0
grigor dimitrov parizh
- -

Единственият българин в тенис елита Григор Димитров беше изпратен с шумни аплодисменти от станалите на крака зрители на централния корт “Род Лейвър арена”, защото допринесе за зрелищен гладиаторски дуел срещу рекордьора по титли в Аustralian Open Новак Джокович.

Двамата “балкански братя” предложиха 3 часа и 7 минути битка, която 9-кратният шампион в турнира спечели драматично със 7:6(7), 6:3, 6:4. Първият сет продължи 77 минути, вторият – 47, а третият – 61, като в него феновете станаха свидетели на цели шест пробива.

Димитров не можа да стигне до седмия си осминафинал в 13-тото си участие в Аustralian Open, но жребият и ранната среща с Джокович допринесоха за това. Най-добрият ни тенисист остава с един спечелен от единадесет официални мача срещу Ноле – победата от “Мастърс”-а в Мадрид през 2013-та.Григор остава и с един успех на “Голям шлем” срещу представителите на “Голямата тройка” във вече осми дуел с тях. Знаковият успех е срещу Роджър Федерер на четвъртфиналите на US Open 2019, но днешната битка с Джокович ще бъде причислена към другите му знаменити двубои – полуфиналите с Рафаел Надал на Australian Open 2017 и отново с Ноле на “Уимбълдън” 2014.

Джокович няма загубен мач в Австралия от осминафиналите през 2018 година в Мелбърн, когато бе спрян от Хьон Чун. Той е в серия от 37 победи на Зеления континентт, 24 от които са на Australian Open.