Лъч надежда: Не сме започвали със загуба през XXI век

0
- -

Колкото и зле да се представя националният отбор във всякакви квалификации от 2004 година насам, преди утрешния двубои с Швейцария има и една добра традиция, пише „Мач Телеграф“. Тя се касае конкретно до стартовете ни в световни квалификации от началото на 21-ви век. И показва, че от неговото начало, никога не сме започвали със загуба в първия ни мач в борбата за класиране на световно първенство. За този период направихме 4 неуспешни опита да стигнем до финалите на най-големия футболен форум. На стартовете обаче два пъти тръгвахме с победи и толкова с равенства. А противниците бяха различни като класа – от най-ниската възможна урна при жребия до най-високата.

През 2004-а със селекционер Христо Стоичков започнахме ударно с 3:1 в Рейкявик над Исландия и си помечтахме дори за класиране. В крайна сметка обаче не успяхме, а пред нас завършиха Швеция и Хърватия.

През 2008-а, когато отборът се водеше от Пламен Марков, започнахме с тим от последното ниво тогава – Черна гора и за малко не загубихме в Подгорица. До последната минута домакините водеха с 2:1, но след фал на Благой Георгиев се добрахме до реми.

Четири години по-късно с треньор Любо Пенев направихме много хубав мач с Италия, който завърши 2:2. Станислав Манолев и Георги Миланов пронизаха Джанлуиджи Буфон, а между тези две попадения два пъти за четирикратния световен шампион се разписа Пабло Освалдо.

При последния ни крайно неуспешен опит да се класираме – този за Мондиал 2018 пък стартирахме с измъчена победа над Люксембург. На 7 септември 2016 бяхме на път да загубим от Великото Херцогство, като в един момент съперникът поведе на „Васил Левски“ с 2:1. В крайна сметка спечелихме с 4:3 с победен гол на Александър Тонев в 90-ата минута.

Тези традиции, оформили се в последните 17 години, дават известни надежди, че и този път можем да стигнем поне до реми.