Г-н Кръстаич, дано скоро вас да ви няма!

0
mladen krastaich 1
Снимка: facebook.com/BulgarianNationalTeam
- -

„Вижте в Сърбия и Хърватия колко чужденци играят и си направете сметката. Ако в българското първенство не играят българи, по-добре да го закрием. Трябва да се грижим за нашите деца. В момента аз се чувствам българин, не би трябвало аз да уреждам паспорти за българските деца. Ако това продължи като тенденция, вас скоро няма да ви има.“ Това обяви селекционерът на България Младен Кръстаич преди вероятно последния си мач, в който е начело на „лъвовете“. Веднага след този му думи сърбинът беше обсипан с ругатни от всички посоки. Това е логичен отклик на трагичната му работа за националния отбор. Думите му бяха приети от всички като чиста проба оправдание, което всъщност си е точно така. Трудно е да повярваш, за каквото и да е, на човек, който се е провалил очевидно и е нанесъл солидни щети на българския национален отбор, който и без друго гравитира около дъното. Ясно е за всички, че сред „лъвовете“ няма кой знае колко добри футболисти. Няма обаче сила на света, която да успее да ме убеди, че тимът на Литва, който ни направи за смях преди няколко дни на стадион „Васил Левски“, където сме мачкали Германия, Италия, Франция и Нидерландия, разполага с по-качествени играчи.

Очевидно е, че Младен Кръстаич ни дърпа към дъното и единственото правилно решение, което ни дава шанс да се оттласнем от него, е уволнението му. Той явно не разполага с необходимата чест и достойнство, за да си подаде оставката.

Съвсем отделен въпрос е, че откритието на селекционера засяга и самия него. А именно защо даваме шанс на чужд треньор, а не на нашенец.

Това е по отношение на Кръстаич и работата му в националния отбор на България.

„Мач Телеграф“ извади конкретни цифри, за да анализира „жалбата“ на селекционера към родния футбол. Истината е, че той от една страна е прав, а от друга – не особено. В Първа лига чужденците са 44.2% от всички футболисти, които са играли през сезона до момента. В Сърбия тази цифра е доста по-ниска – 24.0%, а в Харватия е 37.3%. Западните ни съседи реално се отличават солидно от всички държави на Балканите, при които процентът на чужденци е сходен с този на България. В същото време обаче най-добрите отбори в Сърбия – Цървена звезда и Партизан, залагат на доста повече легионери от останалите. „Звездашите“ са с 69,6%, а „гробарите“ – 43,6%. Тамошното първенство реално сваля процента на чужденци с по-слабите отбори, които залагат изцяло на сърби. В България обаче, примерно, Берое, който използва от началото на сезона 86,3% чужденци, го качва.

Иначе, ситуацията в Гърция (59.7%) и Турция (49.3%), които имат към днешна дата доста стойностни национални отбори, също би шокирала Младен Кръстаич. Излизаме от Балканите, за да погледнем как са нещата в Литва. Тимът, който сякаш беше пълен само от Пелета и Марадони, докато нашите се лутаха из терена, е изграден от първенство, в което чужденците са повече и от тези в България – 46.6%.

Изброените цифри са за наличието на чужденците в отделните първенства. По отношение на използването им нещата не са различават особено. В България играят почти по равно нашенци и легионери – 49,3. В актуалната Литва – чужденците имат повече игрови минути – 51,7%.

В заключение може да кажем, че има цял куп причини за ужасната форма на националния отбор на България. Класата на футболистите е една от основните. Тях обаче няма как да ги сменим с по-добри. Другата основна е треньорът, а него може да го заменим и трябва да го направим – задължително и бързо!

Димитър Димитров/ „Мач Телеграф“