Ла Фурия се развихри и отупа Грузия, отиде на четвъртфинал

0
449521087 1019549352870793 6212382855975823827 n

Испания победи Грузия с 4:1 и се класира за четвъртфиналите на европейското първенство. Там обаче се изправя срещу домакина Германия. Срещата днес се игра на стадиона в Кьолн.

Испанците започнаха мача с натиск и в 5-ата минута създадоха първото сериозно голово положение. Дани Карвахал беше изведен отдясно. Бранителят на Реал Мадрид отигра с едно докосване към Педри, който се хвърли на шпагат и отклони посока вратата. Гиорги Мамардашвили не бе затруднен.

Пет минути по-късно „Ла Фурия“ изпълни ъглов удар. Нико Уилямс центрира в наказателното поле, където Робин льо Норман отклони с глава. Мамардашвили успя да спаси. Получи се разбъркване във вратарското поле. Капитанът Гурам Кашия обаче реагира бързо и изчисти.

В 18-ата минута мачът предприе шокиращ развой. Грузинците излязоха напред в резултата. Отар Какабадзе беше изведен с дълъг диагонален пас. Той пробва центриране към Хвича Кварацхелия. Седмицата на символичните гости нямаше как да играе с топката. Пред него беше Робин льо Норман, който не прецени добре ситуацията и си вкара автогол.

Четири минути по-късно Фабиан Руис си освободи пространство за шут от границата на наказателното поле. Въпреки че топката тупна неприятно пред Мамардашвили – стражът се справи.

Испания се хвърли в предни позиции и потърси изравнителния гол. В 27-ата минута Педри заложи на силата пред точността и стреля високо над напречната греда от нелоша позиция.

Десетина минути преди почивката Марк Кукурея пробва изстрел от дистанция през двама човека. Получи се лек рикошет, но Мамардашвили отново беше на мястото си, за да опази преднината на своя отбор.

В 38-ата минута испанците развиха вихрена контраатака. Нико Уилямс овладя в наказателното поле и стреля в далечния ъгъл. Мамардашвили се намеси, но нападението продължи. Пак Нико Уилямс получи и пусна към Родри, който беше сам в дъгата на наказателното поле. Играчът на Манчестър Сити насочи топката неспасяемо в долния ляв ъгъл на грузинската врата – 1:1. Алваро Мората беше зад последния в защитата, но съдиите прецениха, че не е повлиял на ситуацията, защото не пречи на Мамардашвили.

Второто полувреме започна така, както завърши първото. Иберийците атакуваха, докато грузинците организираха опасни контраатаки. В 48-ата минута Хвича Кварацхелия получи на скорост зад центъра. Той видя, че Унай Симон е излязъл напред и опита да го прехвърли със слабия си ляв крак. Не беше никак далеч, но покрай целта.

Малко след това Ламин Ямал беше фаулиран в дъгата на наказателното поле. Именно 16-годипният суперталант на Барселона стреля от свободния удар – в стената. Атаката продължи. От левия фланг топката беше придвижена до десния, където Ямал центрира технично на главата на Фабиан Руис. От близко разстояние футболистът с №8 преодоля Мамардашвили.

Веднага след подновяването на играта Ламин Ямал стреля опасно по земя. За щастие на Грузия не бе точен.

В 63-тата минута грузинците сбъркаха при изнасянето на топката и подариха топката на Ямал на границата на собственото си наказателно поле. Младокът, без много да мисли стреля, но в аут.

Десет минути по-късно Дани Олмо и Ямал разиграха на двойно. Играчът на Барселона пусна остро подаване, успоредно на голлинията. Защитник на Грузия отклони в собствената си мрежа, но имаше засада на Ямал.

Четвърт час преди изтичането на редовното време Испания до голяма степен сложи точка на спора. Нико Уилямс завърши мълниеносна контраатака. Той нахлу в наказателното поле с индивидуален пробив и почти скъса мрежата зад Мамардашвили.

В 80-ата минута Дани Олмо и Ямал отново матираха защитата на Грузия с няколко бързи подавания. 16-годишният тийнейджър беше очи в очи с Мамардашвили, но не успя да го преодолее. Прекрасно спасяване на грузинския страж.

Четири по-късно Дани Олмо покачи на 4:1. Десетката на Испания излезе на стрелкова позиция, след като преодоля двама противници и прати топката в мрежата. Мамардашвили не съумя да реагира и замръзна на място.