…
– Ааа, те се изказват сега… Ами къде бяха преди, когато се подписваше? Аз, ако съм президент на БФС, ако ще да ме намразят, събирам всички клубове и им казвам – за какво са ви по 300-400 хиляди лева на отбор, оправят ли ви бюджета? Спираме телевизионните права и точка. Щом няма достатъчно пари, за какво са ни тези. И тогава, повярвайте ми, сами ще дойдат при клубовете. Най-малкото ще се вдигне посещаемостта на мачовете. Аз съм скромен отбор. Без фенове, да си го кажем. Повече са родителите, децата, любопитковците, както им казваме. Хора, които обичат футбола и искат да видят нещо интересно на терена. Ами да речем, че аз мога да събирам по 1500 човека на мач. Или хайде – 1000 души, нека сме скромни. Разсъждавам при хипотезата, че няма телевизионни права. Тогава сметката каква е, ако билетът ми е в диапазона 10-15 лева? Какво се случва – 20 двубоя по 10-15 хиляди лева на мач… Ето за това говоря. И това е за един скромен отбор като Септември. А при тези, които имат сериозна фенска маса – Левски, ЦСКА, Ботев Пловдив, Локомотив Пловдив, при тях нещата могат да се получат много по-добре. Особено за Левски. Там виждате какво се случва с феновете в последните години, колко много се върнаха на стадиона. Аз ако имам по 1000 души на мач, те ще имат по 10 000 зрители. Той тези 300-400 хиляди лева от телевизионните права ще си ги вземе без проблеми. И затова, пак да се върна на хипотезата, ако аз съм президент на БФС – събирам клубовете и им казвам. Подиграват ни се, по-добре да приключваме. Направете си труда да видите около България какво се случва с телевизионните права. В Румъния са 30 милиона. Да, ще кажат, че тя е три пъти по-голяма от нас, но ако тръгваме по тази сметка, значи 30 делим на 3 и се получава 10, а не 5-6 милиона. Говоря в евро. Дори и сърбите, които бяха като нас, че и по-зле, вече са отишли на 7-8 милиона. Хърватите и те са малка държава, но са в този порядък – 7-8 милиона. Значи, за да искаме да имаме продукт, трябва да имаме условия за бизнес. За да има интерес от инвеститори като мен. Аз нямам интерес да давам излишни пари. Аз в момента давам пари за хобито си. Опитвам се да давам път на млади български играчи, защото сериозните клубове няма да им дадат.

Затова предполагам за вас не е фатално това изпадане и после връщане в елита, което ви се случва на няколко пъти…
– Напротив, на мен даже ми е окей така. Нямаш ниво – слизаш долу. Някои казват, че сме били асансьор. И какво от това? Да остана в елита с 15 легионери ли? Да изхарча 3-4 милиона, за да изпълня тази цел. И какво като остана?! Разликата в оставането е, че ще си изхарчил двойно пари. Ако в тези клубове, които говорят така, има много богати хора, няма проблем – да се спасяват. Аз обаче сам си правя моята сметка. Не ми дава пари нито община, нито държава, никой. Не съм като тези богаташи, които могат да си дотират по 5-10 милиона лева. Всеки си прави сметката, не ги упреквам. Затова и нивата са различни и всеки си знае неговото и спрямо това се бори. Не станем ли в един момент като една нормална хранителна верига – тоест телевизионните права да формират поне 50-60 процента от бюджета на един клуб, за какво да го правя?! Когато имаш това насреща и спонсорски договор, тогава естествено и ти ще дадеш повече пари. Ще вземеш и по-добри футболисти. Ще се вдигне и нивото.

Какви промени още са нужни?
– Задължително регламент за млади български играчи до определена възраст – между трима и петима, не ограничения. Тогава ще играят повече българи и ще имаме силен национален отбор. Иначе само ще се упражняваме и толкова. Животът много се промени. Не мога само аз и още няколко клуба да изкарваме млади футболисти от школата. Аз такива подаръци правя, за да играят млади, че те никъде няма да ги получат. А по ред причини някои си ги държат тези млади играчи за живи конуси. Сега някои си направиха дублиращи отбори поне да видят какво е мъжкият футбол във Втора лига. В момента са четири такива отбора – Лудогорец, ЦСКА 1948, ЦСКА и Ботев Пловдив. Аз обаче не съдя никого. Всеки има право на проба – грешка. Аз имам страхотно желание да развивам млади футболисти, но истината е, че съм страшно ограничен. И аз съм може би единственият президент на клуб, на когото не му пука дали ще изпадне. Аз съм си го приел даже, че е много хубаво. Сигурно, ще си помислиш, този луд ли е?! Не, просто като нямаш ниво и изпадаш. Това е. После пак се амбицираш, пак тръгваш да атакуваш елита – качваш се. Но през това време създаваш, работиш. Единственото, което би ми направило кефа, е да стане нещо подобно като в Англия. Да кажат, ето ви едни 500 хиляди за влизане. Знаеш ли как хубаво ще ми дойдат. Така ще амбицираш и останалите. Един ден това трябва да се направи. Много идеи и възможности има.

Левски взима минимум петима нови! Генчев ще отговаря изцяло за селекцията