Томас Лафчис е една от легендарните фигури в българския футбол. Президент е на Левски в периода 1991-1999 година, като в първата половина на 90-те превръща Левски в абсолютен хегемон в България. С три поредни титли и победи над далеч по-богатите финансови отбори на ЦСКА, Ботев Пд и Локо Сф, с недостижимите в днешно време резултати, съответно 7:1, 6:1 и 8:0. През 80-те години Томас Лафчис е част от тима на Панатинайкос и постига най-значимите си успехи като футболист. Достатъчно е да припомним сезон 1984/85, когато Лафчис е титуляр във всичките 8 мача на ПАО в турнира за Купата на европейските шампиони. На 1/4-финалите „детелините“ побеждават Фейенорд с двама титани на световния футбол в състава – Рууд Гулит и Джони Реп. На Олимпийския стадион в Атина присъстват точно 73 000 зрители. Специално за „Мач Телеграф“ Томас Лафчис прогнозира как ще се развие битката между ПАО и Ботев Пд, както и моментното състояние на гръцкия съперник на пловдивчани.
Зайцев: Ботев (Пд) демонстрира добър футбол! Изненадата срещу Панатинайкос е възможна
– Каква е оценката ви за представянето на Ботев в мачовете с Марибор?
– Гледах и двата мача с Марибор и не мога да не отбележа, че Ботев играе добър футбол. Имат качествени футболисти, личи си, че треньорът е отдаден на работата си. Резултатите засега са позитивни, но все пак трябва да се има предвид, че следващият съперник е далеч по-голяма класа от Марибор. Там ще трябва да се хвърлят още повече усилия. Но шансовете за успех на Ботев са налице. Най-вече заради по-напредналата фаза на подготовката. Ботев започна по-рано лятната си подготовка, вече започна и вътрешното ни първенство, както и двата мача от Лига Европа. Това дава известно предимство на „канарчетата“. Срещу себе си обаче ще имат един много голям отбор. И като класа, и като история, и като фенска подкрепа. Така че, ако теглим чертата, шансовете са изравнени. Нещата в момента са 50 на 50 и това е много добре за Ботев.
– Мнозина гледат на Ботев като на единствения сериозен конкурент на Лудогорец във вътрешното първенство. Съгласен ли сте с това?
– Не познавам обстановката в този клуб, но това, което виждам отстрани, е много позитивно. Явно клубът се ръководи от сериозни хора, които са амбицирани да направят от Ботев ако не шампион, то поне сериозен конкурент. Добрата работа на ръководството се вижда на терена. В този момент феновете на Ботев могат да бъдат доволни и имат право да мечтаят техните любимци да направят пробив. Разбира се, най-важното е, че разполага с модерен стадион, което си е голям проблем за българските клубове.
– Историята е хубаво нещо, но не играе на терена… Как виждате сегашния тим на Панатинайкос?
– През това лято ПАО успя да запази отбора си от миналия сезон. Самият факт, че задържаха най-добрия си футболист Йоанидис, за когото Спортинг Лисабон даваше 25 милиона евро, е достатъчно показателен. Имат още един футболист – Ваядинис, който е искан в един от бразилските грандове, но и той остава. Имат и нов треньор, за когото се знае, че е много добър и амбициозен. Диего Алонсо е бил начело на тимове като Севиля и Интер Маями. Ho ПAO още не е стигнал нивото на добрата си форма. Целта в момента е да преодолее Ботев, за да спечели още две седмици подготовка за следващите мачове в Европа. За тях успешните мачове в евротурнирите са изключително важни, не само заради финансовите приходи, но и заради имиджа.
– От Гърция идват информации за конфликт между запалянковците и ръководството…
– Позната история. И тук сме свидетели на такива неща. Разбира се, в Гърция нещата са малко по-сериозни. Например, през миналия сезон се стигна до стрелба пред стадиона на Панатинайкос. Част от феновете поискаха оставката на президента и собственика на клуба, като причината бе пристигането на Фатих Терим. Императора от Истанбул не бе приет добре в Атина, не защото е турчин. Причината бе в изгонването на предишния треньор – Йованович, който беше голям любимец на агитката. Много хора смятат, че Фатих Терим подписа с Панатинайкос заради някои политически игри, но не е така. Става въпрос за бизнес, свързан с президента на клуба. Това вбеси запалянковците. И капакът на всичко бе загубената титла в края на сезона, когато паднаха от Арис у дома с 0:1.
– Въпреки тези проблеми, трябва ли в Ботев да се притесняват от атмосферата, която ще създадат феновете на Панатинайкос в първия мач?
– Вижте, въпреки всичко, Панатинайкос си остава един от четирите най-големи отбора в Гърция. И феновете на отбора го подкрепят до полуда. Щастлив съм, че и аз съм се наслаждавал на тази подкрепа в средата на 80-те години. Ако трябва да направя сравнение с българския футбол, Панатинайкос е като нашия ЦСКА – имаше повече успехи от Олимпиакос, например в европейските турнири. И подобно на „червените“, а и на Левски, отдавна не е ставал шампион. В последните години трендът се обърна, като Олимпиакос стана първият гръцки отбор с трофей в Европа. Но това не променя общата картина. Панатинайкос е първият, играл финал за Купата на европейските шампиони.
– Неминуемо трябва да ви попитам за сравнение на нивото на футбола в България и Гърция. Факт е, че и двата национални отбора не играха на европейското първенство…
– Не може да става дума за сравнение. В Гърция нивото е много високо и за нас в този момент е недостижимо. Ако гледате гръцкото първенство, разликата се вижда много ясно – добри терени, много публика, завързано първенство. Отборите им играят много мачове в Европа. В никакъв случай не може да се каже, че футболът в Гърция върви надолу, напротив, развива се. При нас, какво да кажем? Достатъчно е да погледнем на какъв терен играха Хебър и Спартак Варна. Това е позорно и БФС трябва незабавно да вземе мерки и повече да не се допускат мачове на такива терени. На национално ниво Гърция поне игра бараж за класиране на европейското. При това, забележете, че в Гърция футболът върви напред, въпреки опитите на държавата да го смачка. През миналия сезон влязоха абсурдни мерки, като например забраната за публика. Това доведе до финансови загуби за клубовете, недоволство и напрежение сред запалянковците.
– Вашата футболна кариера достига своя връх именно в Панатинайкос. Кой е най-яркият спомен от този период?
– Много са. Но в съзнанието са ми останали срещите с големи футболисти, треньори, специалисти, от които единствено съм се учил. Например, легендарният полски треньор Яцек Гмох. Исках да го привлека за треньор на Левски в началото на 90-те години, но нямаше как да стане. Той беше голямо име по това време и Левски просто нямаше как да му плаща заплатата. Станах шампион на Гърция, играх на полуфинал в турнира за Купата на европейските шампиони срещу Ливърпул. Преди това отстранихме холандския гранд Фейенорд, който тъкмо се беше разделил с Йохан Кройф и Андрей Желязков. Но в състава му бяха Джони Peп и Рууд Гулит. Изобщо, бяха прекрасни времена.