Хърватия и Италия с фантастично равенство

0
449156136 1015188393306889 4509193275663598686 n
-

Италия и Хърватия завършиха наравно 1:1 в невероятно зрелище. Двубоят предложи пълната гама от емоции за зрители и футболисти. Италия се класира за следващата фаза, а Хърватия най-вероятно отпада от битката.

Мачът в Лайпциг започна с не особено високо темпо, като в първите минути Хърватия владееше топката в по-дълги периоди от време.

„Шахматистите“ имаха много добър шанс в 5-ата минута, когато топката стигна до Лука Сучич, който си я нагласи на левия крак и стреля от около 20 метра, но Джанлуиджи Донарума спаси с една ръка.

Последваха по-силни минути за Италия, който атакуваше предимно по крилата чрез Джовани Ди Лоренцо и Федерико Димарко.

В 22-ата минута Лоренцо Пелегрини центрира отдясно и намери Матео Ретеги фронтално срещу вратата, но ударът на нападателя бе блокиран от хърватски защитник.

Три минути след това Доминик Ливакович излезе далеч извън наказателното си поле, за да изчисти една топка, с която се целеше извеждане на Пелегрини сам срещу вратаря.

Вратарят на Хърватия направи брилянтно спасяване в 27-ата минута, когато след ъглов удар, топката стигна до Николо Барела, който бе вляво от наказателното поле на Хърватия. Последва меко центриране към далечната греда, където Алесандро Бастони бе оставен без опека и стреля с глава, но Ливакович показа котешки рефлекс и спаси.

След това дойдоха по-силни минути за възпитаниците на Златко Далич, които обградиха наказателното поле на Джанлуиджи Донарума.

Девет минути преди края на редовното време Италия създаде добра атака, при която Лоренцо Пелегрини успя да си отвори пространство за шут от около 13-14 метра, но изстреляната от него топка бе уловена от хърватския вратар.

Второто полувреме започна с двуостра игра, като Хърватия постепенно наложи натиск срещу вратата на „адзурите“. В 53-ата минута главният съдия Дани Маккели отиде да разгледа с ВАР ситуация, при която Давиде Фратези игра с ръка в наказателното поле при опит за удар на Марин Понграчич.

Решението на нидерландският съдия бе дузпа за Италия. Зад топката застана Лука Модрич, който в 54-ата минута стреля към долния ляв ъгъл, но Джанлуиджи Донарума изчака, хвърли се точно натам и спаси дузпата. Секунди по-късно обаче, топката отново бе върната в наказателното поле на Италия. Анте Будимир стреля от движение. Донарума спаси, но при добавката Модрич се реабилитира и вкара от границата на вратарското поле – 1:0 за Хърватия.

Тимът на Лучано Спалети реагира като ужилен след това попадение и тръгна в атака, а в игра се появи Федерико Киеза.

В 67-ата минута защитата на Хърватия забрави Матео Дармиан в наказателното поле вдясно от вратата на Ливакович, но бранителят се засуети и ударът му бе блокиран.

Пет минути след това Джакомо Распадори обстрелва вратата на Хърватия от пряк свободен удар, но топката бе спряна от стената.

Натискът на европейския шампион продължи, а Хърватия трябваше да удържа непрекъснатите италиански атаки.

Тимът на Лучано Спалети тръгна вабанк в търсене на изравнителен гол, което отвори много пространства в защитата на Италия и „шахматистите“ опитаха да се възползват от тях, за да търсят втори гол, с който да си подпечатат победата.

Три минути преди края на редовното време Фратези пусна къс пас към Киеза, който центрира по земя от дясното крило, но Джанлука Скамака не успя да засече топката във вратарското поле на Хърватия.

В последната минута на добавеното време Дзакани изравни и доведе цяла Италия до делириум.