Марин май ще прати Роналдо на пейката

0
13
- -

Марин Петков заби и двата гола при победата на Левски над Ал Насър от Дубай в първата контрола на тима за годината. Докато той беше на терена, един от бразилците в атаката на „сините“ – Роналдо, остана на пейката. Стана така, че младокът сякаш запали фитила на бомба в титулярния състав на Левски през пролетта. А именно Марин Петков да бъде титуляр за сметка на Ронапдо. Всъщност това няма да е много голяма изненада, като се има предвид, че въпросният бразилец се представя най-зле от сънародниците си на „Герена“, а Марин със сигурност е най-силно играещият юноша на тима.

Отделно от началото на сезона Марин Петков има значително по-добри показатели от конкурентите си за място по фланговете – Уелтън и Роналдо. Преди появата на двамата в състава, както и още по-назад във времето – в юношеските си години, Петков е играл и на върха на атаката, но от доста време е използван основно като крило. Получава обаче значително по-малко игрови минути и от двамата бразилци. Бройката на мачовете на тримата от началото на сезона е почти еднаква – 17 мача за Петков и по 18 за Уелтън и Роналдо. Българинът не е останал в нито един двубой на терена във всичките 90 минути. Само 5 пък са срещите, в които е почнал като титуляр, а в 12 влиза от пейката. Двамата бразилци пък 17 пъти започнаха като титуляри и само веднъж бяха пуснати от пейката. Игровите минути на Петков пък са над 2 пъти по-малко от тези на конкурентите му – 610, докато те са с по 1500.

Стигаме до най-важното във футбола – головете. През есента в Първа лига Марин Петков вкара два пъти повече от бразилските крила взети заедно. Той се разписа 4 пъти. Роналдо донесе само победата над Пирин с 1:0 на „Герена“, а Уелтън се разписа само веднъж при успеха над ЦСКА-София с 2:0.

Марин Петков пък вкара три от четирите си гола, влизайки като резерва. Точно по това време на сезона започнаха и въпроси към Станимир Стоилов – защо не го пуска от първата минута, при условие, че на титулярните крила, а и на отбора като цяло, често мерникът не спореше. Това доведе и до влошаване на резултатите и 8 поредни мача без победа. Петков се разписа срещу Спартак Вн (5:0), Хебър (4:0) от дузпа (единственият му гол, който вкара като титуляр), Арда (2:0), както и при загубата от Славия на „Овча Купел“ с 1:2.

Важно е да отбележим и това, че откакто Станимир Стоилов се завърна в клуба, Марин Петков е най-ефективната резерва. Освен споменатите три гола от началото на настоящото първенство, той вкара един и през миналото – при победата над Черно море с 2:0 на „Герена“. Това бе единственото попадение на резервен играч за „сините“ през миналия сезон. През сегашния освен него, от пейката са вкарвали Илиян Стефанов при победите над Ботев Bp и ЦСКА-София с по 2:0, както и Георги Миланов при 4:0 над Хебър./ „Мач Телеграф“