Проблемите на ТЕЦ Марица-Изток – 2 поставят под въпрос финансовата стабилност на ПФК Берое. Клубът е собственост на централата, която обаче има много големи въпросителни пред своето съществуване.
Проблемите с бъдещето на ТЕЦ „Марица Изток 2“ са големи и няма да се решат в краткия срок, пред който държавата е изправена. Българският енергиен холдинг и в частност Министерството на енергетиката трябва да намерят до пролетта 466 млн. лева за парникови емисии. Ако не бъдат закупени, съгласно европейските правила, ТЕЦ-ът няма право да работи или ако продължи дейност със съответните глоби – съответно по 100 евро за всяка една от емисиите. Дружеството осигурява по 4,5 милиона лева на година за издръжката на клуба.
През 2016 година за CO2 централата е платила 70 млн. лева, защото е работила през годината и е емитирала емисии. Сумата е при цена 5,3 евро за тон. Миналата година сумата е нараснала на 240 млн.лв., а тази година се очаква 466 млн. лева, както съобщи ресорният министър наскоро пред депутатите. Следващите години нищо чудно да сме принудени да плащаме по 800 млн. на година. Цифрите правят икономически нецелесъобразна тази централа и е нужно в спешен порядък да се мислят алтернативи.
Това означава много неизвестни пред финансирането на футболното дружество. Клубът получава солидни субсидии от своите собственици, но разчита и на друго финансиране. Кметът на Стара Загора е успял да ангажира местни фирми, които също осигуряват средства за издръжката. Ако парите от Марица-Изток – 2 обаче секнат, ще трябва силно да се редуцира и разходната част на бюджета. Заплатите също би трябвало да бъдат намалени. В последните години Берое е остров на финансовата стабилност, като клубът е финансово напълно изряден. Дали тази идилия ще продължи, ще стане ясно в следващите месеци.