Георги Илиев е рекордьор по мачове в първенството на България с общо 461 участия, от които 318 с екипа на родния си Черно море. Въпреки това плеймейкърът не е печелил трофей с варненци, докато с ЦСКА и Локомотив Пловдив има по титла и Суперкупа. На „Армията“ прекарва два сезона, като вдига и Купата на страната (2005/06). Бившият плеймейкър и помощник треньор на Бруно Акрапович и Александър Тунчев в Локо Пд говори пред „Тема спорт“ преди днешния двубой в Борисовата градина.
Г-н Илиев, какви са очакванията Ви за предстоящия мач между ЦСКА и Черно море?
– Със сигурност двата отбора тръгнаха много различно. И игрово, и точково. Надявам се това да ги амбицира максимално и да стане хубав мач с футболни достойнства. Знаем, че най-често в двубоите между тези два отбора преобладават физическите сблъсъци, докато сега ми се иска да видя повече тактически идеи и чисто футболно надиграване. Черно море играе много агресивно, взе победи дори когато не стоеше толкова добре на терена. ЦСКА пък е на другия полюс, смениха и треньора, отпаднаха от евротурнирите, което винаги оказва голям натиск върху всички, които работят в клуба.
На какво се дължи лошото начало на армейците?
– Аз не съм в кухнята на отбора и отстрани не мога да дам меродавно мнение кои точно са проблемите и причините, довели до този спад. Но това, което наблюдавах през миналата година, е, че въпреки че бяха в борбата за титлата, лицето на тима не беше особено привлекателно и играта не бе силна. Просто сега липсват и резултатите, а тогава Саша Илич успяваше да постигне максималното в много от мачовете. Със сигурност и в ръководството търсят причините за това и трябва да ги изчистят.
Как се излиза от подобна криза?
– Правилен анализ от хората вътре в клуба и много работа на всяко ниво. Изглежда, има някои гнили ябълки по веригата, които трябва да се отстранят. И оттам нататък рецептата е единствено работа. И със сигурност колективът трябва да е на високо ниво, за да се случат нещата. Но това не зависи само от треньора. В модерния футбол има и психолози, и много други неща в структурата на един клуб, които да влияят положително на играчите.
В същото време Черно море е лидер след 6 кръга. Може ли най-накрая отборът да е реален претендент за европейска квота?
– Предвид натрупания точков актив трудно някой може да каже, че тимът не е претендент за Европа. Разбира се, все още е рано за генерални изводи. Една победа над Лудогорец например не може да кара хората във Варна да летят в небесата. Но наистина има наченки, че Черно море може да покаже постоянство, а това ще е знак и дали отборът е узрял за целите, които са поставени през този сезон. Затова и предстоящият мач с ЦСКА е важен. Програмата предлага два поредни мача с претенденти за титлата. Първият беше впечатляващ, но сега е време прогресът да бъде затвърден. Със сигурност ще дойдат на „Армията“ със самочувствие и мотивация и това е страхотен тест за моментните им възможности.
Съгласен ли сте, че Черно море е един от отборите, които следват най-последователна стратегия с най-дълго задържан треньор и гръбнак от обиграни футболисти?
– Доста отбори в България, които са показали доверие към треньора, са претърпели положително развитие. Пример е Черно море с Илиан Илиев, Локомотив Пловдив с Бруно Акрапович, не е нужно да изброявам и други. За съжаление, това се случва твърде рядко у нас и затова при повечето отбори резултатите липсват и не могат да постигнат нужното постоянство. И не само с треньорската професия, футболът просто го възприемаме по различен начин в България, което ни пречи да вървим напред. Допреди една седмица бях в Китай и имах възможността отново да усетя уважението, което получава човек, който се раздава за футбола. Там просто манталитетът, развитието са на съвсем различно ниво.
Каква беше причината за пътуването ви до Китай?
– Получих покана от президента на бившия ми клуб да бъда гост-треньор в един камп. Работих и с мъжкия състав, водих тренировки и на 21-годишните. Беше доста ползотворно за мен и за пореден път видях разликата с нашата действителност. Всичко е взаимосвързано и може би има нужда от промяна на най-високо ниво.