0
ispaniq
Снимка: facebook.com/EURO2024
- -

Испания е новият европейски шампион. Във финала на Евро 2024, игран на „Олимпиащадион“, „Ла фурия роха“ победи Англия с 2:1.

Първото полувреме мина в надлъгване и борба основно в центъра на терена. Това доведе и до липсата на каквито и да било интересни ситуации пред двете врати. Единственото опасно положение дойде в първата минута на добавеното време. След центриране от фал топката стигна до Фил Фоудън, който стреля от въздуха. Симон обаче улови без сериозни затруднения. Това беше и първият точен в мача.

Испания поведе след едва 70 секунди игра през втората част. Ламин Ямал намери на 2 метра от ъгъла на вратарското поле Нико Уилямс, който с диагонален удар порази целта за 1:0.

Само 120 секунди по-късно „Ла фурия роха“ можеше да удвои аванса си. Удар на Олмо от наказателното поле обаче премина покрай лявата греда.

В 56-ата минута Испания на два пъти можеше да реализира второ попадение. Първо Алваро Мората бе изведен на отлична позиция и стреля покрай вратаря, но Стоунс изчисти на 3-4 метра пред голлинията. После пък шут на Нико Уилямс от границата на наказателното поле профуча до дясната греда.

Англия отговори в 64-ата минута. Изстрел от Белингам от дъгата на наказателното поле обаче премина покрай десния стълб на вратата.

120 секунди след това Олмо изведе Ямал, който шутира към долния десен ъгъл на вратата. Пикфорд обаче демонстрира отличен рефлекс, след като плонжира и изби в корнер.

Англия изравни в 73-ата минута. Белингам получи в наказателното поле, откъдето върна назад към дъгата. Кол Палмър пък от движение прати топката неспасяемо в долния десен ъгъл на вратата за 1:1.

В 82-ата минута Испания пропусна великолепна възможност да възстанови аванса си. Ямал получи на чиста позиция в наказателното поле, но ударът му бе спасен от от Пикфорд.

Това обаче се случи 240 секунди по-късно. Кукурея даде прострелен пас по земя отляво. От границата на вратарското поле пък Микел Оярсабал засече неспасяемо за 2:1.

В последната минута на редовното време Англия по чудо не изравни след центриране от корнер. Последователно обаче Симон и Олмо избиха удари с глава от голлинията.

Испания: Симон, Карвахал, Льо Норман, Лапорт, Кукурея, Родри, Руис, Ямал, Олмо, Уилямс, Мората

Англия: Пикфорд, Уокър, Стоунс, Геи, Сака, Райс, Мейну, Шоу, Фоудън, Белингам, Кейн