Професионалният футбол е сектор, изложен на риск да бъде използван за пране на пари, пише „Труд“. Това показва анализ на междуведомствена експертна група от представители на различни министерства и агенции, която е направила Национална оценка на риска от изпиране на пари и финансиране на тероризма. Затова ДАНС ще следи по-отблизо дейността на футболните клубове. Това става ясно от мотивите към промени в Закона за мерките срещу изпирането на пари, които са пуснати за обществено обсъждане.
Първо в KOTASPORT: Нов удар по България! Още трима национали с коронавирус
Анализът е установил, че досегашните текстове в закона не помагат за ефективно упражняване на контрол върху мръсните пари, тъй като се събира твърде голяма по обем и разнородна по вид информация. Затова новите текстове предвиждат да бъде ограничен кръгът от лицата, които трябва да следят бизнес партньорите си, т. е. тези, с които подписват договори, за евентуални опити за пране на пари. Промените се правят тъй като при някои от лицата, които в момента имат това задължение, рискът от пране на пари е незначителен, а при други – съществуващите сега задължения не са най-ефективният начин за противодействие, гласят мотивите. Например задължение да проучват реалния собственик на кандидатстващата фирма, както и произхода на парите му, няма да имат органите по приватизация, както и министри и кметове на общини при сключване на концесионни договори, гласят промените.
Търговците на едро също няма да следят бизнес партньорите си и няма да се налага да докладват на ДАНС при съмнение за пране на пари. Това изискване ще отпадне и за всички професионални спортни клубове, като задължението ще остане само за футбола.