ЦСКА и Левски са на различна фаза от най-очакваното събитие за своите фонове – построяването на новите им домове – „Армията“ и „Георги Аспарухов“. „Червените“ правят постоянен ъпдейт на ремонта и видяното от официалните им комюникета е впечатляващо, след като на 1 април Миналата година стартира първият етап от реконструкцията на „Българска армия“. Старото съоръжение беше демонтирано от компанията „Ростер“ за 4 месеца, което напълно съвпадна с предварително обявения срок. Целта е „Българска армия“ да бъде в изцяло завършен вид през лятото на 2026 г. с капацитет 17 376 садящи места. Представителите на изпълнителя на обекта – „Главболгарстрой“ АД потвърдиха, че всичко върви по график и дори се правят усилия да се изпреварват сроковете на реконструкцията. На този етап планираните разходи са около 90 милиона лева, но практиката в България, а и напоследък в Западна Европа, покрай високите темпове на инфлация, подсказват, че сумата значително ще скочи. В социалните мрежи феновете са впечатлени от изпълнението на плана и сериозните ходове на новите собственици на ЦСКА, но голяма чест от Сектор Г е притеснен, че капацитетът от 17 376 места е прекалено малък за стандартите на толкова голям клуб. Иначе директорът Михаил Александров, който отговаря за строежа, заяви, че за отбор като ЦСКА и неговите фенове и 100-хиляден стадион ще е малък.
Доста по-далеч на хоризонта е осъществяването на нов и модерен „Георги Аспарухов“. Намерението е стадионът да бъде с капацитет 20 210 места с възможност за допълнителни 3000, ако се махат седалки. Сумата за ремонта пък ще възлиза на колосалните 200 милиона лева.
Къде обаче попадат стадионите на ЦСКА и Левски според капацитета им, спрямо този на останалите грандове на Балканите? Почти във всички първенства на полуострова има двуполюсен модел, като два тима обират големия дял от феновете. Най-ярко това е изразено в Сърбия, където Цървена звезда и Партизан „обират“ 80% от феновете.
„Райко Митич“ е с впечатляващия капацитет от 51 715 места, но с доста остаряла визия, като вече от няколко години се говори за мащабната му реконстуркция срещу 110 – 120 милиона евро. Въпреки тоталната доминация на Звезда през последните години, средните посещения на мач гравитират между 11 и 15000 души. Реликва е и стадионът на Партизан „ЮНА“, като той пълни не повече от 16-17% от капацитета си – по 4 800 – 5 000 души на съоръжението с вместимост 29 775.
Двуполюсният модел не е чак толкова брутално изразен в Гърция, където Олимпиакос и Панатинайкос доминират по отношение на титлите, но тимове като АЕК и ПАОК имат също значителни фенски маси. Панатинайкос разполага с най-големия стадион от всички балкански отбори, като близо 70-хилядният „Спирос Луис“ има средна посещаемост от близо 17 000 души през настоящия сезон. Феновете на Олимпиакос имат по-малко съоръжение – „Йоргос Караискакис“ с 35 347 зрители, но пък процентно го пълнят много сериозно – средно с 26 000 на среща.
Галатасарай прави невероятен сезон, а „Али Сами Йен“, който има 53 978 места, се пълни средно с 43 000 души. Най-популярният тим в Турция, Фенербахче, разполага с по-малко съоръжение – „Шюкрю Сарачоглу“ (47 430 души) и го пълни с по 36 000 фенове.
Най-голям е балансът в размера на стадионите при грандовете на Хърватия – Динамо и Хайдук. Стадионът на столичани – „Максимир“ – е за 35 123 фенове, а само със 123 по-малък е „Полюд“ на тима от Далмация.
Сред по-силните във футболно отношение страни на Балканите, само Словения има по-малки стадиони на грандовете си. Този на двойния екзекутор на Левски – Олимпия – е с 16 038 места, а с цели пет хиляди по-малко е на единствения участник в групите на Шампионска лига – Марибор. Трябва обаче да се отбележи, че футболът в Словения далеч не е най-популярният спорт, а баскетболът и ските се радват на по-голям интерес.
Така обаче изскача натрапчивият аргумент, че след като дори отбори с колосални фенски маси като Галатасарай, Фенербахче, Олимпиакос и Звезда пълнят съоръжения с капацитет от 50 000 места само за дербитата, то планираните стадиони на ЦСКА и Левски трябва да са напълно достатъчни за „червените“ и „сините“ фенове./ „Мач Телеграф“