Димитър Димитров винаги е не само приятен, но и много компетентен събеседник на тема футбол, а както сам отбелязва – изобщо не му е приятно да коментира въпроси извън спортно-техническо естество. Но понеже в България средата е такава и правилата са малко по-особени, всеки разбира от всичко, по думите на Херо. Той не изпуска мачовете от Първа лига, защото и това е част от работата му, дори когато към момента не е пряко ангажиран с треньорска дейност. Ето какво сподели Димитров в интервю за „Тема Спорт“.
Г-н Димитров, преди време казахте, че това първенство е по-интересно от миналото, сега на същото мнение ли сте?
– Не съм убеден в това, което съм казал, защото след зимната подготовка, която, за кой ли път споделям, е напълно излишна, някои отбори свалиха нивото. Общо взето, тази пауза повече се отрази зле, отколкото добре. Да, някои клубове направиха продажби, а също и покупки и трябваше да бъдат освежени. Очаквахме да ги видим в друга, положителна светлина. Но ако отговоря с езика на математиката, да речем, при 70 процента от отборите има спад. А като съчетаем това и с проблеми в самите клубове, вече става различно от есента. Да, тогава беше по-интересно. Ботев Пловдив на финала бяха окей, сега трудно си връщат лицето. А Локо Пловдив, където говореха за шампионска титла и бяха, така да се каже, в голямата игра, сега са една от причините да не е толкова интересна лигата. Доста отбори свалиха нивото като цяло.
Треньорската работа като фактор как влияе на тези промени?
– Илиан Илиев показва, че тук един модел може да е печеливш и да прибави авторитет. Даден му е картбланш за селекция, спортно-техническа работа, за цялата политика и организация в клуба. Но от друга гледна точка, той си го е извоювал този статут, не го е получил ей така, защото е име. Тоест, ако един треньор иска да бъде чут, това може да стане. В много други клубове това не се получава. Но пък и за това клубът трябва да е стабилен. Вижте какво става примерно с Локомотив Пловдив, където непрекъснато се случва нещо в ръководството, а от там и с финансирането.
Но пък треньорската работа има друг аспект, обезценява се като институция, така ли е?
– Това в България не е от вчера или от миналата година. Сериозни клубове търсят непроверени треньори и бързо се разочароват. Но този процес зависи от президентите, които понякога, дори е преобладаващо, не се доверяват на футболни хора при избора на треньор. В Европа това е отговорност на спортните директори. Но в България всеки си мисли, че разбира от всичко, и това е присъщо не само за футбола.
Колегите ви от по-младото поколение защо не използват някои странни назначения, примерно в Берое, за да се огледат къде са, да се усъвършенстват и да се учат непрекъснато?
– Сигурно ги дразни много това. Няма как да е иначе. Те са длъжни даже и тук да няма присъствие на такива чуждестранни треньори без визитки, да търсят новото, да следят какво става с този занаят, да ходят на стаж.
Очаквате ли сериозни изненади до края на сезона?
– Не бих казал. Черно море, Лудогорец, ЦСКА и Левски ще вдигат нивото до края. Или по-точно ще държат здраво битката, ще има интрига. Фаворит е ясно кой е поради същите от миналите години обстоятелства.
А при изпадащите?
– Мисля, че Етър трудно ще се спаси. И това ще е, въпреки че играят по-добре от отбори, които са по-напред от тях в таблицата. Тежко ще им е. Относно другите, замесени ще са Ботев Враца, Локомотив София, Пирин и това са.
Локо София защо ги слагате там?
– Да, така мисля, защото, въпреки че спечелиха два мача навън, по отношение на играта има какво да се желае още. С шанс и късмет няма как непрекъснато да се печелят точки, трябва спортно-технически да вдигнат нивото.
А защо според вас в Пловдив, работили сте и в двата елитни клуба, все не могат да стъпят по-здраво на сцената?
– В Локомотив е видно, че организационни и финансови проблеми пречат за по-сериозно присъствие в челото. Тръгват си непрекъснато играчи, сменят се ръководства и не е лесно да се държи онази игра от есента, когато имаше настроение и голяма серия от победи. А в Ботев нищо не се променя. Мнението ми е същото и от есента, това е бизнес проект, целта на който е да има движение на футболисти в двете посоки, а кога ще се направи стабилен отбор, като че ли не е приоритет. В Ботев финансите са по-добре, отколкото при Локо, и мястото им е по-нагоре от това, което заемат сега. И изобщо в България това понятие професионален футбол е доста разтегливо и хлъзгаво.
Според вас много ли са 14 отбора в Първа лига?
– Ако всички тези 14 клуба разполагат с финансиране за добро и устойчиво функциониране на процеса, защо да не са 14 отборите?! Но нека върнат първоначалния вариант при този модел – да се завърти пълен оборот след края на редовния сезон. А сега какво е – тези, които не играят за нищо, се срещат по два пъти. Миналата година, когато изпадащите отбори се борехме за мястото си, аз тогава бях начело на Спартак Варна, играхме по един път. Същото се отнася и за горната плейофна група. Не е справедливо едни отбори да имат три домакинства, а други – две. И пак се връщам на зимната подготовка – точно когато повечето отбори са вече във форма и мачовете като бройка се намаляват. Помним, че това полузавъртане се въведе заради пандемията. Но от тогава мина време и никой не си мръдна пръста да се върне старият регламент.
Кои играчи ви правят впечатление?
– По-добре да споделя мнение за треньорите. За Илиан Илиев споменах, ще вметна и за Томаш в началото на първенството, когато ги нямаше тези проблеми в Локо Пловдив, или пък и да е имало, не са били видими. Повтарям, че доста основни футболисти напуснаха отбора точно когато бе избистрил стил на игра. Иначе да, следя внимателно работата във всеки клуб.
Промяна или подмяна ще се случи на и след конгреса на БФС?
– Искрено вярвам, че ще тръгнем в друга посока, защото тази сега явно не е това, което публиката, а и ние, които сме част от процеса, искаме. Дойде време за истински професионален футбол и ми се иска най-после да има друг морал, ако щете, в тази игра на всички нива. От школите до националния отбор, навсякъде трябва да се пипа здраво.
Видяхте ли съдийските наряди за следващия кръг в Първа лига?
– Ето тук се надявам да настъпи осезаема промяна в българския футбол след конгреса. Не е нормално аз от Саудитска арабия да печеля бас – да позная съдийските назначение за два мача от кръга заедно с делегатите. И от тогава нищо не се е променило. За този кръг също имам уцелен тандем съдия – ВАР.
За мача Ботев Пловдив – Лудогорец ли?
– Няма значение кой точно мач. Иска ми се да вярвам, че нарядите ги прави шефът на съдиите, но нещо ме кара да вярвам, че това не е така.
Завиждате ли благородно на Станимир Стоилов за това, че си намери добро място за работа и я върши успешно?
– На него няма как да му завиждам по какъвто и да е начин, знаете какви са ни отношенията. Казва, че не е сънувал такива условия за работа. И това е Б група на Турция. И се питам къде сме ние. Много пъти всеки се пита – защо ние сме все някъде на голямо разстояние от другите. Това тук като че ли е друг спорт. Като превключваш каналите по време на едновременно излъчване на български и примерно на английски, испански, италиански или немски мач, и имаш чувство, че има някакви допирни точки, правилата са същите, играят по единайсет човека и дотам.