Георги Калчев е европейски шампион и сребърен медалист от световно първенство по борба, носител на златния пояс „Дан Колов“ и победител в редица други престижни турнири. От дълги години той е член на Управителния съвет на БФ Борба, както и председател на сдружението Обединени спортни клубове ЦСКА, което събира под шапката си болшинството от червените отбори. Калчев, който през февруари навърши 65 години, говори пред „Тема Спорт“ по актуалните въпроси във футболния и останалите спортни клубове на ЦСКА.
Г-н Калчев, преди 9 години се проведе среща на Гриша Ганчев с феновете на ЦСКА, на която и вие присъствахте. Сега вече той и официално няма нищо общо с клуба. Как оценявате управлението му?
– Гришата е бивш борец като мен. Познаваме се от много години. Пое отбора в изключително тежък момент. ЦСКА имаше огромни проблеми и се намираше на кръстопът. Той се нагърби и спаси клуба. Аз като цесекар винаги съм търсил съгласие и общи пътища с когото и да е. А с човек като него беше нормално да намираме общ език. Срещахме се и с феновете. След това участвах в организирането на протестите, които се правеха в търсене на справедливост за ЦСКА. Минахме през много тежки моменти, макар че аз във футболните процеси никога не съм се мешал. Там си има достатъчно хора, които да се занимават, а аз пък си имам други грижи с нашите бази. Защото, въпреки че се смениха много министри, много политици, много партии, в края на краищата спортните бази на ЦСКА, които са на 4-и километър и на „Къро“ тънат в разруха. И все още този въпрос стои отворен. Така че аз по-отговорно мога да говоря за останалите клубове. С футбола поддържахме позитивни отношения, естествено в полза на спорта и на България. Не знам дали знаете, но ежегодно те плащаха един милион, а ние половин милион лева само за наеми на бази. Твърде дълго противно на логиката ЦСКА беше наказван и сега продължава да е в такава ситуация. Продължаваме да пишем, да се срещаме. Няма спортен министър или дори министър-председател, към когото да не сме се обръщали в търсене на решение. И точно почнем да правим нещо и те се сменят. На всеки шест месеца или година всичко се заличава и започваме наново. Все едно, че не сме говорили с предишния.
Имали ли сте среща или поне контакт с новото управление във футболния ЦСКА след смяната на собствеността?
– Аз до момента бях в чужбина, имах пътувания. Познаваме се и с Филипов, и с Орманджиев. Работили сме още преди заедно. Знам, че в момента им е доста напрегнато, трябва да поемат отговорност за доста неща. Така че ако говорим за някаква нова генерална среща, искам те първо да си установят техните рамки. Ние като клубове си имаме нашите пътища и проблеми и търсим как да ги разрешим. Иначе разбира се, че очакваме да продължим същия добър тон с футболния клуб.
Новото ръководство в ПФК ЦСКА обяви планове за изграждане на изцяло нова модерна база по модела на „Червено знаме“. Помним, че комплексът там далеч не беше само за футбол. Смятате ли, че ОСК може да използва по някакъв начин тази база, след като бъде построена?
– Аз се надявам от футбола да са по-отворени и по-широко скроени и да мислят в посока да помогнат. А и да си помогнем взаимно. Ние не чакаме на никого, готови сме и сами да си помогнем. Помните, че на тази база, когато я затриха, за да направят „Арена Армеец“, на която изобщо не й беше там място, имаше два стадиона, хокейна площадка, много зали, кортове. Всичко това замина под цимента на паркинги. Изключително недалновидна държавна политика. Сега има възможност, ако ще се инвестира, да се направи нещо модерно и наистина полезно за развитието на спорта. Но най-вече болката ми е, че съществуващите комплекси са умишлено затворени и оставени да се рушат. И няма съмнение, че това е съвсем преднамерено.
Вярвате ли, че може да се стигне до решение на този проблем и имате ли готовност за инвестиция в базите?
– Аз съм получавал много предложения. Работили сме по този въпрос, но накрая не се е стигало изобщо до по-високо ниво. Причините са ясни. Просто идеята на някои хора е друга и за съжаление те имат думата, а не ние. Опитвали сме да даваме гласност, но всяко чудо за три дни. Имат си хората похвати, техники и за никъде не бързат. Иначе варианти има много, стига да получим поле за действие. След последните разговори с министерството се стигна до извода, до който ние отдавна сме стигнали, че така не може да се продължава. Нужна е генерална промяна за собствеността на базите. При сегашната държавна собственост към Министерството на спорта сме вързани към един непрекъснато увеличаващ се наем, а върхът беше преди няколко години, когато се създаде търговско дружество, в което бяха прехвърлени нашите бази. На крачка едва ли не от възможност за изтъргуване за съвсем други цели. А ЦСКА и спортът да останат напълно встрани в името на бизнеса и парите… С министерството както се казва „Бог високо, цар далеко“ и нищо не можем да постигнем. Предложенията ни така и не стигат до там, докъдето трябва. С общината имаме доста по-позитивна комуникация. В провинцията навсякъде тези комплекси са именно към общините. Министерството си има своите спортни бази на Белмекен, националния стадион, на Спортпалас, които криво-ляво успява да поддържа. Но с този бюджет, който е доста оскъден не може да се разчита. Докато всички спортни училища и комплекси в страната са към местните общини. Те са си там, там са техните деца, техните избиратели и им защитават интересите. Само в София всичко е с краката нагоре…
След промяната на закона за хазарта от баскетболния и волейболния ЦСКА изразиха сериозни притеснения за бъдещето си. Страдат ли и останалите червени спортни клубове по това направление?
– Удари ни тази промяна, да. Ние сме зависими от спонсори, защото няма никакви облекчения за хората, които подпомагат спорта. Ние сме една от последните държави, която няма никакво отношение съм спорта. И сега с този закон съкращават и основните спонсори, които бяха до момента. Без да има държавна политика, няма как да имаме олимпийски спортове и шампиони. Има спортове като таекуондо, айкидо, където частни клубове си идват с тяхното ноу-хау, реклама, правят си малки школи и в това няма нищо лошо. Нека децата спортуват. Но ние сме спортна нация, имаме големи традиции и не правим нищо, за да ги продължим. Защото не всички родители могат да плащат такси. Особено ако имат 2-3-4 деца, което трябва да е нещо похвално. Но ги обрича на много тежки ситуации, защото никой не им помага.
Росен Барчовски дори заяви, че ЦСКА може да не започне следващото баскетболно първенство…
– Тежко е. Аз също участвам в тези процеси, търся варианти. Знаете, че спонсори много трудно се намират. Но се надявам, че и този път ще се справим и ще направим нужното за да си спасим клубовете.
Възможен ли е и там вариант за сътрудничество с футболния клуб под някаква форма?
– Има варианти, разбира се. Но това зависи много повече от желанието на другата страна. Знаете, че новите собственици също са част от хазартния бизнес и сигурно също имат проблеми. Предполагам, че приоритетно ще гледат да се справят с предизвикателството във футбола, който е и най-популярният спорт с най-голяма фенска маса. Естествено, че се надявам да имат възможност и сили да отделят средства, за да помогнат и на другите спортове. И всички заедно да направим нужното, за да се справим с този хаос.