Владимир Манчев е идеален събеседник преди супердербито между ЦСКА-София и Лудогорец. Той дълго време игра и работи като треньор на „Армията“, а само преди месец се изправи срещу „орлите“, вече водени от Ивайло Петев, докато беше начело на Хебър. „Мач Телеграф“ се свърза с бившия нападател на Лил, Валядолид и още куп отбори, който коментира своите очаквания за неделния сблъсък.
– Г-н Манчев, какво правите в момента, след като се разделихте с треньорския пост в Хебър?
– Почивам си, чувствам се добре. Обаче не ми се иска да стоя много време без отбор, защото обичам да работя и да бъда деен.
– Мина месец, откакто напуснахте Хебър. С какви чувства се разделихте с родния си клуб?
– Аз само хубави чувства имам към моя роден клуб. За мен беше ползотворно времето в Пазарджик. И гордост да водя отбора в Първа лига. Резултатите не бяха това, което очаквахме. Имаше трудности, но беше невероятно да представляваме Пазарджик в Първа лига.
– Ще се спаси ли Хебър?
– Отборът има потенциал, искрено се надявам да остане в елита и през следващия сезон. Вярно е, че мачовете намаляват, но шансовете ги има, разликата е малка между отборите, ще има и доста директни мачове, когато стане разделението. Всичко си зависи от тима и треньорския щаб.
– Почти цяла България говори за дербито в неделя между ЦСКА и Лудогорец. Ще присъствате ли вие на този дуел?
– Мисля да бъда на мача на „Армията“. Надявам се да стане интересен двубои, ЦСКА да победи и да зарадва феновете си. Искам всичко да се решава на терена и да няма простотии, за които да говорим след мача.
– Кои е най-големият плюс на ЦСКА преди големия мач?
– Един от плюсовете е голямата фенска подкрепа, която очаква отбора. Чисто като представяне постоянството в резултатите е много добър атестат. В последните години ЦСКА не е бил толкова близо до титлата и сега има право да се нарече претендент за първото място. Другото, което искам да отлича, е характерът. Това беше основното за натрупването на толкова точки. Те дойдоха изключително трудно и с доста кръв и пот.
– ЦСКА обаче бе подложен на огромни критики след бледото представяне в дербито срещу Левски…
– Ако ЦСКА бе спечелил и дербитата, вече щеше да е шампион… Не е лесно, това трябва да се разбере. Всеки успех се постига трудно. На ЦСКА му липсва титлата от много време. От 2008 г., да бъдем по-конкретни. И когато си на крачка да постигнеш подобен успех, не е лесно. От собствен опит мога да кажа, че не е лесно и за футболисти, и треньори да постигат резултатите, които феновете очакват от тях. Чисто психологически са нещата. Резултатите изобщо не са лоши, но като игра и поведение на футболистите някои мачове не се харесаха на феновете. В крайна сметка обаче ЦСКА е на първо място, което е най-важното.
– От треньорска гледна точка как виждате дуела между Саша Илич и Ивайло Петев и различните стилове, които те изповядват?
– Стилът на игра на ЦСКА е неудобен за доста отбори, в това се убедихме вече. Срещу ЦСКА се играе трудно и не е лесно да ги победиш. Те не са губили в първенството от гостуването си в Разград през октомври 2022 г. Добра защита има ЦСКА, което е важно за един тим. Вижте една Барселона как ще спечели титлата на Испания. Не толкова с атака, както сме свикнали, а с играта си в защита. Те станаха специалисти на победите с 1:0 и до момента имат допуснати само 9 гола. Отбраната е много важна. Но трябва и баланс. Да си стабилен в защита, но и да бележиш головете. ЦСКА също спечели доста срещи с по 1:0 или постигаше минимални победи. Барселона е с ограничен бюджет, трудно им беше на трансферния пазар. ЦСКА няма такъв проблем, но се бори с отбор – Лудогорец, който има много повече пари за трансфери. В последните години техният бюджет надхвърля тези на всички в България. Това не трябва да се забравя. Ако ЦСКА стане шампион, ще има една добра база за бъдещето.
– Последният ви мач начело на Хебър беше именно срещу Лудогорец на Ивайло Петев. Какво се промени в Разград след неговото завръщане?
– Опитват се да играят по-офанзивно. Иначе начинът на изграждане на атаките, подреждането и тактическата схема са едни и същи. Отборът се стреми да бъде проактивен в атака. Рано е да се вадят изводи, защото играчите са едни и същи и при предишния треньор, и при настоящия. А те са основата, което предполага начина на игра. На Лудогорец знаем какъв е стилът на игра – повече притежание на топката и стремеж към доминация.
– Като бивш нападател каква оценка бихте дали на голмайстора на ЦСКА Дюкенс Назон?
– В началото бях предубеден към него. Сякаш имаше малко повече килограми. С времето обаче се убедих в неговите качества. Труден е за опазване и има солидна физика. Добре се движи в наказателното поле и мисля, че е един играч, който притежава характер и вече показа това. Когато не е на терена, ЦСКА страда. Спечели своята позиция и си извоюва лидерска функция в състава.
– Влезе ли той в обувките на Фернандо Каранга, Али Coy, Жорди Кайседо…
– Тук е моментът да похваля ръководството на ЦСКА затова, че винаги намират много силни и класни нападатели. Всички те отбелязаха много голове, а след това бяха продадени за милиони и така клубът спечели много от тях.
– Ще стане ли шампион ЦСКА, ако спечели в неделя, защото разликата в точките става 5 в тяхна полза?
– Бих казал, че ако това се случи, ЦСКА на 80% си гарантира титлата.
– Бихте ли дали прогноза?
– Прогноза не искам да давам. Ще се радвам, ако ЦСКА спечели. Преди дербито с Левски също ме питаха за прогноза и пак не дадох. Щях да кажа успех за ЦСКА и щях да сбъркам, защото отборът не спечели.
– Какво е вашето мнение за проекта за нов стадион на ЦСКА?
– Много ми хареса, страхотна концепция и идея. За това, което може да се построи, защото то не може да е голямо и специфично, доста добре изглежда. Поздравявам ръководството, проектантите и архитектите. Вижда се, че са свършили много работа. Дано проектът получи зелена светлина, защото това ще е голям тласък в развитието на клуба. Като цяло България заслужава това да се случи и другите отбори също да си направят стадиони. Така ще се вдигне стойността на цялостния продукт, качеството на играта, ще идват по-добри футболисти и младите ще дават всичко от себе си, за
да излизат и играят.