Ако трябва да се правят прогнози за това кой отбор напролет ще изпадне от Първа лига, фаворит номер 1 е Хеоър. Най-вече заради изходните позиции, тъй като този тим е на последното място с актив от едва 9 точки, на 3 от предпоследния Ботев Bp и на 5 от двата Локомотив-а – от София и Пловдив. Нито „червено-черните“, нито „черно-белите“ обаче се очаква да изпаднат с оглед селекциите, които правят през зимата. А и като имена са нещо много повече за българския футбол от Хебър и би трябвало това също да им помогне в битката за оцеляването. Но поне като точки дистанцията между пазарджиклии и спасителния бряг, както е видно, хич не е голяма.
Освен това, преглед в статистиката показва, че мисията на тима, воден от Бруно Акрапович, въобще не е невъзможна. Цели 13 тима в историята са успявали да се спасят от изпадане, когато по време на зимната пауза са били заседнали на дъното на временното класиране.
Безспорно отборът, който най-добре се е специализирал в измъкването от такива ситуации, е Марек. Дупничани цели 4 пъти са зимували последни, но по някакво стечение на обстоятелствата са успявали да се спасят. Това е станало за първи път през 1948/49. Тогава елитът е само от 10 клуба. Марек е десети след преполовяването на мачовете, но успява да мине едно място нагоре и да оцелее. Дупничани са и единственият тим, който се е спасявал в две поредни години, когато зимува последен. Това е станало през сезоните 1961/62 и 1962/63. В първия случай им помага благоприятният за тях регламент. Те си остават последни и в крайното класиране, но това им дава право на участие в турнир за оцеляване, заедно с предпоследния Миньор и третия и четвъртия в Б група – Септември Сф и Добруджа. Марек и Добруджа завършват на първите две места в турнира и печелят право на участие в елита през следващия сезон. През следващата 1963-а дупничани пак са последни през паузата, а „А“ група тогава за първи път се състои от 16 тима. След силна пролет Марек успява да изпревари двата изпадащи – Добруджа и Димитровград, както и Спартак Вн и завършва 12-и.
Най-силните отбори, които са били в положението, в което сега е Хебър, са Локо Сф и Славия. „Червено-черните“ са така през 1959/60. Интересното е, че през пролетта те взимат най-много точки от всички тимове в елита и се изкачват до третото място в крайното класиране, като изпреварват Славия по голова разлика. „Белите“ пък са последни през паузата на сезон 1980/81, като в него в Европа стигат до четвъртфинал за КНК. През пролетта обаче успяват да се изкачат до седмата позиция.
През 21-и век имаше 4 тима, които се спасиха така, но в повечето пъти за това спомогна регламентът. Витоша последен направи това през 2018-а, като имаше късмет, че тогава имаше елиминации и бараж след края на плейофите и успя да се спаси. Две години по-рано пък Монтана оцеля, но тогава Литекс бе изваден на полусезона, което улесни оцеляването на тима от „Огоста“. Видима-Раковски пък остана след куп неразбории и спечелени баражи от други отбори като Черноморец-Поморие, който не бе допуснат в елита и това спомогна севлиевци да спечелят нов бараж, който се насрочи и оцеляха.
Сега има доста мачове до крал плюс долна плейофна осмица, което може да направи така, че и Хебър да успее да се спаси./ „Мач Телеграф“