Преди няколко дни в контролата срещу словенския Марибор (2:2) Левски бе изведен от едно 17-годишно момче, което носеше капитанската лента на тима. Става въпрос за вратаря Пламен Андреев, за когото Станимир Стоилов вече категорично заяви, че именно на него ще разчита в турнира за Купата на България, независимо от съперника и фазата на надпреварата. И когато говорим за сините, това вече не е новина.
През новия век „Герена“ се превърна във фабрика за вратари, а когато говорим за този пост, то у нас няма по-продуктивна школа. И точно поради тази причина адмирации заслужават както треньорите на представителния тим за куража да гласуват това доверие на тези момчета, така и специалисти като Игор Кулиш, Любо Шейтанов и Вальо Захариев, които успяха да подготвят юноши не само да застанат под рамката на първия отбор в определен момент, а и да се превърнат във важна част от професионалния футбол у нас.
Първата стъпка направи през далечната вече 1996 година Димитър Иванков. Легендата започна малко изненадващо – директно в евротурнирите. На пожар третият по това време избор пред треньора Георги Цветков-Цупето трябваше да излезе срещу Олимпия Любляна, тъй като Пламен Николов и Красимир Колев бяха с контузии. Така на практика роденият през 1975-та година Иванков от трибуните слиза на терена, за да сбъдне първата от многото си мечти.
Следващият е Николай Михайлов. Роденият през 1988-а година страж записва първите минути в мъжкия футбол с екипа на сините, когато е… 16-годишен. На седемнайсет дебютира в Европа. Пази при загубата от Оксер във Франция с 1:2 в мач от турнира за Купата на УЕФА, сега Лига Европа, а малко преди това е излязъл „сух“ и от дербито с ЦСКА. Срещу армейците той влиза на полувремето на мястото на контузения Георги Петков при 1:1, а резултатът остава непроменен до края.
Скоро след това Михайлов е трансфериран в Твенте, а в подгласници на Петков се превръщат родените през 1987 година Цветан Димитров и Божидар Митрев.
Димитров дебютира в евротурнирите на 1 октомври 2009-та при загубата с 0:4 от Лацио. Той не успя да се наложи на „Герена“, но носи екипа на Калиакра, Нефтохимик и Любимец. Твърде рано реши да спре с футбола и в момента живее в Австрия.
Доста пo-сериозна кариера направи връстникът му Божидар Митрев, който дебютира в мач от Шампионска лига срещу Вердер. Божката, както го наричат всички, се появи на терена при 0:3 срещу бременските музиканти, заменяйки неубедителния до този момент Ники Михайлов (допуснал куриозен автогол). Митрев не допуска гол в мача на препълнения национален стадион. След това пази и 90 минути на „Стамфорд Бридж“. Години по-късно Митрев отново бе на „Герена“ и в един момент дори носеше капитанската лента на тима.
До първия отбор на Левски достига и Ивайло Василев, който преминава в ДЮШ на сините от вечния съперник – ЦСКА. За периода 2009/2013, в който бе част от представителния тим, Василев записа само един мач, но след това направи много добра кариера в Монтана, Ботев Враца и Хебър.
Друг продукт на школата е роденият през 1996 година Николай Кръстев, който в периода 2015-2019 година записа 19 мача за първия отбор, а в един момент се озова в английския УБА и след като имаше периоди във Враца и Витоша Бистрица, през миналата година отново бе на „Герена“ като подгласник на Николай Михайлов.
Късметът със синия екип не се усмихна докрай и на родения през 1995 година продукт на школата Александър Любенов, който в периода 2014-2016-а записа едва два мача с фланелката на Левски, но след това направи много добра кариера в Хебър и Локо София, като и в момента е основен играч на железничарите.
До първия отбор на сините, макар и след доста време, стигна друг продукт на фабриката за вратари – роденият през 1988 настоящ, страж на Черно море Георги Георгиев. Това обаче не стори с 5 години по-малкият бивш вратар на Локо Пд Мартин Луков. Те получиха достатъчно добра школовка, за да се превърнат във водещи фигури на тази позиция у нас и да достигнат до националния отбор.
Преди няколко месеца Левски посрещна Славия (1:2) в мач за първенство и на вратата на сините пази 16-годишният Пламен Андреев, а негов подгласник в този двубой бе 15-годишният Йоан Загоров. Общата възраст на двамата в онази среша бе 31 години, а това доказва, че на „Герена“ е текло и ще продължава да тече./ „Тема спорт“