Техническият директор на ЦСКА, Михаил Александров, който е натоварен с най-отговорната задача – реконструкцията на новия стадион „Българска армия“ – даде интервю за „Мач Телеграф“. Той разкри, че всичко около строежа върви по план и отбеляза, че и стадион със 100 000 места ще е малък за „червените“ фенове.
– Господин Александров, очертайте най-общо как се развива строежът на стадион „Българска армия“. Има ли области, в които нещата се движат по-бързо от очакваното и други, в които има забавяне на темповете?
– Реконструкцията на стадиона се развива точно по план. Избрали сме да работим с изпълнители, които са сред най-добрите професионалисти в бранша. В момента тече грубата работа и изграждането на стоманобетоновата конструкция на съоръжението. Това е втори етап, който следва демонтажа и съответно предхожда третия етап – довършителните работи. Засега работата е в срок. Осъществяваме постоянен контрол и подхождаме изключително отговорно към цялостния процес.
– Без да влизаме в инженерна фразеология, но кои са най-големите предизвикателства по строежа?
– Най-голямото предизвикателство е да се отговори на очакванията както на „червената“ общност, така и на софиянци и цялото общество. „Българска армия“ се намира в един от най-хубавите столични паркове – Борисовата градина – и сме длъжни да работим така, че да не смущаваме нормалния живот на столичани. Смятам, че се справяме с тази задача, заради начина, по който предварително се изработват стоманобетонните елементи на конструкцията. Те се произвеждат извън обекта и се докарват готови само за сглобяване. Това елиминира праховото и шумовото замърсяване около стадиона. Екологията и устойчивото развитие са в основата на проекта, защото сме убедени, че софиянци заслужават това.
– Чуват се и критики от феновете, че стадион със 17 300 места е прекалено малък за голям клуб като ЦСКА. Какъв е вашият коментар?
– На ЦСКА няма да е достатъчен и стадион със 100 000 места, ако гледаме броя на привържениците. Няма съмнение, че това е най-обичаният български клуб. Капацитетът се определя от странични фактори, като изискването реконструкцията да се извършва в съществуващата чашка на старата „Армия“, както и от желанието ни на всяко място да бъде осигурена възможно най-добрата видимост към терена.
– Големите клубове в Европа инвестират огромен ресурс в стадиони, като строежът им се обезпечава до голяма степен с концерти. Реал прибра 9 милиона за концерта на Тейлър Суифт, Тотнъм прави 30 концерта на година с имена като Гъне, Лейди Гага и Ред Хот. Ще бъде ли вкаран „Българска армия“ в подобен модел и ако да, то какви са очакваните постъпления?
– Стадионът няма да е подарък единствено за цесекарите, а за всички софиянци и гости на столицата. Съоръжението е така проектирано, че да бъде използвано като мултифункционално средище, което да предостави възможност за цялостно изживяване както в деня на мача, така и в дните без двубои. Ще бъдат изградени музей, фен магазин, ресторант, парково пространство пред стадиона и още множество други проекти, с които да осигурим на привържениците достатъчно емоция преди и след самия мач. Организацията на концерти не е в компетенциите на футболен клуб, но сме водили принципни разговори с промоутъри и стадионът ще бъде подходящо място за провеждане на такъв тип събития. Една тайна, която мога да открехна, е, че в Сектор А ще има мултифункционална зала, която може да се използва за всякакви културни, спортни и корпоративни събития. Твърде рано е да се прогнозират конкретни постъпления от тази дейност, но ви уверявам, че бизнес моделът на стадиона е изцяло премислен.
– Ботев Пд има прекрасно съоръжение като „Христо Ботев“, но след няколко мача пред пълни трибуни дори директорът Артур Платек се оплака, че прекалено малко фонове ходят на мачовете. Какви са вашите очаквания по отношение на „Армията“?
– Нямаме никакви съмнения, че „Българска армия“ ще се радва на отлична посещаемост, след като бъде завършен. Очакванията ни са ЦСКА да играе там през 2026/27. Надявам се на новата „Армия“ отново да доказваме европейската си боеспособност, футболът е страст и забавление за много поколения. Често футболът е и семейна ценност. Основната ни мисия да отворим стадиона за семействата, за бащите с децата, за приятелите, които не се безпокоят за сигурността и комфорта си. Това гарантира високата посещаемост, а от там и незаменимата функция на привържениците като 12-ти играч.
– Всеки от шефовете в пирамидата под Радослав Златков има ясно дефинирани функции – вие, Филип Филипов, Методи Томанов, но търсите ли и давате ли съвети помежду си?
– Да, разбира се. Имаме чудесната възможност всеки да е професионалист в своята област и да учим много един от друг. ЦСКА се развива като модерен европейски клуб, където целите са ясно дефинирани. Така е лесно да се работи. Съществува добра организация и много ясно разделение на отговорностите. Това позволява да се планират точно и ефективно всякакви нови проекти, които са нужни на клуба, за да се доближи до европейските стандарти.
– Преди няколко дни швейцарската футболна обсерватория CIES публикува свое проучване, според което очаква ЦСКА да е отборът с най-голям прогрес при точките през пролетта. Вие виждате ли подобен повод за оптимизъм и къде според вас ще завърши ЦСКА?
– Очакванията за пролетния дял са значително по-оптимистични от тези за есенния.
ЦСКА стартира сезона катастрофално, но мерките, които бяха взети, ще доведат до повишаване на качеството в играта. Важното е да се действа така, че да има устойчив растеж, защото шампионска титла или успешно участие в европейски турнири няма как да се постигне с панически действия по смени и трансфери. В момента, подобно на реконструкцията на стадиона, се поставят и здравите основи на първия отбор. Планираме академията на ЦСКА, планираме пълна модернизация на тренировъчната база в Панчарево. Това са все процеси, които изискват време, но е видно, че прогресираме бързо.
– Продажбата на Коялипу предизвика голямо недоволство сред феновете и легендите на клуба заради клаузата за 2 милиона. Как бихте аргументирали защитата на клуба?
– Не мисля, че недоволството е било чак толкова голямо. Футболът е бизнес, а България не е особено привлекателна дестинация за добрите играчи. Липсват ни базите, липсва общото високо равнище на първенството и когато довеждаш футболисти с качества, те възприемат дестинацията ни по-скоро като трамплин за по-добра кариера. Заради това защитават интереса си. Така стана и с Коялипу – получихме оферта от водещ европейски клуб, в който играчът е мечтал да бъде от малък. В крайна сметка приносът на Коялипу за ЦСКА е видим – той е успешен входящ и изходиш трансфер за клуба.
– Ще успее ли Питас да влезе в обувките на Коялипу и струва ли си привличането на футболист на 28 години за 1 500 000 евро, който трудно може да бъде продаден добре дори и след 2-3 силни сезона?
– Конкретната трансферна сума, която е платена за този играч, не ми е известна и няма как да е коментирам. Дали Питас ще е успешен за ЦСКА зависи единствено и само от него. Само мога да кажа, че Питас е изключително амбициран да се докаже като голмайстор.
– В кое направление напрежението е по-голямо – при отговарящите за селекцията или за стадиона?
– Напрежението в ЦСКА е ежедневие и ако го няма, значи нещо не е както трябва. Всеки, който е част от клуба в момента, е фокусиран на максимум върху целите и задачите си. Що се отнася до стадиона, базата в Панчарево и базата на академията – отговорността на всеки замесен е максимална, защото тези звена са абсолютно задължителни, за да имаме здрави основи за надграждането на ЦСКА като европейски клуб.