Левски победи с 2:0 Ботев Враца и даде наченки за възход. Сблъсъкът обаче съвсем не бе обикновен. Причини за това колкото щеш. Както спортно-технически, така и стратегически, които доведоха до сериозно напрежение, протичащо между ниските, средни и най-високите етажи на „Герена“. Затова и приличен брой привърженици бяха на трибуните, въпреки студа, дъжда и бръснещия вятър. „Герена“ очакваше хляб и зрелища – израз, използван още по римско време, и в крайна сметка имаше за всекиго по нещо.
Левски започна така, както не го бе правил от доста време. Действаше много настървено и преди да измине минута, вече имаше точен удар.
Три корнера дузпа е популярна игра в махалата. На сините не им се наложи да чакат толкова и още след първия получиха право да стрелят от бялата точка. Стигне ли се дотам, феновете изтръпват, вместо да се радват. И неточното изпълнение на посочения от Станимир Стоилов за изпълнител Краев доказа защо е така. До края на двубоя Левски изпълни още 13 корнера, но от тях не последва нищо. Такава бе и ситуацията кръг по-рано в Пазарджик срещу Хебър, когато от 12 не произлезе опасност. Това е елемент, върху който трябва да се наблегне сериозно.
Други неща от играта, които вече бяха позабравени напоследък, обаче вървяха. Имаше скорост в нападенията, навременна висока преса, която объркваше и съперника. Така стана и първият гол – два пъти топката бе отнемана от противника близо до пеналта, преди да спре в мрежата. Това не може да не радва Станимир Стоилов, защото точно такива неща се отработват на тренировка. Завършващият удар пък бе дело на Уелтън. Бразилецът се отпуши и това също е добра новина. Лошата е, че още е далеч от показваното до октомври миналата година и това се видя и при несериозно отиграване сам срещу вратаря през втората част. Поводи за оптимизъм срещу врачани дава представянето на Kpaeв и Ивелин Попов. Последният отне много топки пред наказателното поле, отправи доста точни удари, извеждаше колегите си, освобождаваше пространства. В отбрана нещата стояха повече от стабилно. Застрашеният от санкция при нов картон Сундберг бе без грешка и отлично подсигуряваше активния си партньор Кордоба, който се нагърбваше с изнасянето на топката. Десният бек Жереми Петрис бе много полезен в предни позиции, вкара красив гол, но свърши и редица глупости в дефанзивен план, някои от които сам успя да поправи.
След двата гола срещу Хебър много повече се очакваше от Рикардиньо. Централният нападател обаче остава загадка. Трудно влизаше в комбинации, не изскачаше на стрелкова позиция, а през втората част не оползотвори страхотен извеждащ пас заради лошо позициониране и подход към топката. Бразилецът още е със спорен статут.
До 65-ата минута сините категорично надиграваха съперника и можеха да водят много по-убедително. Влезлите като смени Марин Петков, Ел Джемили и Асен Чандъров обаче вместо да си отворят вратата към стартовия състав, с представянето си я затвориха. Нивото на игра на Левски спадна драстично и съперникът надигна глава.
Така и оптимистите, и песимистите видяха по нещо на терена, което да налее вода в мелниците им.
Но под око на „Герена“ трябваше да бъдат държани и трибуните, защото там също се играеше мач. При това също много важен. Породен от напрежението по оста изпълнителен директор – собственик и спонсор, в което страна бе принуден да взима и треньорът Станимир Стоилов. „Спечели тълпата и ще спечелиш свободата си“, са казвали на гладиаторите в римската империя. За Левски такъв е Станимир Стоилов, та дори и нещо много, ама много повече, защото целият стадион многократно скандираше името му. Възгласите в подкрепа на Наско Сираков бяха далеч по-тихи. А феновете от сектор Б за пореден път категорично заявиха позицията си с плакати, които със сигурност са жегнали мажоритарния собственик, а и боса на компанията спонсор Мило Борисов. „На лъжата краката са къси“, „Свободен и независим Левски, комарът е порок!“ и „Много мило, благодарности > 1%“.
„Ако действаме заедно, ще оцелеем“, казва в една от сцените на „Гладиатор“ Ръсел Кроу. На „Герена“ засега не го правят, въпреки че са наясно, че с „Разделяй и владей“ няма да стигнат доникъде. И Римската империя е действала със Сенат и император, но в крайна сметка се е разпаднала. В Левски ясно се очертаха фронтовете. Не бъдат ли премахнати, краят ще е лош за всички.
Янаки Димитров/ „Тема спорт“