Завесата на футболната есен все още не е спусната окончателно. Останаха два мача – тези между Славия и Луцогорец и Лудогорец и Левски, които биха могли да разместят малко пластовете в класирането и дори да променят водача. Така че един краен анализ на този дял от сезона, не би бил напълно правдив, но основните неща в статистическо отношение, вече се оформиха. И едва ли ще се променят, каквото и да стане в оставащите два мача.
Ако се вгледаме в най-важното – резултатите, прави впечатление силната доминация на победите с 1:0. Излиза, че ако вкараш един гол, шансът ти да спечелиш е много голям. Цели 34 срещи от първенството приключиха само с едно попадение, което прави близо 24%. Или иначе казано – една четвърт от всички мачове бяха решени по този начин. Далеч назад е вторият най-често срещан резултат – 2:1, като с него приключиха 19 двубоя. Това говори за известна равностойност или може би за това, че отборите се познават твърде добре и им е трудно да пробият противниковата отбрана и да се изненадат с нещо. Може би поради това не бяха много и обратите. Така и не се намира отбор, който да спечели, изоставайки с два гола разлика. Най-драматично беше обърнат двубоя Ботев Пд – Черно море. „Канарчетата“ водеха 3:2 до 88-ата минута, но в крайна сметка загубиха с 3:4. Това беше и най-резултатният сблъсък в отиващата си футболна есен. Славия обърна най-много мачове – 3. Всеки от тях от 0:1 до 2:1. Съперници бяха Ботев Bp и Локомотив Сф на стадион „Александър Шаламанов“, но най-впечатляващ бе обратът срещу Левски в последния есенен кръг на „Герена“.
Ивайло Чочев бе над всички със своите 14 отбелязани гола. Българин с толкова попадения към този етап от сезона не е имало от есента на 2018-а. Тогава повече имаше Станислав Костов, но той е централен нападател. Вътрешни халфове с толкова попадения до този етап на първенството като Чочев историята не помни. Звездата на ЦСКА 1948 единствен успя да вкара 4 гола в един мач – при разгрома над Ботев Bp с 5:2.
До хеттрик пък успяха да стигнат още двама – Елвис Ману от Ботев Пд, също срещу Ботев Bp, както и Маурисио Гарсес от ЦСКА-София срещу Арда Кърджали.
Нямаше играч, който да се отличи с друго много хубаво нещо във футбола – головия пас. По този показател номер 1 е Тибо Вион. Дори и той обаче няма впечатляващ брой асистенции. Неговите бяха 6, повечето от които от статични положения. Джеймс Eтo’o от Ботев Пд пък бе единствения играч, който два пъти бе изгонен по нашите терени през есенния дял. С жълто пък най-често бе декориран Чавдар Ивайлов от Ботев Bp. Той получи цели 8 официални предупреждения.
Домакинският фактор продължава да има важно значение в България. Точно 50% от мачовете през есента бяха спечелени от тимовете, които играеха на собствен терен. Така че в общи линии домакинството е половин победа.
Най-незаменим за своя отбор пък се оказа Петър Босанчич от Черно море. Той е единственият полеви играч, който през есенния дял изигра 18 мача без смяна. Другите, които имат толкова срещи и пълни минути, са все вратари. Това са Красимир Костов от Ботев Bp, Димитър Шейтанов от Септември, Даниел Наумов от ЦСКА 1948 и Александър Любенов от Локомотив Сф. Ако разгледаме и тези, играли във всички мачове, но сменяни, трябва да отбележим, че най-много такива изпълнители имаше в Черно море и Левски. И в двата тима може да се забележа по четирима които бяха на терена във всеки мач, макар за „сините“ общата бройка да бе 17 двубоя, докато „моряците“ вече изиграха своите 18./ „Мач Телеграф“