Министърът на младежта и спорта Димитър Илиев говори по актуални теми в българския спорт в сутрешния блок на bTV. Той сподели, че са подсигурени допълнителни 3 200 00 за Олимпийските спортове. Министър Илиев добави, че със сигурност ще има забавяне около реконструкцията на стадион „Българска армия“ и към момента няма хоризонт за построяването на нов национален стадион.
„Едва ли има човек, който да не преживява, това което се случва във футбола. Проблемите са трупани в годините назад и решението няма да дойде бързо. Трябва да се работи в детско-юношеските школи, да се заложи да се развиват повече таланти и спортисти. Във волейбола са наложили ограничение – максимум 5 картотекирани чужденци и максимум трима едновременно на терена. Това дава шанс на повече българи. Футболът също може да осмисли нещо в тази посока. Последният, който гледах е със Северна Македония“, започна министър Илиев.
„Държавата трябва да финансира всеки спорт. Във футбола е малко по-различно, защото повечето клубове са професионални и тогава има конфликти и не могат да бъдат финансирани. Не трябва да говорим само за футбол, а да кажем какво се върши и за другия спорт“.
„Тази година федерациите са абсолютно задоволени с всичко, което са поискали от Министерството. Успяхме допълнително да подсигурим 3 200 000 за Олимпийските спортове, които да дадем до края на годината. Вече програмите за следващата година, която е Олимпийска, са в действие и до края на този месец ще могат да пуснат своите проекти и няма да има прекъсване в подготовката на нашите атлети. Успяхме да направим страхотни програми за хората, които вече имат квоти. Ще бъдат изключително добре подкрепени от държавата. Надяваме се да имат добра реализация и на самата Олимпиада, защото това е най-големият спортен форум и всички очи са вперени в този форум“, каза още рали шампионът.
‘За първи път младите ни състезатели, тези които участват в Олимпийски спортове, където са постигнали класиране на Европейско или на Световно ниво, ще получат премии. Това успяхме да локализираме като голям проблем, че ги губим точно в тази възраст, когато са между 16 и 20 години“.
„Решен е проблемът. Проблемът е в самата федерация, която имаше задължения към Министерството. След като направихме разсрочване на тези задължения, те почулиха всичките си средства за подготовка, а за първи път път от 2005 г. ще имаме домакинство на Европейско по щанги“.
„Когато егото на определени личности стане по-голямо от самия спорт, тогава проблемите и резултатът удря най-много тези, които най-малко заслужават. В шахмата вече има 5 федерации, вече 6. Тези хора не могат да намерят обединение и начин да седнат да се разберат. Винаги има дела, отнемане на лицензи, къде правомерно, къде не. Тук вина няма държавата, а шахматната общественост. Огромно желание имаме да ги обединим“, сподели министърът за ситуацията в родния шахмат.
„Има внесена жалба, което със сигурност ще забави проекта. Не е приятно, защото тамън на стартовата линия беше застанал ЦСКА и сега пак се влиза в някакви процедури, които не се знае колко време ще траят. Ако искаме да забъркаме проблем в нещо, пращаме го в съда и оттам нататъка започват да се точат понякога и с години нещата. Със сигурност ще има забавяне. Има общо дружество с ЦСКА. Надявам се бързо да се разрешат нещата, за да могат да стартират и тези процеси. Когато нещата влезнат в съд и се пускат жалби, процедурите са дълги“.