Кой за какво играе и какво ще спечели в Лига Европа

0
- -

Със сигурност ще мине време, в което всички футболни фенове ще трябва да свикват с новия формат на европейските клубни турнири. Шампионската лига, Лига Европа и Лигата на конференциите вече не играят различни групи, а всички отбори в основната фаза са в общо класиране и играят мачове у дома и като гост с различни съперници. В Шампионската лига и Лига Европа са по 8 мача, а в Лигата на конференциите са 6 мача.

Тези факти вероятно вече са известни на футболните фенове.

Лига Европа и Лудогорец
Българският шампион спечели първата си точка в турнира, минаха два кръга, което означава, че е крайно време да погледнем към класирането, което все по-често ще следим с течение на мачовете. Равенството на Лудогорец 0:0 срещу Виктория Пилзен класира отбора временно на 28-о място. Тази позиция обаче не дава излаз в елиминации, тъй като напред продължават отборите от 1-о до 24-о място. Лудогорец е един от двата отбора в лигата, които нямат отбелязан гол. Вторият е Динамо Киев, като украинците са с 2 загуби и 0:5 голова разлика. Общо 6 отбора все още нямат точка, като освен Динамо в с по две загуби са Ференцварош, ПАОК, Макаби Тел Авив, Карабах и Бешиткаш.

С по 1 точка са отборите на Порто, Реал Сосиедад, Роял Унион, Рома, РФС и Ница.

Само 5 отбора имат пълен актив от 6 точки след два кръга, като любопитното е, че срещу 3 от тях Лудогорец ще трябва да играе. Това са Лацио, който води в класирането, Лион, който е втори и Андерлехт. Другите са Тотнъм и румънския ФКСБ.

Парите в Лига Европа
Друг любопитен момент от разпределянето на парите в Лига Европа, а и в Шампионската лига е свързан със средствата, които се дават на база класиране. До миналия сезон в груповата фаза едни пари се разпределяха на база 10-годишен коефициент и Лудогорец винаги вземаше не малка сума по това перо.

Сега обаче начминът на разпределяне е на база класиране в основната фаза, сумата е 50 млн. евро. Просто казано всяко по-предно класиране дава 75 000 евро. Именно това е сумата, която ще спечели завършилия на последно място. Този на предпоследно ще взе 150 000 евро. Победителят в основната фаза взема 2,7 млн. евро. Ако трябва да направим лайф справка към момента 28-ото място на Лудогорец би донесло 675 хил. евро.

По същият начин се разпределят парите в Шампионската лига, но там стъпката за всяко място е 275 хил. евро, а в Лигата на конференциите е по-скромно – 28 хил. евро./dsport.bg

ПАОК и Десподов с нова загуба в Лига Европа(ВИДЕО+СНИМКИ)