Дерменджиев има да си връща на Пенев, Любо – на Левски

0
dermendjiev penev
- -

Дербито между Левски и ЦСКА-София в неделя до голяма степен ще бъде решено от треньорския сблъсък. Тъкмо така стана през есента, когато Нестор Ел Маестро допусна редица грешки и това помогна за „синята“ победа.

Най-съществените промени на „Герена“ и „Армията“ през паузата бяха свързани не толкова със съставите, колкото с треньорите им, които бяха сменени. Досега Любослав Пенев и Георги Дерменджиев са се изправяли само два пъти един срещу друг. В първия случай – през пролетта на 2009-г., Ел Голеадор беше големият фаворит, тъй като начело на ЦСКА, докато Дерменджиев водеше далеч по-скромния тим на Сливен. В този двубой „червените“ спечелиха рутинно с 3:0.

Следващият сблъсък между двамата бе 6 години по-късно. На 9 май 2015-а, в мач без никакво значение, ЦСКА на Любо и Лудогорец на Дерменджиев завършиха 0:0. Така сегашният треньор на Левски ще търси първа победа и гол в персоналната си битка срещу Пенев.

Що се отнася до сблъсъците треньор-клуб, тук по-благоприятна е статистиката на Дерменджиев. Той има три загуби, но от фалиралото ЦСКА, като последната бе преди близо 10 години. Тя дойде в споменатия вече мач между ЦСКА и Сливен. Другите му две поражения са през далечния сезон 1995/96, когато той бе начело на Спартак (Пд). Тогава падна от ЦСКА с 2:4 под тепетата, а в ответния мач на „Армията“ отново отстъпи – с 1:3.

Откакто обаче пое Лудогорец, Дерменджиев влезе в серия срещу ЦСКА, както срещу автентичното дружество преди то да фалира, така и срещу новото – ЦСКА-София, което е в елита сега. Серията му възлиза на 9 поредни срещи без загуба срещу „червените“. В тях имаше 5 победи и 4 ремита. Един от успехите – на 4 април 2015-а, бе доста внушителен – 4:0. Именно Дерменджиев е последният треньор, успявал да спечели срещу ЦСКА-София на „Армията“. На 22 юли 2017-а, с доста резерви в състава си, той победи с Лудогорец в Борисовата градина с 1:0, а точен бе Върджил Мисиджан. Оттогава вече години и половина „червените“ не са губили у дома си.

Любо Пенев от своя страна има две победи над Левски като треньор. Все в мачове, в които неговият тим е домакин. Във Вечното дерби на 20 септември 2009 година, той спечели с 2:0, а съперникът му беше без почти половин отбор заради така наречената „Казанска афера“. През есента на 2010 г. пък той вече е начело на Литекс и бие „сините“ с 2:1 в Ловеч. Победният гол бе дело на Светослав Тодоров, след голямо меле пред вратата на Левски в края на мача. Този двубой остана в историята с едно масово сбиване, продължило около 3 минути през първото полувреме. В боя се включиха почти всички футболисти на двата отбора. Реферът Станислав Тодоров вдигна червени картони на Пламен Николов от Литекс и Дарко Тасевски от Левски, а раздаде и по още два жълти.

Освен тези два успеха, Любо има и три загуби от Левски. Една от тях бе във Вечното дерби на 9 май 2009 година с 0:2. Малко по-късно „сините“ изпревариха ЦСКА в класирането и станаха шампиони.

Той загуби и два пъти на „Герена“ с Литекс през 2011-г. – 0:2 през пролетта и 2:3 през есента. В първия случай Левски само скъси разликата с ловешкия тим от осем на пет точки, но това не попречи месец по-късно „оранжевите“ и Пенев да станат шампиони. Втората загуба беше малко преди той да напусне Ловеч. Куриозното в този мач бе, че Литекс направи три принудителни смени още през първото полувреме. От игра излязоха добри играчи като Николай Бодуров, Небойша Йеленкович и Христо Янев. Левски водеше с 2:0 на почивката (с голове на Дарко Тасевски и Симеон Райков), но в началото на втората част Литекс стигна до 2:2 с попадения на французина Максим Жос и босненеца Деян Джерманович. Левски все пак се добра до успех с 3:2 с гол на Владимир Гаджев.

Така фактите показват, че Любо Пенев е с две победи и три загуби срещу Левски и има да си връща на „сините“. А Георги Дерменджиев трябва да наваксва едно поражение изоставане в директните сблъсъци с Ел Голеадор.