Как елитът ни изтече в канала!

0
- -

През есента на 2000-ната година „А“ група стартира последното си приключение за миналия век, а сега – точно 20 години по-късно, картината на новото хилядолетие е далеч по-различна, пише „Меридиан мач“. И в емблематичния роман на Дюма-баща „20 години по-късно“ ситуацията в монархична Франция е силно променена, но във футбола ни пък изобщо е трудно да намерим прилика след изминалия период.

Сравнението е още по-точно и заради факта, че форматът на елита ни през 2000-ната година и сега е един от същ – по 14 отбора. Едва шест от тимовете, които стартират тогава ги има и в момента, което представлява 42,8% съвпадение. При това трактовката на клубовете ни е малко по-свободна, защото ЦСКА-София е приет за пълен правоприемник на съществувалия тогава автентичен ЦСКА. Та припокриващите се клубове са: Левски, ЦСКА-София, Славия, Черно море, Берое и Ботев (Пд). Шампион през този сезон са „сините“, а подгласник е ЦСКА. Интересно, че карето на върха се допълва от Велбъжд и Литекс, които в момента ги няма. Не само като присъствие, но и като позиция в момента картината е много по-различна. Лудогорец е тотален доминатор в осем поредни шампионата, а за „червени“ и „сини“ остава битката за калъфките. Другите отбори, които тогава са част от елита, а сега ги няма, са традиционни клубове като Локо (София), Спартак (Варна), Черноморец и Миньор, но също така и временно присъстващи в лицето на Хебър и Нефтохимик.

В така наречения Източен блок текучеството се оказва нормален процес. Румъния е абсолютната емблема в това отношение със само четири повтарящи се клуба от 14 – Стяуа, Динамо Б, Университатя Крайова и Газ Метан.

Тенденцията на приемственост под 50% се продължава и от Унгария, където едни и същи са Ференцварош, Уйпещ, Дьошгьор, Залаегерсег и Дебрецен.

Подобна е и ситуацията в Хърватия с припокриване на Хайдук, Динамо 3, Осиек, Славен и Риека.

Очевидно е, че клубовете в този регион, които са резултат на прищявка на милионери и са свързани с моментното им благосъстояние, са от днес за утре. Лудогорец е едно от изключително редките изключения, по казващи стъпаловидно надграждане, самоиздръжка и устойчивост във времето.

Дори страни като Полша, където мурафетът остава на заден план за сметка на рационалното, в първенството има огромно текучество. Едва седем са отбори, които ги има тогава и сега – Висла Краков, Погон, Легия, Заглембе, Шльонск, Гурник, Висла Плоцк. Липсата на държавна и общинска протекция пък от друга страна е причина за агонизирането и дори закриването на исторически клубове във въпросния регион.
Чехия е единственото изключение от това правило и цели 11 от 16-те клуба и понастоящем са основата на елита. Интересно е, че доминаторът от последното десетилетие – Виктория Пилзен, през 2000-ата година е на последно място и изпада.