Илиан Илиев е единственият, удрял Левски на „Герена“ с 3 различни отбора

0
- -

Илиан Илиев безспорно е един от неудобните треньори за Левски. Дори ако вземем само мачовете на „Герена“. Именно в дома на „сините“ той ще гостува в неделя в един от най-интригуващите мачове от кръга.

Цялостният му баланс очаквано е отрицателен, но пък той е единственият треньор, който е удрял Левски с три различни отбора на „Герена“. Илиев има победи с Берое, Локомотив Пд и Черно море. И след трите победи „сините“ сменяха треньорите си.

Първият триумф бе със „зелените“ от Стара Загора през есента на 2009-а с 1:0 с гол на Петър Димитров. След този мач падна главата на Ратко Достанич. През пролетта на 2016-а Илиан направи паметен обрат и с Локо Пд срещу Левски на „Герена“ – от 0:2 до 3:2, като и трите гола за „черно-белите“ паднаха след почивката. Преди нея за „сините“ точни бяха Венцислав Христов и Мигел Бедоя. След това с автогол на Александър Александров-Алвеша и попадения на Мартин Камбуров и Бирсент Карагарен се стигна до историческия успех. След този мач Стойчо Стоев бе уволнен, а кръг по-късно „сините“ обявиха назначаването на Люпко Петрович.

През есента на 2020 година Илиан Илиев победи на „Герена“ и с Черно море. Това отново стана след обрат – от 1:0 за „сините“ до крайното 1:2. И този мач бе за историята, защото това бе първи успех на „моряците“ като гост над този съперник от началото на 60-те години. Освен това бе осъществен с човек по-малко. Преди почивката, при 1:0 за Левски, съдията Георги Кабаков изгони за два жълти картона сина на наставника на гостите – Илиан Илиев-младши. След почивката, макар и с 10 души, варненци победиха с голове на Матиас Курьор и Васил Панайотов. След този мач от „Герена“ бе освободен треньорът Георги Тодоров.

През миналия сезон Илиан Илиев спечели още едно гостуване срещу Левски, но във Велико Търново. Там „сините“ приеха Черно море поради лишаване от домакинство и паднаха с 0:1 с гол на Александър Василев, дошъл след грешка на Николай Михайлов.

Цялостният баланс на „Герена“ между Левски и Илиан Илиев за първенството включва 8 победи за „сините“, едно реми и 3 победи за тимовете на варненеца./ „Мач Телеграф“