0
georgi ivanov
Снимка: bfunion.bg
- -

Президентът на БФС – Георги Иванов – поведе официална делегация за днешното гостуване на Северна Ирландия. Той бе заедно с на вицето си Атанас Фурнаджиев, техническия директор Кирил Котев и заместник-изпълнителния директор на централата Добрин Гьонов. А компания им правеше шефът на ПФЛ – Атанас Караиванов. Изброените ще заемат тази вечер места на стадион „Уиндзор Парк“ в Белфаст. И със сигурност ще има какво да чуят от спомените на Гонзо с националната фланелка. Защото точно на това съоръжение бившият централен нападател отбелязва най-важния си гол за трикольорите. При това той е доста красив.

На 2 юни 2001 година България гостува на Северна Ирландия в световна квалификация. Мачът е от особена важност, защото селекционерът Стойчо Младенов и момчетата му водят битка за първото място в групата с Чехия и Дания. През първото полувреме играта ни не спори и така и не отправяме точен удар. На почивката обаче Младенов явно си свършва отлично работата, защото веднага след нея награбваме съперника и разярено атакуваме с бързи пасове по земя. За 2 минути изпълняваме и три корнера, а при един от тях Мариян Христов пропуска да открие резултата. Това обаче се случва в 52-рата минута. Тогава натурализираният сърбин Предраг Пажин отнема топка пред пеналта ни. След това намира Чомаков, който, без да се бави, пуска на капитана Красимир Балъков. Плеймейкърът се завърта и пуска отлично над 30-метрово подаване. Георги Иванов се вклинява между централните бранители и надбягва с лекота първия. С мощна крачка подминава и персоналния си пазач Колин Мърдок. Чуква си топката с глава, влиза в пеналта и от около 10-ина метра от ждроб с десния крак не оставя никакви шансове на вратаря – 0:1. Попадението е описано от тогавашната преса по следния начин: Нашият храбър щурмовак Георги Иванов-Гонзо увенча хубавата си игра в този мач с великолепен гол. Изпълнението при надбягването на отбраната напомни много на стила на Христо Стоичков…

До края трикольорите играят умно и допускат само един критичен момент пред Здравко Здравков, но стражът се справя. Чомаков пък пропуска да удвои.

С трите точки нашите изскачат на първо място в групата. А играта явно сериозно е развълнувала тогавашния президент на републиката Петър Стоянов. Той веднага праща телеграма до Белфаст, на която пише: „Честита победа! Ще стискам палци и ще викам за победа и в следващите мачове!“. Националите обаче си остават само с телеграмата и не стигат до други президентски почести. В крайна сметка квалификациите за мондиала в Япония и Южна Корея приключват по срамен начин
за нас – 0:6 от Чехия в Прага. И така гледаме финалите на световното по телевизията.

Това е един от двата ни успеха в гостуване на Северна Ирландия. При визитите имаме положителен баланс, защото в петте от тях стигаме и до две равенства, а поражението е само едно. То е на 2 май 1979 година, когато на „Уиндзор Парк“ отстъпваме с 0:2.

При последното гостуване на този съперник правим 0:0 в световна квалификация през март 2021 година. А на 6 февруари 2008-а печелим с 1:0 в контрола. Това е и първият двубой на завърналия се на поста тогава селекционер Пламен Марков (б.а. – води тима на Евро 2004 в Португалия). Победното попадение идва в 39-ата минута. Тогава Mapтин Петров пробива чудесно по левия фланг и центрира в пеналта, а защитникът Джони Еванс поразява собствената мрежа.

Първото ни гостуване на Северна Ирландия е през септември 1973 година. Тогава правим стратегическо 0:0 в световна квалификация, което в крайна сметка се оказва достатъчно на трикольорите за класиране на финалите в Германия./ „Тема спорт“