0
hebar angel bastunov
Снимка: facebook.com/fchebarofficial
- -

Хебър приема днес Пирин Благоевград в четвъртфинал за купата (14:30 часа), който може да се окаже исторически за домакините. Досега те никога не са преодолявали тази фаза от надпреварата. Пазарджиклии ще направят четвърти опит да достигнат до предпоследното стъпало в турнира.

Първият им четвъртфинал за купата е от преди половин век. През 1974 година те са отстранени на тази фаза от Академик София в два мача – 2:1, 0:1. Отпадат, заради гола на чужде терен. Тогава Хебър е под името Бенковски. Интересното е, че на 1/16-финалите пазарджиклии елиминират Пирин Бл след 4:1 на своя стадион.

На 17 декември 1988 година зелените изигравят втория си четвъртфинал в историята. Губят тежки при гостуването на Левски, тогава Витоша, с 1:5. И тогава, по пътя към топ 8 Хебър елиминира Пирин Бл – 1:0 и 1:1, в груповата фаза.

Така достигаме и ди последния четвъртфинал за пазарджиклии за купата. На 16 март 2005 година на препълнения „Георги Бенковски“ домакините падат с 0:1 от ЦСКА.

Днес Хебър ще направи четвърти опит да напише една от най-славните страници в своята история. На своя страна домакините ще имат и сериозен коз – Любослав Пенев, който и като играч, а после и като наставник е врял и кипял в подобни турнирни битки.

В лагера на Пирин пък очакват сериозна подкрепа от своите верни фенове. Те се събират днес в 10:30 часа и тръгват за Пазарджик. Клубът на привържениците организира безплатна екскурзия. Ще има и доста хора, които ще пътуват с автомобили.

Залогът наистина е сериозен и за двата тима – участие на полуфинал за купата. Въпреки че основната цел и на Пирин, и на Хебър тази пролет е една – запазването на елитния статут. А днес, просто ще се насладят на бонуса, който си заработиха с достигането до четвъртфиналите./ „Тема спорт“