Два мача за Лудогорец – различни като развой, но толкова еднакви

0
ludogorets cska kauli oliveira stanislav shopov
Снимка: ludogorets.com
- -

Днес Лудогорец завършва трилогията от тежки и важни мачове с домакинство на ХИК Хелзинки. Първият двубой с финландците беше доста сложен, но „орлите“ успяха да вземат стратегическа точка на изкуствения терен на „Болт Арена“ и ако днес победят, то ще си гарантират евромачове и напролет. В понеделник вечер тимът на Анте Шимунджа успя да спечели втория от трите тежки и същевременно важни срещи – срещу ЦСКА-София с 2:1.

Развоят на срещите с ХИК Хелзинки и ЦСКА-София беше различен, защото тази във Финландия завърши при равенство 1:1, а тази с „червените“ бе спечелена. Но като игрово поведение бяха много еднакви. За какво иде реч? На синтетичната настилка на „Болт Арена“ Лудогорец стоеше доста добре в началото и стигна до гол още в 10-ата минута. Вкара го Матиас Тисера след асистенция на Каули. Забележете – срещу ЦСКА-София аржентинецът отново вкара преди да бяха изтекли 10 минути от началото, като го стори след асистенция на Рик Джонатан. И в Хелзинки, и срещу „червените“ Лудогорец незнайно защо се дръпна назад, след като поведе. Дали такива са били указанията на треньора Анте Шимунджа, или просто съперникът и в двата случая се е активизирал, не знаем. Факт е, че през всичките тези години никога защитата на „орлите“ не е била силното им звено. Така че идеята с приемане на играта в собствената половина и „клатене“ на контри, просто няма как да донесе успех. Сякаш връщането назад дава самочувствие на съперника, че владее положението на терена и за Лудогорец става доста трудно. Но и срещу фините, и срещу „армейците“ разградчани някак си не допуснаха гол до края на първата част. И когато смятахме, че за втората част нещата ще се променят, това изобщо не се се случи, а напротив – противникът стана по-агресивен и стигна до гол… след статично положение. Перпарим
Хетемай изравни за ХИК след центриране от фал в 55-ата минута. В 56-ата минута пък Амос Юга направи 1:1 в Разград след… центриране от ъглов удар. Отново статично положение.

„Трябва да кажем, че от 7-8 такива ситуации имаме 1 пропуск. Това са индивидуални, а не отборни грешки“, защити се Анте Шимунджа на пресконференцията преди втория мач с ХИК Хелзинки.

И след като финландците изравниха, и след като ЦСКА-София го направи, очаквано Лудогорец тръгна напред. Факт е, че на „Болт Арена“ „зелените“ имаха шанс да стигнат до победата, но и домакините също го имаха. Подобни бяха нещата и на „Хювефарма Арена“, но „армейците“ не успяха да вкарат втори гол, а Лудогорец го стори – чрез Якуб Пьотровски.

Въпросът е дали днес шампионите ще покажат различно поведение. Сторят ли го, шансът им за успех ще е много голям.