0
ludogorets
Снимка: ludogorets.com
- -

Българският шампион Лудогорец играе при резултат 2:1 срещу грузинския първенец Динамо Батуми в първи двубой от първия квалификационен кръг на Шампионската лига. Бърнард Текпетей откри в 13-ата, а Рик Джонатан удвои в 24-ата минута. Владимер Мамучашвили върна едно попадение в 62-ата минута.Аслак Фон Витри върна аванса от два гола на „орлите “ в 72-ата митута.

Старши треньорът на Лудогорец – Георги Дерменджиев, заложи на вратата на Серджио Падт, а пред него в защита действаха Аслак Фон Витри, Оливие Вердон, Диниш Алмейда и капитанът Антон Недялков. В средата на терена оперираха Педро Нареси, Тодор Неделев и Ивайло Чочев, а тройката в нападение бе оформена от Рик Джонатан, Руан Секо и Бърнард Текпетей. На пейката бе оставен Якуб Пьотровски след участието му на UEFA EURO 2024 с екипа на Полша, докато друг участник на Европейското първенство, но с отбора на Швейцария Квадво Дуа, не беше в групата.

Реваншът е на 17 юли (сряда) от 20:00 часа на стадион „Аджабарет Арена“ в Батуми. При успех над грузинците, Лудогорец ще срещне Динамо Минск (Беларус) или Пюник (Армения) във втория квалификационен кръг.

След спокойно начало на двубоя, в което Лудогорец владееше повече топката, „орлите“ откриха резултата с първата си по-сериозна голова ситуация в 13-ата минута. Тодор Неделев изпълни късо един корнер за Рик Джонатан, който се освободи елегантно от Вандерсон Силва на границата на наказателното поле и след това предостави кълбото на връхлитащия Бърнард Текпетей. Ганаецът беше тотално забравен и с хубав удар с десния крак от десетина метра не остави шансове на вратаря Рикардо Силва за 1:0.

Пет минути по-късно домакините можеха да удвоят преднината си при бърза контраатака, при която голмайсторът Текпетей напредна на скорост отдясно, влезе в наказателното поле и опита пас за Руан Секо, който засече топката, но не успя да отправи достатъчно силен удар и вратарят Рикардо Силва спаси.

Малко след това Диниш Алмейда открадна топката и напредна с нея в крака, след което централният бранител пробва удар от средна дистанция по тревата, но покрай дясната греда на Динамо в аут.

По-добрата игра на Лудогорец се отплати в 24-ата минута, когато родния шампион удвои преднината си. Само с две подавания „орлите“ буквално отвориха противниковата защита, като Руан Секо беше намерен с подаване в центъра на терена от Диниш Алмейда. Той овладя на гърди и се обърна добре, след което изведе в коридор Рик Джонатан, а бразилецът излезе само срещу вратаря Силва и стреля към вратата. Топката се отби първо от страничния стълб и попадна в мрежата за 2:0.

В 34-ата минута Ивайло Чочев се пребори с Вандерсон Силва за топката в центъра и комбинира с Рик Джонатан. Бразилското крило преодоля съперник и напредна на скорост, след което шутира силно от дистанция, но покрай вратата в аут. Рик, обаче, седна на терена, показвайки, че изпитва болка и се наложи медицинският екип да се намеси. Малко след това бразилецът продължи участието си в двубоя.

Четири минути преди почивката Текпетей нанесе удар от границата на наказателното поле, който, обаче, беше уловен от вратаря Силва.

В последната минута от редовното време на първата част Лудогорец изпусна шанс за трето попадение. Рик Джонатан тръгна на пробив отляво, след което комбинира в половината на Динамо Батуми с Тодор Неделев. Халфът пък раздаде надясно за Аслак Фон Витри, който влезе в наказателното поле и върна за наплуващия Неделев, а той стреля силно с левия крак, но вратарят Силва изби с една ръка.

В добавеното време се стигна до още една възможност за „орлите“. Педро Нареси комбинира с Руан Секо в наказателното поле, като нападателят се озова сам срещу стража на Батуми, но в опита си да го преодолее извади топката в аут.

На почивката Георги Дерменджиев направи промяна и пусна в игра Сон на мястото на капитана Антон Недялков.

В 48-ата минута Динамо най-сетне създаде нещо по-опасно пред вратата на Серджио Падт. Николоз Мали получи подаване на десния фланг, влезе в наказателното поле и преодоля Сон и Диниш Алмейда, след което подаде за Хоноре Гомис, който шутира, но бе блокиран от Аслак Фон Витри. Топката попадна във Владимер Мамучашвили, който стреля в пеналтерията, но право в гърба на Сон, а след това испанецът изчисти кълбото.

Десет минути по-късно грузинците отново създадоха опасност, която дойде от десния фланг. Мали центрира остро в наказателното поле, Падт изби, но топката попадна на пътя на непокрития Гомис. Сенегалецът стреля моментално с левия крак, но Неделев застана на пътя му и кълбото излезе над вратата в корнер.

По-настойчивата игра на грузинците през втората част даде резултат в 62-ата минута, когато намалиха резултата. Гомис направи двойно подаване отдясно в наказателното поле с Жан Виктор, след което сенегалецът се справи с Текпетей и намери Мамучашвили. Тогава играчите на „орлите“ сякаш спряха да играят и халфът на Динамо преодоля Алмейда и от близко разстояние прати топката във вратата на Падт за 2:1. Футболистите на българския шампион останаха с претенции, че е прозвучал сигнал от съдията, какъвто нямаше, но камерите уловиха звук от свирка, който явно е объркал играчите на Лудогорец.
Скоро обаче домакините си върнаха двата гола аванс. Фон Витри изпълни отлично пряк свободен удар и реализира трето попадение за „орлите“.