През последните години почти всички отбори в Първа лига залагаха на схема с четирима играчи в защита. Световни имена като Антонио Конте и Томас Тухел пък изцяло посегнаха към веранта с трима отзад и вече години наред са последователни в тези си политики, а легенди като Пеп Гуардиола и Жозе Моуриньо във все повече мачове избират схема е трио в задни позиции. През този сезон много от треньорите в нашия елит също се насочиха към опцията с трима бранители и шест отбора вече залагат на този вариант. Тимове като Спартак Варна, Септември и Хебър пък започнаха сезона във формация „каре“, а минаха към трио, докато треньорът на Берое Николай Киров в единственият, който върти двете схеми от началото на сезона.
ЦСКА-СОФИЯ
Треньорът на ЦСКА-София Саша Илич направи преход в движение, след като стартира сезона с четирима в отбрана, но във втората част от мачовете се ориентира към трима. Вододелът беше двубоят с Лудогорец, в който за първи път сърбинът заложи на триото Християн Петров, Матай и Юга. Въпреки че „червените“ загубиха с 1:2, Илич не се поколеба да продължи с триото отзад, защото отборът изигра впечатляващ мач. Иначе именно новата схема стана причина за бързия първи гол на „орлите“, след като неориентираният Матай падна жертва на скоростта на Джонатан Рик. Интересно е, че балансът на „армейците“ а първенството с четирима е малко по-успешен – 10 победи и 1 загуба срещу 9 победи, 2 ремита и 1 поражение при трима. Иначе ЦСКА-София бе с каре отзад и в двубоите от евротурнирите. Промяната в схемата засегна най-много Амос Юга, който от дефанзивен халф се превърна в бранител. Самият Илич дебютира със системата с трима на „Армията“, след като преди това в Чукарички никога не се бе облягал на този вариант.
ЛУДОГОРЕЦ
Определено най-сериозните проблеми за Лудогорец бяха а защита и това предизвика покупката на нови изпълнители в лицето на Пипа, Алмейда и Русо, като те дойдоха от силни клубове от топ първенства – Олимпиакос, Антверпен и Майорка. Новите попълнения обаче не промениха схемата, като Анте Шимунджа продължи да залага на четирима отзад. Той обаче бе принуден да промени плана си и вместо на попълнението за 800 000 евро – Алмейда, да залага на Вердон, заради контузията на новата покупка. Интересно е, че словенският треньор използва модела с трима бранители единствено при равенството 0:0 с Левски. Със сигурност новият наставник Ивайло Петев ще играе с каре отзад и защото изпълнителите са по-подходящи, и защото това е обичайната схема, която използва. Единствено в малка част от мачовете на Босна и Херцеговина Петев се довери на 3-5-2.
ЦСКА 1948
ЦСКА 1948 е един от най-консервативните отбори по отношение на схемата и почти в нито един момент не изменя 4-2-3-1, независимо дали треньор е Любо Пенев, или както е в момента – Тодор Янчев. „Червените“ имаха пробойни, ако в карето са играчи като Марин и Лясков, но определено качеството е по-впечатляващо, когато там са Джонатан, Хелитон, Бидунга и Фуртадо. Любопитно е, че проектът започна с идеята за абсолютна българизация на тима, а сега карето в защита е напълно чуждестранно.
ЛЕВСКИ
Треньорът на „сините“ Мъри Стоилов подготви такива титулярни изпълнители за схема с четирима защитници, че ще е грях към футбола, ако мине към друга схема. В момента крайни бранители са Цунами и Петрис, а между тях са двамата най-добри централни защитници в Първа лига – Кордоба и Сонко Сундберг.
Заради големите кадрови проблеми Левски излезе с трима в отбрана в двубоите с ПАОК и злополучните двубои с Хамрун в евротурнирите. В първенството по същата причина Мъри заложи на 3-4-1-2 срещу Черно море, а двубоят завърши 0:0.
ЛОКОМОТИВ ПЛОВДИВ
Треньорът на Локо Пд Александър Томаш е единственият в елита, който се доверява последователно на 4-4-2. Изпълнителите в карето са Матеус, Паскалев, Петрович и Томашевич. Интересно е, че единствено в последното градско дерби с Ботев, „смърфовете“ заложиха на трите „П“ отзад – Паскалев, Павлов и Петрович, а срещата завърши 1:1.
ЧЕРНО МОРЕ
Карето в защита на Илиан Илиев е най-утвърдено като изпълнители в цялата Първа лига, а може и на Балканите. През миналия сезон на десния фланг неизменно бе Виктор Полов, отляво Цветомир Панов, а между тях Живко Атанасов и Дробаров. През есента на настоящия шампионат вместо Дробаров оперираше Босанчич, но последният бе продаден в Латвия, а македонецът бе върнат във Варна от босненския Сараево.
СЛАВИЯ
Треньорът на Славия използва известни вариации в схемата, но тя никога не засяга бройката на защитниците, които са четирима. Има промени единствено при дефанзивните халфове – един или двама, в зависимост от силата на съперника. Иначе като изпълнители „белите“ може да се похвалят с един от най-добрите леви бекове в шампионата – Соареш, но младият Йеленкович засега не оправдава очакванията в центъра на отбраната.
АРДА
Треньорът на Арда – Александър Тунчев – е категоричен в налагането на варианта с четирима в защита, макар че в последните мачове тимът му няма очаквания успех. И докато кърджалийци имат добри изпълнители в предни позиции, то в отбраната – бившият играч на ЦСКА-София Александър Георгиев, Стоев, Петков и Желев не звучат достатъчно убедително, като единствено Сако е от висока класа. Иначе Арда излезе с 3-4-3 единствено в първия си мач с Левски за сезона и падна с 0:2.
ЛОКОМОТИВ СОФИЯ
В „Надежда“ са последователни във варианта с трима в отбрана. Промяна има единствено в изпълнителите. Бразилецът Алан Диас, който така или иначе правеше грешки, бе истинска трагедия при 0:6 от ЦСКА 1948, и загуби мястото си сред титулярите.
БОТЕВ ПЛОВДИВ
Очевидно дългата ръка на силния човек в Ботев Пловдив – Азрудин Валентич – си казва думата, защото и настоящият треньор Бруно Балтазар, и предишният Желю Копич налагаха схема с трима в защита.
БОТЕВ ВРАЦА
Врачани бяха един от отборите, които в движение промениха схемата в защита и от трайно придържащи се към каре отзад минаха на трио. Ходът бе предприет след унизителното поражение с 0:6 от Ботев Пловдив. Преди това Даниел Моролес се облягаше на Фераресо, Кавдански, Луис Соареш и Мендоса, след което премина към Соареш, Меси и Диего Фераресо, като при изпълнителите имаше известни вариации с включването на Кавдански и Ганев.
СЕПТЕМВРИ
Тимът от столицата също загърби четворката в зашита за сметка на триото по време на сезона. В първия вариант треньорът на Септември Светльо Петров залагаше на различни изпълнители, сред които Николов, Георгиев, Миланов, Арсов, Стоянов, Пешов или Стойнев. След като се премина към трима отзад, то титулярите се изчистиха в далеч по-голяма степен и треньорското ръководство разчита най-вече на Чешмеджиев, Арсов и Георгиев. По този начин Септември загуби до голяма степен несправедливо срещата с ЦСКА-София, както и тази с Черно море, но победи Берое и Ботев Пд.
БЕРОЕ
Берое е единственият отбор, който от началото на сезона миксира схемите с трима и четирима, като това решение на Николай Киров до голяма степен се дължи на слабите резултати и търсенето на успешен модел. С четирима Белия победи Локо Пд, Ботев Враца и Спартак Варна, но бе разгромен от ЦСКА-София и ЦСКА 1948. С трима пък записа успехи над Арда и Локо София, но пък получи по четири гола от ЦСКА-София и Лудогорец.
ПИРИН
„Орлетата“ не изменят на веруюто си за четирима в отбрана, независимо дали са водени от Краси Петров, Светльо Дяков или Христо Янев.
ХЕБЪР
Пазарджиклии започнаха сезона с Фулвио Пеа, като в част от мачовете италианецът залагаше дори на петима в защита. Впоследствие, при Владо Малчев се мина на формация с четирима, а сега новият наставник Любо Пенев вероятно ще заложи също на любимия си вариант с каре отзад.
СПАРТАК ВН
Стартиралият сезон Васил Петров бе категоричен в налагането на отбрана с четирима изпълнители, а назначеният след него Тодор Киселичков, който е един от най-близките до Димитър Димитров, постепенно премина на линия с трима. Такава е линията на поведение и на Херо в момента.
„Мач Телеграф“