Любопитни факти от домакинствата на Левски на Спартак (Вн)

0
- -

Любопитни факти от шампионатните домакинства на Левски на Спартак Варна, представени от Спартак (Вн). Последното е от 17 май 2009 година, когато сините печелят на „Георги Асрухов“ с 5:0.

За първи път двата отбора играят в столицата на 12 март 1950 година, като Левски побеждава с 1:0 с гол на Й. Томов в 26-ата минута.

Първата и единствена победа досега, която е с 1:0, Спартак постига на 1 октомври 1988 година с гол на Д. Трендафилов в 61-вата минута.

Спартак стига до 4 равенства с един и същ резултат – 0:0, през 1959, 1960, 1962 и 2003 година.

Най-резултатният двубой – 7:3 за Левски, се играе на 22 април 1987 година.

Една среща се игра на неутрален терен в Ихтиман – на 13 април 1985 година, и завърши 2:1 за сините.

Най-често срещаните резултати са: 1:0 – 9 пъти (8 за Левски и 1 за Спартак), 2:1 – 5 пъти, 2:0 – 4 пъти, 3:0 – 4 пъти, 0:0 – 4 пъти.

С най-много голове за Левски са: 7 – Н. Сираков, 5 – Г. Иванов-Гонзо.

За Спартак най-резултатни са: 4 – Кирчо Киряков, 2 – Бл. Янев и Ж. Господинов.

В полза на Левски са отсъдени 13 дузпи, като 8 са реализирани от: Й. Томов, Д. Йорданов-Кукуша, В. Войнов, Ем. Спасов, Пл. Гетов, Ем. Велев-Кокала, Г. Иванов-Гонзо и Д. Иванков, а 5 са пропуснати от: Хр. Илиев, Н. Сираков, Д. Донев, Ем. Ангелов-Бабангида и Г. Иванов.

За Спартак са отсъдени 2 дузпи, една е превърната в гол – от Г. Минчев, а една е пропусната от Вал. Станчев.

Трима състезатели на сините са постигнали хеттрик срещу Спартак: Б. Искренов-Ги6и, П. Курдов и Ив. Цачев.

Автор на най-бързия гол – в 1-вата минута, е Д. Тасевски от Левски при победата на сините с 5:0 на 17 май 2009 година.

В последната минута са реализирани 5 гола от състезатели на Левски: Н. Сираков, Н. Митов, Д. Боримиров, Ем. Велев и М. Огнянов.

9 чужденци са вкарали голове за сините: П. Григораш, Дж. Ингълс, С. Йофу, Ищв. Ференци, П. Кабат, М. Пантелич, Ж. Карлос, Д. Тасевски и Д. Бистрон.

Във 2-рия кръг се е играл само един двубой – през 2006 година, който завършва 3:0 за сините.

През юли двата съперника са играли на „Герена“ една среща през 1956 година, която завършва 3:2 за Левски.