Инфлацията удари и екипите в Първа лига

0
levski cska iliqn stefanov hristiqn petrov
Снимка: cska.bg
- -

В навечерието на сезон 2023/24 в Първа лига повечето футболни хора и фенове се вълнуват основно дали отборите им са готови спортно-технически за новия шампионат. Екипировката на тимовете остава на заден план и съвсем логично – все пак на терена играят футболистите, а не екипите. Въпреки това, „Мач Телеграф“ показва „Новите дрехи на Царя“ и тенденциите в облеклото на елитните ни клубове.

Първото нещо, което прави впечатление, е поскъпването на фланелките и цялостното вдигане на цените най-вече при грандовете, които усетиха, че могат по-сериозно да печелят от перо „Маркетинг“. Ако мачовата тениска на Левски или ЦСКА-София преди година струваше 100 лева, то това лято запалянковците трябва да се бръкнат за 120 лв. Артикули като комплект анцуг или суитшърт пък вече съвсем стандартно вървят в диапазона 100-150-200 лева. Средното увеличение е около 20-25 процента. Същото се отнася и за ЦСКА 1948 и пловдивските Ботев и Локомотив. На фона на инфлацията при футболните стоки, радваща е достъпността им онлайн, като почти всеки тим от Първа лига има свой интернет магазин или си партнира с голпям спортен доставчик със своя онлайн мрежа.

Другият динамичен процес естествено е свързан с рокадите при брандовете, които обличат елитните ни тимове. На очи се набива завръщането на мастодонт като Adidas на „Георги Аспарухов“ след 24 години, като от Левски отново ще си партнират с веригата Sport Depot, която едва преди 3 сезона обличаше „сините“ с гамата на големия конкурент Nike. Другото голямо завръщане е на PUMA, който ще екипира ЦСКА 1948 в евродебюта на тима. Немският гигант отсъстваше от Първа лига цели 9 години – за последно „Пума“ ръмжеше от фланелките на Левски през кампания 2013-14.

Като цяло разместването на пластовете показа събуждане сред големите марки – Nike почти догони традиционния лидер Uhlsport, като все пак германците от Балинген, провинция Баден-Вюртемберг, остават №1 с четири тима, а swoosh-запетайката ще грее върху три екипа. Изпадането на Спартак Варна и прехвърлянето на акциите в Берое пък остави друг производител от Германия – JAKO, чиито доставчици у нас са бившият национал Илиян Мицански и брат му Мартин, само с един представител в лицето на Хебър. При беройци латиноамериканската вълна шефове довя марката на Роналдиньо – Dryworld, но забавянето в доставките ще остави „заралии“ с „Яко“ в първия кръг. Испанците от Joma загубиха партньор като Левски, но подписаха с Локо Пд и така ще бъдат „шивач“ на двата железничарски клуба. Италианското торпедо Macron, който завзема все по-сериозни позиции, продължава да лети с ЦСКА-София и Ботев Пд, но големият удар за бранда от Болоня бяха контрактите с БФС – за обличане на съдиите по подобие на реферите в турнирите на УЕФА плюс националния отбор на България.