Черно море беляза кариерата на Ники Михайлов

0
- -

В живота на човек има странен низ от събития, които оставят траен отпечатък и в крайна сметка го бележат по някакъв начин. В неделя Левски посреща Черно море на „Георги Аспарухов“, а завръщане под рамката се очаква да направи Николай Михайлов. Бившият капитан на националния отбор има с какво да се похвали – от трансфер в Ливърпул, до №1 на поста си в Нидерландия и футболист на годината у нас. Така той продължи семейната традиция на дядо си Бисер и баща си Борислав, от които по негови думи е по-добър вратар, но за това по-надолу.

Със сигурност обаче неделният сблъсък ще бъде по-специален за вече 35-годишния играч, който от пролетта насам ще пази едва във втори шампионатен сблъсък. Просто защото случайните събития в неговата кариера могат да бъдат описани от припева на песен на великия Тодор Колев: „Черно море, много е добре, слънце пече, още по-добре, на морето дупка – чака-рака, дей“. Та така и с Ники.

Едва ли се сещате точно кога, а и къде е дебютът му за мъжкия отбор на Левски. Отговорът е – край Черно море, при това преди 19 години без няколко дни. На 27 октомври 2004-а сините гостуват на Несебър в 1/16-финал за купата. На почивката те водят с 3:0, капитанът Димитър Иванков сваля ръкавиците и лентата, а през втората част на градския стадион в курортното градче играе юношата на клуба. Той опазва мрежата си суха, а гостите потеглят към София с победа от 5:0.

Следващият шанс за Михайлов е в края на онази кампания. На 28 май 2005-а Левски приема Черно море в последен шампионатен кръг, в който отборите „играят за здраве“ – ЦСКА си е осигурил титлата, а 3 дни по-рано сините са победили вечния съперник с 2:1 във финала за купата. Около 2000 зрители на „Георги Аспарухов“ наблюдават първия мач в тогавашната А група на Николай Михайлов. В него той за сефте вади топката от мрежата си след удар на бившия играч на Левски Пламен Тимнев, но въпреки това домакините печелят с 2:1.

Точно година след дебюта в първия тим, на 27 октомври 2006-а сините гостуват на „Тича“ в шампионатен двубой. Те са на гребена на вълната. След като през пролетта са играли четвъртфинални мачове срещу Шалке в турнира за Купата на УЕФА, през лятото стават и първият български тим, влязъл в групите на Шампионската лига. Титулярният страж Георги Петков обаче има контузия на пръст на ръката и под рамката във Варна е… Николай Михайлов. Пред 10-ина хиляди зрители столичани водят на почивката с 1:0 с гол на друг син юноша – Валери Домовчийски. В 65-ата минута Масена Моке изравнява с далечен шут и лоша изява на вратаря Ники, а мачът завършва 1:1. Самочувствието на младока обаче е голямо и той си позволява да отвърне на критиките на феновете с това, че е по-добър вратар от дядо си и баща си, когато те са били на неговите години. Страстите се развихрят, а Петков не се оправя и за задаващия се на 31.10.2016 г. мач срещу Вердер от групите на ШЛ. Препълнените трибуни на „Васил Левски“ се надяват на историческа победа, но и са настръхнали срещу момчето с ръкавиците. Така се стига до 33-ата минута, когато Лусио Вагнер връща фалцово топката към юношата, той не успява да си я спре, само я закача, а след това и не я стига, преди да пресече голлинията – 0:1 след автогол и оглушителни освирквания… До 37-ата Ники още два пъти я вади от мрежата си, а на почивката е сменен и си тръгва бесен от стадиона. Показва обаче характер и на следващата тренировка се изправя пред медиите…

На 23 май 2021 година Левски гостува на Черно море в двубой от последния кръг. С него се слага край на кошмарен сезон, в който сините финишират на 8-о място, точно зад варненци. За тима от „Герена“ обаче има сиромашка радост – победа с 2:1. В 80-ата минута пък Николай Михайлов сваля лентата и напуска терена, за да направи дебют Пламен Андреев, който тогава е на 17 и е още дете (б.а. – през декември ще навърши 19). Случва се нещо символично край морето, нали? Едва ли тогава Ники си е представял, че след това ще бъде резерва точно на ученика. Грешките в реванша срещу Хамрун през лятото на 2022-а обаче доведоха именно до такова обръщане на палачинката. А преди това – на 09.04.2022 г. със сигурност е и един от най-страховитите моменти за Ники, който от „Герена“ е откаран в болница заради контузия в ребрата в мач срещу… Черно море (2:1).

На 11 април 2023-а Левски прие заради наказание на „Ивайло“ точно варненци. И срещу тях Михайлов трябваше да покаже, че ще си върне титулярната позиция. Допуснат лек гол, 0:1 и отново място на пейката за сметка на Андреев. Сега пак предстои мач срещу състава от „Тича“. Какво ли е приготвила съдбата за Николай?