Куриозите на Олимпийските игри

0
Olympic
- -

Светът отново е Олимпиада! Смело можем да заявим това, защото на 26 юли предстои официално откриване на тазгодишните Олимпийски игри във френската столица Париж. Най-голямото спортно събитие на планетата ще продължи до самото си закриване на 11 август, а повече от 10 000 атлети от 206 държави ще се включат в надпреварата.

По традиция Олимпиадата вълнува всички фенове на спорта, като се надяваме, че и българските атлети ще се представят достойно. България записа отлични резултати по време на Игрите в Токио преди няколко години, като остава да видим дали и този път ще има родни спортисти, които ще стигнат до златните медали.

Сайтът, познат с рекламите си с Христо Стоичков и Димитър Рачков, ще проследи “изкъсо” развитието на Олимпиадата, а сега ще обърнем поглед към някои от най-куриозните случки в историята на Олимпийските игри до този момент.

Отнетата победа на спринтьора Бен Джонсън

ben jonsan

През 1988 г. в Сеул канадският спринтьор Бен Джонсън спечели златния медал в бягането на 100 метра, побеждавайки легендарния Карл Люис – постижение, което се прие като голяма изненада.

Радостта на Джонсън обаче не трая дълго, защото скоро след това той се провали на допинг тест, показващ, че канадецът е приел забраненото вещество станозолол. Впоследствие стартът ще се запомни като “най-мръсното състезание в историята” – само двама от осем души, взели участие, никога не са приемали забранени вещества в кариерите си.

Златните медали не са точно… златни

За всеки спортист спечелването на златен медал от Олимпиада е възможно най-високият връх, който може да бъде покорен. Но знаете ли, че златните медали на Олимпийските игри не са изцяло… златни?

Точно така, те не са направени изцяло от злато, а по-скоро със златен кант, а в основата си са изградени от сребро. Изцяло златните медали на Олимпиада остават в историята още през 1912 г.

Само пет държави са участвали в абсолютно всички Олимпийски игри

Свикнали сме да виждаме много държави да имат представители на Олимпийските игри. Именно в това се крие и голямото очарование на състезанието. Но знаете ли, че само пет държави в историята са участвали на абсолютно всяко едно издание на Игрите? Това са Гърция, Швейцария, Великобритания, Австралия и Франция.

Протест към съдийското решение

PEKING

На Олимпиадата в Пекин през 2008 г. се случва нещо странно. Шведският борец Ара Абрахамиян печели бронзов медал, но в знак на протест към съдийското решение демонстративно го поставя на земята. Това му носи дисквалификация от страна на МОК, които решават в крайна сметка да му отнемат спечеления медал.

Престъплението на съдиите спрямо великия Рой Джоунс

wb 2024 KS 4

Олимпийските игри в Сеул през 1988 г. са белязани и от друг голям скандал. Американският боксьор и бъдеща легенда в спорта Рой Джоунс-младши се запътва към златния медал в своята категория, доминирайки всеки един съперник в пътя си до финала. В самия финал той не дава никакви шансове на съперника си от Южна Корея Парк Си-Хун, който е представител на домакините. Джоунс нанася 86 удара по съперника си срещу само 32 за Парк.

Въпреки това, съдиите шокиращо определят корееца за победител и му присъждат златото. Разследване от 1997 г. показва, че и тримата съдии са били в близки отношения с представители на страната-домакин, но въпреки това МОК отказва да присъди златен медал постфактум на Рой Джоунс.

Това са само някои от куриозите, свързани с Олимпийските игри – най-голямото спортно събитие на планетата. Сега остава да се насладим на състезанията в Париж, защото определено светът ще бъде спорт.