0
vk levski
Снимка: lap.bg
- -

Левски повали Нефтохимик 2010 след невероятен обрат в тайбрека с 3:2 гейма (25:22, 21:25, 27:25, 20:25, 15:13) и нанесе първа загуба на шампиона под ръководството на Николай Желязков.

Двубоят бе важен за класирането и на двата състава, а след поражението Нефтохимик намали шансовете си да завърши втори в редовния сезон, докато успехът остави „сините“ в битката за петото място в подреждането.

„Сините“ обърнаха шампиона в тайбрека от 2:7 до 15:13, за да стигнат до невероятната си победа.

На два пъти в първия гейм Левски поведе с 4 точки, но Нефтохимик се връщаше неизменно с точни сервис изпълнения. Смилен Мляков и Теодор Богданов водеха съотборниците си напред в този начален период. Все пак в края на частта „сините“ успяха да направят успешни отигравания, които да им донесат първия гейм с 25:22.

Вторият гейм започна с две точки за домакините, последвани от серия от 10-0 за Нефтохимик, с което шампионите установиха пълен контрол. Левски обаче не се отказа и използва многото грешки на противника, за да го настигне. Нефтохимик обаче спаси нещата в заключителните моменти, ограничи тези грешки и изравни геймовете след 25:21.

Третият гейм бе много оспорван и пълен с обрати, като изглеждаше, че Левски има леко предимство във втората част от него. Нефтохимик изравни бързо и от своя страна поведе в края на частта, а имаше и първи геймбол с мощни атаки на Георги Братоев. Той обаче не успя да приключи гейма от сервис, а домакините спасиха два геймбола и Иван Петров със страхотен начален удар донесе успех на Левски с 27:25.

В четвъртия гейм равностойни минути бяха заменени с преднина за Нефтохимик след второто техническо прекъсване. Левски не успяваше да организира добри атаки, за да се върне и така след 25:20 за гостите се стигна до тайбрека.

Николай Учиков намери ритъма си в хода на мача и бе в основата на изравняването, а след това и в силното начало за Нефтохимик в тайбрека. Бургазлии поведоха уверено с 4-5 точки и поддържаха аванс, като Левски успя да се доближи най-малко до две. Чак след 10-а точка интригата се завърза и след грешка на гостите резултатът стана 10:11.

Левски изравни до 12:12, след като изоставаше с 2:7 в тайбрека и дори поведе в следващата атака. „Сините“ стигнаха и до геймбол, който реализираха от първия опит за 15:13 и победа!

Николай Учиков завърши с 26 точки за Нефтохимик, а за Левски Смилен Мляков бе най-резултатен със 17.